reklama

Blbci jsou v každém oboru. Primář Straka ostře zkritizoval petici proti povinnému očkování

Zachraňujeme životy, ale nechceme, aby nás stát nutil k očkování. Někteří policisté, lékaři nebo hasiči veřejně vystoupili proti nátlaku na povinnou vakcinaci v jejich profesích. Iniciativa 21 tvrdí, že by tyto složky mohly opustit až desetitisíce lidí.

reklama

Marek, Eva a Tomáš. Co mají tihle tři společného? Pracují pro integrovaný záchranný systém a vadí jim, že by se měli povinně očkovat proti covidu. „Zatím mě nikdo nepřesvědčil, jak kvalitní, jak bezpečná je tato vakcína. Každopádně se mi nelíbí ten nátlak obecně. Procento odcházejících policistů by bylo, myslím, docela citelné,“ řekl CNN Prima NEWS policista Marek Kopecký.

Podobného názoru je i zdravotní sestra Eva Peterková. „My sestry jsme se všechny setkaly s koronou. Všichni jsme ji v nějaké míře prodělali, takže máme protilátky, tím pádem očkovat se ztrácí absolutně význam,“ myslí si. A vakcínu proti covidu odmítá i velitel družstva HZS Pardubického kraje Tomáš Němec. „Nenechám se naočkovat, bohužel budu muset odejít z práce, pokud to nedopadne.“

Zástupci Iniciativy 21 tvrdí, že pracovníci IZS byli do očkování nuceni ještě před začátkem platnosti vyhlášky. „Dokonce se objevují víceméně připravené výpovědi, pokud se člověk do 15. ledna nepodvolí první dávce očkování,“ tvrdí kardioložka a zástupkyně Iniciativy 21 Jana Gandalovičová.

Proti petici Iniciativy 21 se na Twitteru ostře ohradil třeba Ivo Zelinka z vedení elitních chrudimských výsadkářů. „Nikdo nemá tušení, kolik z těch podepsaných skutečně slouží v jakékoliv výše vyjmenované složce státu. Formulář nevyžaduje žádné potvrzení, nic. Vůbec to nesplňuje parametry petice,“ napsal. A za očkování bojuje také republikové vedení profesionálních hasičů, které už v prosinci zveřejnilo motivační videa.

Podle primáře sokolovské nemocnice Martina Straky jsou všichni ze složek IZS, kteří petici podepsali, hazardéři a ohrožují provoz svých institucí. „Pomatenci a blbci jsou v každém oboru. Když je to záchranář, který vidí z první linie umírat lidi a podepíše to, úplně nevím, jak bych to okomentoval. Já jsem zastánce povinného očkování,“ uvedl Straka.

Primář ve svém rajonu problém s odmítáním vakcíny nemá. Sokolovskou nemocnici zasáhla loňská jarní covidová vlna v plné síle a i to je podle vedení jeden z důvodů, proč téměř žádný z místních zdravotníků proti očkování neprotestoval. „ My máme kolem 95 procent proočkovanost, u nás jsou hodně zodpovědní,“ vysvětlil ředitel sokolovské nemocnice Andrej Farkaš.

Pod Deklarací členů IZS a armády proti povinnému očkování bylo v úterý téměř 19 tisíc podpisů. Petici Iniciativy 21 podepsalo společně s epidemiologem Jiřím Beranem a kardiochirurgem Janem Pirkem skoro osm tisíc lidí. Zástupci iniciativy pak vyzvali ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), aby se s nimi co nejdříve sešel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn
Kultura

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

Djokovič přiletěl do Bělehradu jako hrdina. Za skandování ho přivítal velký dav

Aktualizováno

Začalo Australian Open a mužská světová jednička Novak Djokovič u toho není. Hráč prohrál dlouhé tahanice o vízum a musel nehostinné Melbourne opustit. Krátce po finálním verdiktu soudu nasedl v neděli do letadla a o zhruba 24 hodin později přistál v rodném Bělehradě. Rychle prošel letištní halou s tenisovou taškou na zádech a zamířil do prostoru pro vyzvednutí dalších zavazadel. Lidé před terminálem vytrvale a hlasitě skandovali „Novak, Novak“.

Vládní koalici drží především strach z Babiše u moci, říká komentátor Fischer

Největším spojujícím prvkem vládní koalice je Andrej Babiš (ANO), řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor a novinář Petr Fischer. „A tím zůstane po celé volební období. Koalici nedrží nic jiného než strach z toho, že by se Babiš vrátil k moci,“ prohlásil. Politolog Lukáš Valeš k tomu dodal, že bývalému premiérovi začínají ve Sněmovně zlaté časy.

reklama

Domácí zpravodajství

Dívky utekly z dětské psychiatrie v Lounech, policie po nich pátrá. Mohou být i v Praze

Policisté pátrají po dvou mladistvých pacientkách dětské psychiatrické léčebny v Lounech. Dívky ve věku 16 a 17 let v neděli společně utekly při návratu z vycházky, od té doby jsou nezvěstné. Je možné, že se po útěku rozdělily, pohybovat se mohou po Praze ve velkých obchodních centrech a jejich okolí. V tiskové zprávě to uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Významný nárůst počtu pozitivních školáků. Testy jich odhalily opět přes tři tisíce

Testování na koronavirus v základních a středních školách minulý týden ve čtvrtek ukázalo další významný nárůst virové zátěže u žáků i pedagogů. Metodou PCR se ve školách potvrdilo 3 357 případů koronaviru, z toho 3 016 mezi žáky a 341 nákaz u pedagogů a zaměstnanců škol. Nárůst v obou skupinách je významný proti oběma kolům testování o týden dříve a mírně také proti předchozímu testování v pondělí 10. ledna.

Blažkův náměstek Daňhel zpracovával účetnictví firmě zapojené do daňových podvodů

Radomír Daňhel, politický náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), zpracovával účetnictví firmě, která byla zapojená do stamilionových daňových podvodů. Podnikatelé Hussein Rekhem a Saman El-Talabani za ně loni dostali několikaleté tresty. Daňhel v kauze figuroval jen jako svědek. O podvodech podle svého vyjádření nevěděl. Podle odborníků si ale podezřelého jednání svých klientů všimnout musel. Uvedly to Hospodářské noviny (HN) a server Aktuálně.cz.

reklama