BIS řeší skandál. Jeden z jejích důstojníků měl donášet Hradu, přišel o prověrku

Sídlo BIS v Praze

Šéf BIS varoval před „špiony“ mezi uprchlíky

Největší tuzemská tajná služba, kontrarozvědka BIS, má na krku skandál kolem jednoho ze svých důstojníků. Odbor vnitřní bezpečnosti BIS mu odebral bezpečnostní prověrku kvůli kontaktům s člověkem z Hradu. S odkazem na dobře informované zdroje to uvedl deník MF DNES.

Deník MF DNES tvrdí, že podle dvou dobře informovaných zdrojů odbor vnitřní bezpečnosti odebral bezpečnostní prověrku jednomu z techniků služby. Důvodem měl být fakt, že byl v kontaktu s Jiřím Romem. Rom je bývalý šéfanalytik BIS, který nyní pracuje pro Hrad. „Všechno se odehrálo velmi rychle, byl kvůli tomu odvolán z dovolené,“ uvedl zdroj pod podmínkou anonymity. Jaké informace muž, který v BIS působil přes patnáct let, Romovi předal, ale není jasné.

Z odůvodnění odebrání prověrky však podle zdrojů MF DNES vyplývá, že cílem BIS nebyl přímo důstojník, který přišel o prověrku, ale právě Rom. „Vyplývá z toho víceméně, že se BIS zřejmě zaměřila přímo na Roma,“ dodal již citovaný zdroj. Odbor vnitřní bezpečnosti měl zaznamenat kontakty mezi oběma muži už během loňského roku.

Dojde i na stíhání?

V případu by však nemuselo zůstat jen u odebrání prověrky, protože BIS podle MF DNES posuzuje, zda propuštěného důstojníka stíhat. Jde o to, zda skutečnosti, které se od něj Rom údajně dozvěděl, byly natolik citlivé, aby byl obviněn z ohrožení utajovaných informací.

Mezi BIS a Hradem panuje silné napětí. Prezident Miloš Zeman podezírá kontrarozvědku, že jej odposlouchávala. Loni v srpnu prohlásil, že se BIS zaměřila i na jeho poradce Martina Nejedlého, známého vazbami na Rusko. Zároveň dodal, že z „útrob BIS“ má informace o tom, že odposlouchávání Hradu stále pokračuje. Technik, kterému BIS po kontaktech s Romem odebrala prověrku, čímž ho de facto vypověděla ze svých řad, měl podle informací deníku pracovat s mobily. Zda se však jednalo o odposlechy, není jasné.

Hrad vs. Koudelka

Když se odposlechy prezidentova okolí řešily v Poslanecké sněmovně, měl údajně Koudelka poslancům říci, že tím, kdo špehování Hradu navrhl, byl paradoxně sám Rom. A to ještě v době, kdy v tajné službě působil. Právě Jiří Rom měl být Zemanovým trumfem ve sporu s tajnou službou. A také zdrojem obav mnohých lidí blízkých BIS.

Ti se obávali, že by Rom mohl využívat svých letitých konexí, aby získával citlivé informace. Rom pro Zemana mimo jiné vypracoval analýzu, která měla premiéra Andreje Babiše (ANO) přesvědčit, aby Koudelku nejmenoval podruhé ředitelem BIS. Co přesně Rom na Hradě dělá, odmítá říct on i hradní kancelář. Mluvčí Jiří Ovčáček pouze uvedl, že Rom nedostal nabídku na další působení ve službách státu, a proto si jej Hrad stáhl.

„U funkcí, jejichž výkon je spojen se znalostí řady citlivých informací, je v zájmu ČR, aby se s odcházejícím pracovníkem dohodla, kde a za jakých podmínek bude působit. Kancelář prezidenta republiky zjistila, že v případě pana J. Roma k dohodě nedošlo. Proto jmenovanému nabídla možnost zúročit dosavadní zkušenosti na odpovídající pozici. O konkrétním pracovním zařazení se jedná,“ uvedl podle MF DNES Ovčáček.

Nejde o prvního „krtka“

Případ, který se v BIS nyní řeší, může mít dopad i na samotného Roma. Informace o odebrání prověrky důstojníkovi BIS se totiž nyní dostane na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). A bude záležet na formulaci, jakou kontrarozvědka zvolí, protože v krajním případě by se bezpečnostní úřad mohl zabývat také prověrkou samotného Roma.

Ten má osvědčení na nejvyšší stupeň přísně tajné (jako jeden z mála lidí na Hradě) a podle Deníku N zažádal začátkem roku o jeho prodloužení. A je vysoce pravděpodobné, že NBÚ k informacím z BIS přihlédne.

Případ technika BIS, který přišel o prověrku, připomíná kauzu jiného muže, jenž se dostal do podezření, že nosí informace na Hrad. V roce 2019 musel za zvláštních okolností odejít zástupce ředitele pro zpravodajskou techniku BIS Martin S. Podle jedné z verzí byl právě on podezřelý z toho, že se díky němu Hrad dozvěděl o existenci odposlechů Zemanova nejbližšího okolí.

Tagy: