CNN Prima News americké volby

americké volby

Výpis příspěvků ke štítku „americké volby“

Trumpova další prohra. Demokratka Hobbsová porazila v Arizoně jeho favoritku

Američtí demokraté mají další důvod k oslavám. Bývalá demokratická senátorka Katie Hobbsová zvítězila v guvernérských volbách Arizony nad republikánkou Kari Lakeovou. Arizona se tak vedle Marylandu a Rhode Islandu stala třetím státem, kde se letos demokratům podařilo vystřídat na guvernérské pozici republikány. Neúspěch Lakeové je zároveň další velkou porážkou bývalého prezidenta Trumpa. Jím podporovaným kandidátům se v listopadových volbách nepovedlo oslovit voliče v klíčových státech.

Žádná červená vlna nepřišla, přiznávají republikáni. S demokraty svádí o Kongres tuhý boj

Demokraté s republikány svádějí tuhý boj o americký Senát. Velmi těsné jsou zejména výsledky ve státech Georgia, Wisconsin a Arizona. Demokraté nicméně získali důležitý senátorský mandát za Pensylvánii. Vedle toho se jim podařilo obhájit posty guvernérů v Michiganu, Minnesotě, Novém Mexiku a Illinois. Republikáni zatím věří, že se jim podaří ovládnout americkou Sněmovnu reprezentantů.

DeSantis drtivě zvítězil na Floridě. Trumpa může vyzvat v boji o prezidentskou kandidaturu

Republikán Ron DeSantis byl v úterý znovuzvolen jako guvernér Floridy a míří do svého druhého volebního období. Nekompromisní kritik tzv. woke kultury, pandemických opatření a socialistických regulací zvítězil nad svým oponentem Charlie Cristem o závratných 1,5 milionů hlasů. DeSantis je zároveň prvním republikánským politikem, jemuž se podařilo po dvaceti letech vyhrát v okrese Miami-Dade. Vedle DeSantise obhájil svůj senátorský mandát na Floridě i republikán Marco Rubio.

Biden v obavách, bitva o Kongres začala. Demokraté ztrácejí podporu Hispánců i černochů

Prezidenta Joea Bidena čekají v následujících hodinách perné chvilky. Američané budou v úterý rozhodovat o novém složení Kongresu i o guvernérech celkem 36 států. Pokud se republikáni Kongresu zmocní, mohl by se prezident rozloučit s prosazením velké části své agendy. Předvolební průzkumy přitom favorizují právě republikány. Těm se podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) daří získávat podporu od stále větší části Latinoameričanů a Afroameričanů.

Jste jako švábi, řekla moderátorka o běloškách volících republikány. Pohádala se i s kolegyní

O pořádný rozruch v amerických médiích se včera postarala spolumoderátorka diskusního pořadu The View Sunny Hostinová. Během debaty o potratech přirovnala republikánské voličky bílé pleti ke hmyzu, který se chce sám zahubit. Hostinová reagovala na volební průzkum deníku Wall Street Journal (WSJ), podle něhož ženy z amerických předměstí upřednostňují v nadcházejících volbách do Kongresu republikány. Ti přitom chtějí omezovat například právo na potrat.

Zakročil tvrdě proti migrantům, Hispánci mu tleskají. DeSantis míří k vítězství na Floridě

Demokraté s největší pravděpodobností dostanou v listopadových volbách na Floridě tvrdý úder. Podle říjnového volebního průzkumu Telemundo/LXNews stávajícího guvernéra Rona DeSantise podporuje většina Latinoameričanů. Hispánci dokonce v průzkumu většinově podpořili DeSantisův krok, kdy vypravil letadlo s padesáti migranty z Texasu do liberálního Massachusetts. Šance jeho demokratického soupeře Charlieho Crista nezvrátila ani televizní debata.

Trump se s prohrou smířit nehodlá. Poodhalil nástupce, Chicago přirovnal k Afghánistánu

Bývalý americký prezident Donald Trump neustoupí. V interview pro Fox Nation kategoricky odmítl, že by poslední prezidentské klání prohrál. Volby označil za „zmanipulované“ a „zfalšované“. Exprezident také kritizoval migrační politiku svého následovníka, stejně jako bezpečnostní situaci v amerických městech. Současné Chicago neváhal přirovnat k Afghánistánu. Trump se rovněž plánuje zapojit do nadcházejících kongresových voleb. V nich se chce zaměřit na podporu lidí, kteří ponesou „jeho myšlenku“.

Pence upřednostní inauguraci Bidena. Ani další republikáni se s Trumpem nerozloučí

Tři nejvýše postavení republikáni v zemi dali dosluhujícímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi košem. Odmítli se zúčastnit jeho středečního rozloučení v Andrewsově letecké základně. Mezi těmi, kteří se rozhodli ceremonii s Trumpem oželet, je i jeho viceprezident Mike Pence. Ten v posledních dnech zaskakoval za prezidenta při úkolech, které již Trump nechtěl plnit.

Snaha o impeachment je směšná, tvrdí Trump. Odpovědnost za útok na Kapitol odmítá

Aktualizováno

Obnovená snaha zástupců Demokratické strany o odvolání prezidenta, tedy takzvaný impeachment, je absolutně směšný krok, který vyvolává ve Spojených státech ohromný hněv, prohlásil končící americký prezident Donald Trump. Ten bude pravděpodobně čelit ústavní žalobě za podněcování vzpoury v souvislosti s nedávnými nepokoji v Kapitolu. Trump se v úterý k násilnostem svých příznivců a k chystané žalobě před novináři vyjádřil poprvé, odpovědnost za incident ale nepřiznal.