BIS

Výpis příspěvků ke štítku „BIS“

Pavel potvrdil plán jmenovat Koudelku generálem. Šéfa BIS chce povýšit co nejdříve

31. ledna 2023 11:29
Aktualizováno

Nově zvolený prezident Petr Pavel redakci CNN Prima NEWS poskytl rozhovor, ve kterém potvrdil své plány jmenovat ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku generálem. A to co nejdříve. Miloš Zeman, dosluhující hlava státu, jeho povýšení opakovaně odmítal. Pavel se s ředitelem BIS sešel v pondělí a nastavil vztahy a další spolupráci.

Ruští špioni jsou na českých úřadech, ve firmách i v Evropské komisi, varuje expert

15. září 2022 23:04

Dlouholetý zaměstnanec českého ministerstva zahraničí měl spolupracovat s ruskou rozvědkou SVR a vynášet pro ni tajné informace. Zprávu Deníku N potvrdili členové vlády i bezpečnostní informační služba (BIS), která zmíněného pracovníka odhalila. Zjištění BIS nepřekvapilo někdejšího vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla ani bývalého ministra financí Ivana Pilipa.

Ani se nepodíval a návrh roztrhal. Zeman ani posedmé nejmenoval Koudelku generálem

28. dubna 2022 18:10

Prezident Miloš Zeman znovu nejmenuje ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku generálem. Hospodářským novinám (HN) to řekl mluvčí vlády Václav Smolka. Kabinet navrhoval Koudelku na povýšení už posedmé. Zeman ale má proti kontrarozvědce a Koudelkovi dlouhodobě výhrady. Zdroj HN uvedl, že prezident se na návrh tentokrát „ani nepodíval a roztrhal ho“.

Projde Koudelka u Zemana? Změnil postoj k Rusku, může otočit i teď, myslí si Bartoš

20. dubna 2022 22:18

Projde u prezidenta Miloše Zemana sedmý pokus na jmenování ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky generálem? Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS nastínil, že když Zeman změnil po invazi na Ukrajinu postoj k Rusku, může otočit i teď. Jiní politici ale odhadují, že verdikt vynese až další prezident.

Bezpečnostní výbor dal vládě zelenou. Fiala chce Koudelku jmenovat šéfem BIS co nejdřív

3. února 2022 10:39
Aktualizováno

Sněmovní bezpečnostní výbor ve čtvrtek projednal návrh jmenovat Michala Koudelku opětovně ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS). Po necelé čtvrthodině schválil 11 hlasy ze 12 přítomných poslanců usnesení, které vládě umožňuje Koudelku do čela kontrarozvědky jmenovat. Premiér Petr Fiala (ODS) předpokládá, že vláda Koudelku jmenuje na svém nejbližším zasedání.

BIS doručila zprávu o Vrběticích špatně, říká Hrad. Vše bylo v pořádku, tvrdí Sněmovna

3. února 2022 09:38
Aktualizováno

Kancelář prezidenta republiky (KPR) trvá na obvinění, že Bezpečnostní informační služba (BIS) zaslala tajnou zprávu o Vrběticích v rozporu s platnou legislativou. Hrad tajné službě vyčítá, že neupozornila na potřebu rychlého předání prezidentu Miloši Zemanovi. Spis byl také podle Hradu nesprávně označen jako důvěrný, i když obsahoval dokument označený jako tajný. Pracovníky Hradu tak měla vystavit nebezpečí, že budou nakládat s utajovanými informacemi, na které nemají prověření. Bezpečnostní výbor Sněmovny ale ve čtvrtek konstatoval, že „neshledává postup BIS a Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v rozporu s předpisy“.

Tajná zpráva o Vrběticích dorazila v nepořádku. Nikdo nepovolaný ji nečetl, tvrdí Hrad

31. ledna 2022 17:22

S tajnou zprávou o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku se neseznámil nikdo nepovolaný a ochrana utajovaných informací nebyla ohrožena. V pondělním prohlášení to uvedla Kancelář prezidenta republiky (KPR). Dokument podle ní od Bezpečnostní informační služby (BIS) dorazil v hrubém nepořádku. Kontrarozvědka to rozhodně odmítla. Připustila jen drobnou administrativní chybu.

BIS: Covid narušil plány ruských tajných služeb. Opatření ztížila možnost kontaktů

23. listopadu 2021 10:28

Takzvané anticovid hnutí loni spojilo lidi, kteří se vymezují proti koronavirovým opatřením, a představitele dezinformační scény. Ačkoliv se konspirace díky jeho činnosti dostaly k větší části obyvatel než obvykle, hnutí se v Česku širokou veřejnost zmobilizovat nepodařilo. Ve své výroční zprávě za rok 2020 to uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS). Ve zprávě také stojí, že opatření proti covidu loni narušila plány ruské diplomacie a tajných služeb v Česku.

BIS prověřuje Hrad. Mynář znal tajné informace k Vrběticím dřív než Zeman

30. října 2021 11:38

Miloš Zeman a jeho nejbližší okolí čelí podezření z úniku tajných informací. Ačkoliv Hrad vše popírá, případem se zabývá Bezpečnostní informační služba (BIS) a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Podle zjištění MF DNES může okolí prezidenta cíleně manipulovat k prospěchu ve velké politické hře s ruskými zájmy v pozadí. Kdo je do této kauzy namočen?

I přes Zemanovu kritiku. Vystrčil v Senátu vyznamenal šéfa BIS Koudelku

28. září 2021 20:44

Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý patří mezi 15 osobností, které v úterý v Senátu získaly stříbrnou medaili předsedy horní komory. Ocenění, které bylo udělováno už podesáté, jim předal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).