CNN Prima News biskup

biskup

Výpis příspěvků ke štítku „biskup“

Zázraky, víra v lásku i orgie. Život svatého Valentýna halí tajemství, co ho pojí s Českem?

Den zamilovaných si lidé na celém světě připomínají 14. února. Koho ale doopravdy oslavují? Kým svatý Valentýn ve skutečnosti byl, je dosud zahaleno tajemstvím. Legendy a příběhy o jeho postavě mají nejrůznější scénáře, některé ani nesouvisí s láskou a zamilovaností. Kořeny dne svatého Valentýna jsou v Evropě a svou stopu v jeho historii zanechaly i české země.

Osudy biskupa Lobkowicze: Kořeny u Přemyslovců i vyhnání v kočárku ze zámku

Podle rodinné legendy mají Lobkowiczové vazby již na praotce Čecha, praprapředek Popel byl prý jeho druhem. Zesnulý ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz se ovšem raději držel písemných dokumentů. „Nějaká cestička rodu Lobkowiczů k nejstarším českým dějinám asi existuje, ale prvním doloženým nositelem jména byl Mikuláš z Lobkowicz z přelomu 14. a 15. století, oblíbenec krále Václava IV.,“ líčil biskup dějiny rodu. Ve čtvrtek 17. února zemřel v ostravské nemocnici.

Nacisty zabavené zvony se vrací do Česka. Göring jich chtěl uchovat jen deset

Odčinění historických křivd má mnoho podob. Zbrojní průmysl nacistické říše spolykal na 100 tisíc kostelních zvonů zrekvírovaných v Německu a v okupovaných zemích. Válku přežilo jen několik z nich, do Československa nebo Polska se ale nevrátily a byly zavěšeny na německé chrámy. „V naší diecézi máme šest desítek takových zvonů, všechny jsme se je teď rozhodli vrátit,“ oznámil v Píšti na Opavsku německý biskup Gebhard Fürst. Do obce o víkendu přivezl zrekvírovaný zvon z roku 1649.

Koronavirová doba nás upozornila, že k životu patří i smrt, říká biskup Malý

Koronavirová doba nás upozornila, že jednou bude konec našeho pozemského putování, konstatoval v pořadu K Věci na CNN Prima NEWS biskup Václav Malý. Podle něj je dobré si připomenout, že i když to není nic radostného, každý někdy zemřeme. Malý se v rozhovoru vyjádřil i k českým politikům. Všechna opatření by měl prý vyhlašovat jeden člověk, jinak ve společnosti nastává zmatek.