K incidentu mezi aktivisty a zástupkyní ředitelky došlo v pondělí na schodech před Střední zdravotnickou školou a Vyšší odbornou školou zdravotnickou v Mladé Boleslavi. Skupina lidí prý potkala studentku, kterou bude muset škola možná vyhodit. Podle stávající podoby vyhlášky o povinném očkování by totiž od března nemohla bez dokončené vakcinace na odbornou praxi. Redakce CNN Prima NEWS následně mluvila se zástupkyní Markétou Bednářovou, která nakonec šla místy rozzuřenému davu vše vysvětlit.
Video z celého incidentu zveřejnila na Facebooku uživatelka a účastnice protestu Ida Foitová. „Potkali jsme se s jednou z vašich žákyň a bylo nám s pláčem na tváři řečeno, že třídní učitelka jí oznámila, že pokud nebude vakcinována, budete ji propouštět ze studia,“ říká mluvčí skupiny zástupkyni ředitelky.
Bednářová nejdříve muže s odznáčkem a českou trikolorou na hrudi vyzvala, aby jí řekl jméno a ročník zmíněné studentky, jejíž matka byla údajně členkou aktivistů. Poté se Bednářová pustila s klidem do vysvětlování. „Postupujeme podle legislativy, která momentálně je, že student, který musí v rámci svého studijního programu provádět odbornou praxi ve zdravotnickém zařízení, musí být plně očkován,“ odpovídala.
Narážela na vyhlášku schválenou bývalou vládou ANO a ČSSD o povinném očkování od letošního března pro lidi nad 60 let a vybrané profese. Mezi nimi jsou jak zdravotníci, tak studenti absolvující praxi ve zdravotnických zařízeních nebo sociálních službách. Nový kabinet Petra Fialy (ODS) plánuje z předpisu vyřadit povinné očkování pouze pro věkovou hranici, o finální podobě vyhlášky ale bude teprve jednat.
Jak redakci CNN Prima NEWS potvrdilo ministerstvo školství, aktuálně jsou žáci a studenti povinni se v rámci praxí podrobovat testování na pracovištích. Pokud se žák ještě ten samý týden účastní výuky ve škole, musí se otestovat také tam, a to testem, který mu poskytne škola.
Nepřišli s ničím novým. Testování za miliardy bude na úkor jiných, tepe vládu Mašek
Plošné testování ve firmách a školách, které navrhla nová vláda, bude stát miliardy, a to na úkor jiných. Uvedl to poslanec za hnutí ANO Jiří Mašek ve Zprávách Plus na CNN Prima NEWS. Kritizoval také přístup kabinetu Petra Fialy (ODS), který prý nepřišel s žádným inovativním řešením covidové situace. Podle poslance Bohuslava Svobody (ODS) ale ke zvládnutí pandemie stačí dodržovat určité kroky.
Ale zpět k tomu, co se odehrálo v Mladé Boleslavi. „Pokud se vám nařízení nelíbí, běžte prezentovat své názory před Úřad vlády. My nařízení respektujeme, od 1. 3. mohou na praxi jen plně vakcinovaní žáci. Všechny jsme na to upozornili. Žáci 1. a 2. ročníku mohou pokračovat, ale vystavují se tomu, že až bude jejich studijní program vyžadovat praxi, budou muset studium ukončit nebo přerušit. Samozřejmě pokud se nezmění legislativa. Všichni víte, že nařízení se mění velice rychle,“ vysvětlovala davu.
Jenže mluvčí skupiny přesně na tuto formulaci čekal a vytasil argumenty, že veškerá zmíněná pravidla jsou neplatná a protizákonná. „Vyzývám vás k ukončení protiprávní činnosti. Pokud si jako instituce budete stát za svými slovy, dopouštíte se trestných činů,“ varoval Bednářovou. Ta odvětila, že tomu tak bude, až školu osloví soud a sdělí jim, že jednají protiprávně.
Budete nosit zelené kalhoty, když vláda řekne?
Bednářová opakovala, že škola jedná podle pokynů ministerstva školství. „Takže když vláda řekne, ať dva roky nosíte zelené kalhoty, budete je nosit?“ zeptala se jí jedna z aktivistek. „To je velmi jednoduchá interpretace. Něco jiného je nosit kalhoty, něco jiného je pak vidět pacienty umírat, protože neměli vakcinaci. Každý máme svůj názor,“ odvětila zástupkyně. Vakcinaci prý věří a po jejím dokončení jí „rohy ani ocásek nenarostly“.
Redakce CNN Prima NEWS se následně s Bednářovou spojila. Sociální sítě nepoužívá, ale přesto si prý dokáže představit, co se na internetu po zveřejnění videa odehrává. „Na e-mailu mám také hodně ohlasů. Chodí mi obrovské množství podpůrných reakcí,“ prozradila. Volal jí ovšem také nejmenovaný lékař, který říkal, že vystoupení před školou od ní bylo chladné a nesoucitné. Bednářová prý nepřipouštěla žádnou diskusi.
