reklama
CNN Prima News americké volby

americké volby

Výpis příspěvků ke štítku „americké volby“

Trump se s prohrou smířit nehodlá. Poodhalil nástupce, Chicago přirovnal k Afghánistánu

15. července 2021 17:56

Bývalý americký prezident Donald Trump neustoupí. V interview pro Fox Nation kategoricky odmítl, že by poslední prezidentské klání prohrál. Volby označil za „zmanipulované“ a „zfalšované“. Exprezident také kritizoval migrační politiku svého následovníka, stejně jako bezpečnostní situaci v amerických městech. Současné Chicago neváhal přirovnat k Afghánistánu. Trump se rovněž plánuje zapojit do nadcházejících kongresových voleb. V nich se chce zaměřit na podporu lidí, kteří ponesou „jeho myšlenku“.

Pence upřednostní inauguraci Bidena. Ani další republikáni se s Trumpem nerozloučí

20. ledna 2021 09:28

Tři nejvýše postavení republikáni v zemi dali dosluhujícímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi košem. Odmítli se zúčastnit jeho středečního rozloučení v Andrewsově letecké základně. Mezi těmi, kteří se rozhodli ceremonii s Trumpem oželet, je i jeho viceprezident Mike Pence. Ten v posledních dnech zaskakoval za prezidenta při úkolech, které již Trump nechtěl plnit.

Snaha o impeachment je směšná, tvrdí Trump. Odpovědnost za útok na Kapitol odmítá

12. ledna 2021 16:52
Aktualizováno

Obnovená snaha zástupců Demokratické strany o odvolání prezidenta, tedy takzvaný impeachment, je absolutně směšný krok, který vyvolává ve Spojených státech ohromný hněv, prohlásil končící americký prezident Donald Trump. Ten bude pravděpodobně čelit ústavní žalobě za podněcování vzpoury v souvislosti s nedávnými nepokoji v Kapitolu. Trump se v úterý k násilnostem svých příznivců a k chystané žalobě před novináři vyjádřil poprvé, odpovědnost za incident ale nepřiznal.

Poslední revolta proti Bidenovi: Senátoři požadují volební audit, Pence to kvituje

5. ledna 2021 08:47

Skupina jedenácti amerických senátorů se chce pokusit o poslední možný právní tah, díky němuž hodlá zvrátit výsledky listopadových voleb, a znemožnit tak nástup demokrata Joea Bidena k moci. Senátoři odmítají výsledek hlasování volitelů, kteří se vyslovili pro Bidena, a požadují desetidenní audit. Podporu mají i u viceprezidenta Mikea Pence.

Nepokoje v USA: Trumpovi příznivci zaplňují ulice, volby označují za podvod

14. listopadu 2020 11:02

Americký prezident Donald Trump pokračoval v prezentování vlastní verze výsledků letošních voleb i poté, co řada médií v pátek oznámila konečné rozdělení volitelských hlasů v poměru 306 ku 232 v jeho neprospěch. Na Twitteru vyhlásil, že vyhrál v Pensylvánii i v Georgii. Trumpovi příznivci míří do ulic, aby podpořili jeho nepodložená tvrzení.

Prezidentské volby rozhoduje jen několik států USA. Jak tyto swing states fungují?

4. července 2020 16:12

Ve většině amerických států bývá předem zřejmé, jak výsledky prezidentských voleb dopadnou. V USA mezi sebou v tomto klání tradičně soutěží dvě největší politické strany – republikáni a demokraté. V posledních třiceti letech se preference jednotlivých států nemění a ve více než třech čtvrtinách všech států jsou silně nakloněny k jedné z politických stran. Existuje ovšem pár států, u nichž bývají výsledky nejisté. Říká se jim swing states a prakticky rozhodují o tom, kdo bude příštím prezidentem USA.

Facebook odstranil Trumpův volební příspěvek. Obsahoval symbol používaný nacisty

19. června 2020 04:36
Aktualizováno

Facebook ve čtvrtek stáhl reklamu volebního týmu Donalda Trumpa kvůli porušení pravidel společnosti. Součástí příspěvku totiž byl obrácený červený trojúhelník podobný tomu, který používali nacisté v koncentračních táborech. Trump v kampani vyzýval své příznivce, aby se společně s ním postavili krajně levicové organizaci Antifa. Na sociální sítí vidělo touto reklamu nejméně milion uživatelů.

reklama