Biden dotahuje Trumpa. Exprezident ztrácí kvůli soudním skandálům, hrozí mu obrovské pokuty

Joe Biden na mítinku s delegací Filipín a Japonska

Biden a Trump vyhráli další primárky

Nejnovější průzkum listu The New York Times ukazuje, že se volební sentiment v USA pomalu obrací. Současný prezident Joe Biden začal stahovat exprezidenta Donalda Trumpa a ztrácí už jen jedno procento. Trumpa zřejmě tíží běhání po soudech, na kampaň kvůli němu nemá příliš čas.

Do amerických voleb zbývá sedm měsíců. A nadále to vypadá, že bitva mezi Bidenem a Trumpem bude mimořádně napínavá. Poslední měsíce sice v průzkumech patří exprezidentovi, ukazuje se ale, že se sentiment otáčí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: „Já žiju ve 20. století.“ Joe Biden se opět přeřekl. Na klíčovém americko-japonském summitu

Bidenova popularita totiž u voličů pomalu roste a šéf Bílého domu už Trumpa napříč průzkumy pomalu stahuje. Nejnovější průzkum listu The New York Times už dokonce ukazuje rozdíl pouhého jednoho procenta. Trump by podle něj získal 46 procent hlasů, Biden 45 procent.

Trumpa táhnou dolů především soudní skandály. Exprezident je v současnosti zapojený hned do několika procesů a hrozí mu gigantické pokuty. Trump tak musí za právníky utrácet miliony a nemá tolik času vést tradiční politickou kampaň.

U Bidena pak zůstává největším problémem věk a dohady o jeho duševním zdraví. Demokratičtí voliči se ale začínají s Bidenem tak trochu smiřovat, snad s vědomím, že nikdo lepší pro ně k dispozici není. „Ze špatné politiky se můžete zotavit, ale ze špatného srdce ne. A Donald Trump má špatné srdce,“ řekla pro The New York Times 59letá Beth Prevostová, která chce volit Bidena jako menší zlo.

Zmatek mezi průzkumy

Na druhou stranu různé průzkumy napříč USA ukazují různé výsledky. Agregátor volebních průzkumů Five Thirty Eight hlásí, že ve většině šetření nadále vede Trump. V průzkumu bostonské Emerson College dokonce získal o 15 procent hlasů více než Biden.

Na druhé straně dubnový průzkum agentury Reuters zase favorizuje Bidena. Takže rozptyl průzkumů je relativně značný.

Hned 69 procent voličů nadále považuje 81letého Bidena za příliš starého na to, aby mohl být efektivním prezidentem. Ale i Trump, který v červnu oslaví 78. narozeniny, by se v případě zvolení a setrvání v úřadu stal nejstarším prezidentem v americké historii. Voliči však nemají stejné pochybnosti o jeho schopnosti vykonávat funkci, pouze 41 procent ho považuje za příliš starého.

Jestli Biden nakonec zvládne překlopit sentiment na svou stranu, bude záležet ještě na dalších dvou věcech – americké ekonomice v příštích sedmi měsících a vývoji války v Izraeli.

Voliči totiž sloužícímu prezidentovi tradičně dávají za vinu špatnou ekonomickou situaci. Podpora Izraele pak Bidenovi strhává body u muslimských a levicových voličů. Americký prezident se proto snaží zajistit na Blízkém východě klid zbraní. Ideálně pro něj do listopadu.

VIDEO: Biden je větší hrozba než Trump, říká Robert Kennedy junior

Tagy: