CNN Prima News biskup

biskup

Výpis příspěvků ke štítku „biskup“

Osudy biskupa Lobkowicze: Kořeny u Přemyslovců i vyhnání v kočárku ze zámku

18. února 2022 11:55

Podle rodinné legendy mají Lobkowiczové vazby již na praotce Čecha, praprapředek Popel byl prý jeho druhem. Zesnulý ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz se ovšem raději držel písemných dokumentů. „Nějaká cestička rodu Lobkowiczů k nejstarším českým dějinám asi existuje, ale prvním doloženým nositelem jména byl Mikuláš z Lobkowicz z přelomu 14. a 15. století, oblíbenec krále Václava IV.,“ líčil biskup dějiny rodu. Ve čtvrtek 17. února zemřel v ostravské nemocnici.

Nacisty zabavené zvony se vrací do Česka. Göring jich chtěl uchovat jen deset

17. října 2021 05:59

Odčinění historických křivd má mnoho podob. Zbrojní průmysl nacistické říše spolykal na 100 tisíc kostelních zvonů zrekvírovaných v Německu a v okupovaných zemích. Válku přežilo jen několik z nich, do Československa nebo Polska se ale nevrátily a byly zavěšeny na německé chrámy. „V naší diecézi máme šest desítek takových zvonů, všechny jsme se je teď rozhodli vrátit,“ oznámil v Píšti na Opavsku německý biskup Gebhard Fürst. Do obce o víkendu přivezl zrekvírovaný zvon z roku 1649.

Zneužívání dětí duchovními: Papež František potrestal dva polské arcibiskupy

29. března 2021 22:50

Vatikán potrestal dva polské arcibiskupy v kauze zneužívání dětí duchovními. Arcibiskupové Slawoj Leszek Glódž a Edward Janiak zamlčeli sexuální zneužívání a pachatele kryli. Vatikán změnil církevní předpisy, a nyní tak mohou být potrestáni nejen duchovní, kteří se sexuálního zneužití dopustili, ale také biskupové, kteří celou situaci neoznámili.

Koronavirová doba nás upozornila, že k životu patří i smrt, říká biskup Malý

24. prosince 2020 19:13

Koronavirová doba nás upozornila, že jednou bude konec našeho pozemského putování, konstatoval v pořadu K Věci na CNN Prima NEWS biskup Václav Malý. Podle něj je dobré si připomenout, že i když to není nic radostného, každý někdy zemřeme. Malý se v rozhovoru vyjádřil i k českým politikům. Všechna opatření by měl prý vyhlašovat jeden člověk, jinak ve společnosti nastává zmatek.