První případ „flurony“ v Evropě. Chřipku i covid odhalili u pacienta z Chorvatska
Chorvatsko eviduje první případ takzvané flurony, tedy kombinace koronaviru a chřipky. Je tak vůbec první zemí v Evropě. Světové prvenství si v tomto ohledu připsal Izrael, který přítomnost zmíněné kombinace potvrdil před necelým týdnem.
„Mluvil o slepých ovcích, které následují nařízení. Nemohla jsem v tu chvíli přistoupit na diskusi nebo polemiku. Málokdo ví, jaké je to stát před lidmi, kteří chtějí cíleně vstoupit do hádky. Na téma covidu se nebojím diskutovat, je to více sociální než zdravotní problém. Diskuse je potřeba, ale na odborné úrovni, ne na schodech před školou s rozlíceným davem. Nevím, jestli bych pak zachovala klid,“ popsala své pocity.
Pozoruhodné také je, jak k celému incidentu došlo. Aktivisté podle Benářové přišli na schodiště před hlavní vchod, který následně zatarasili. Vedle něj je zvonek na sekretariát a ředitelství, na který neustále zvonili.
„Když někteří naši žáci odcházeli domů, okamžitě je zastavovali, ptali se jich, zda je vyhazujeme ze školy a jaké to je, když vyhazujeme jejich kamarády. Studenti se zalekli, přišli za námi a báli se. Museli jsme jim otevřít zadní vchod, aby mohli vůbec v klidu odejít,“ popsala zástupkyně.
„Tomuhle ústavu nesvěřujte ani psa“
Členové pedagogického sboru tak museli rychle reagovat. „Zavolat polici by byla voda na jejich mlýn, vyvěsit telefon a zabarikádovat se by také nebylo vhodné. Nakonec jsme říkali, že tam bude muset někdo jít. Uvažovalo se, jestli nás půjde víc, ale nakonec jsem šla sama,“ nastínila Bednářová a vyrazila vstříc místy rozzuřenému davu.
Pravda o omikronu: Lidé s covidem plní nemocnice v USA i Británii. Co čeká Česko?
Státy po celém světě společně s vědci sbírají stále více dat o koronavirové variantě omikron, která se podle prvotních odhadů šíří v populaci ještě rychleji než varianta delta. Dokládat to mohou i čísla nakažených z posledních dní, rekordní přírůstky totiž zaznamenalo přes deset zemí. V USA a Británii se už zvedají i čísla hospitalizovaných, co může čekat Česko?
Video končí tím, že aktivisté se s vysvětlením zástupkyně spokojili a Bednářová se vrátila do budovy. „Poté odešli, i jejich organizátor se je snažil mírnit, někdo byl opravdu agresivní,“ uvedla. Odkud skupina pocházela, vůbec neví. Redakci CNN Prima NEWS se podařilo zjistit, že mezi demonstranty byl člen mladoboleslavské hudební skupiny Seven Jan Veselý. Jeho partnerka Ida Foitová navíc video zveřejnila.
Veselý snímek sdílel na stejné sociální síti a napsal: „Donucování k očkování, vyhrožování a diskriminace dětí na SZŠ v Mladé Boleslavi nezná mezí. Docela jsem byl zvědav na vyjádření vedení školy a k mému úžasu vše potvrdila alibistickou odpovědí, že vlastně pláčeme na špatném hrobě. Takovému ústavu nesvěřujte ani psa!“
Aktivisté byli i u mladoboleslavské nemocnice. „Ale s nikým nehovořili, protože se k nikomu nedostali. Pan ředitel říkal, že organizátoři jsou snad z Tábora, nebyli vůbec místní,“ popsala redakci Bednářová.
Fiala a Válek vysvětlují plány s vyhláškou
Nová vláda se chystá představit novelizaci vyhlášky o povinném očkování nejpozději v půlce února. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) to řekl v prosincové Partii. S ohledem na povinné očkování proti covidu by mohlo u profesních skupin dojít k respektování hladiny protilátek, u lidí nad 60 let by se mělo úplně zrušit. Válek zároveň připomněl, že není příznivcem tvrdých opatření ze strany státu.
Přesné znění bude prý záležet i na datech o variantě viru omikron. Válek také považuje za nutné sladit postup při očkování členů vybraných profesních skupin se Světovou zdravotnickou organizací, kdy by vakcinace mohla probíhat po vyhodnocení testu na protilátky. „Dovedu si představit, že pokud omikron totálně nezmění pravidla, budeme takto postupovat,“ řekl ministr.
Premiér Petr Fiala (ODS) pak v lednové Partii vysvětlil, že povinné plošné očkování odmítá jak on, tak Válek. „Lepší než rozdělovat společnost a vytvářet tlak je přesvědčovat ty, kteří nebyli dostatečně osloveni nebo jim to zatím bylo lhostejné. Proočkovat třetí dávkou v maximální míře je úkol, před kterým všichni stojíme,“ podotkl Fiala.
„Očkování u věkových skupin jde stranou, nesplňuje to kritéria obecné imunity. Je k debatě, zda ho nezavést u profesních skupin. Naprostá většina zemí ale nejde cestou povinného očkování. Je to velmi výjimečné a u nás pro to nejsou sociální a legislativní důvody,“ vysvětlil.