Nové záběry z masakru na škole v USA: Policie proti mladé střelkyni bleskově zasáhla

Profesionální a odvážný zásah. Tak americká veřejnost hodnotí konání nashvillské policie, která v pondělí ráno zneškodnila 28letou střelkyni. Její běsnění v tamní křesťanské škole mělo na svědomí smrt šesti lidí, a to včetně tří dětí. Video ze zmíněného zásahu policie se objevilo na sociálních sítích.

„Důstojníci nashvillské policie Rex Engelbert a Michael Collazo byli součástí záchranářského týmu na kampusu Covenant School v pondělí ráno. Zasáhli aktivní střelkyni, která byla zneškodněna. Podívejte se na záběry z kamer na uniformách,“ sdělila ke zveřejněnému videu nashvillská policie.

Na záběrech je skutečně vidět bezprostřední a pohotový zásah tamní policie. Rex Engelbert po příjezdu do školního kampusu na nic nečekal. Přiběhl ke kufru od auta a vytáhl útočnou pušku s hledím. Policistům přítomná svědkyně následně blíže popsala situaci, jak jsou na tom žáci školy a kde v budově by se zhruba mohla útočnice nacházet.

Policejní tým po vniknutí do prostor školy postupně procházel jednotlivé místnosti. Po necelých dvou minutách se ozvala střelba v prvním patře. Krátce poté se přímo na místo střetu dostal právě Rex Engelbert, který nebezpečnou osobu několikrát trefil. Ani poté se ale zraněná Audrey Elizabeth Haleová nehodlala vzdát, proto musel ještě zasáhnout policista Michael Collazo, který byl vyzbrojen pistolí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Záběry z masakru na škole v USA: Žena rozstřílela dveře, pak zabíjela dospělé i děti

Policisté za svůj velmi profesionální a odvážný zásah sklidili obrovskou pochvalu. „Naprosto profesionální a rychlá práce nashvillské policie při čistění školy a tvrdá likvidace pachatele. Po šíleném zpackání policie v Uvalde je tohle náprava pověsti. Tihle lidé zachránili spoustu životů,“ komentoval zásah například český novinář Vojtěch Gibiš.

K masové střelbě v texaském městě Uvalde došlo 24. května 2022. Osmnáctiletý útočník tehdy zastřelil 21 lidí, z toho 19 dětí. Dalších 18 osob zranil. Výsledky vyšetřování ukázaly, že policejní zásah byl vzhledem k až šokující nečinnosti zúčastněných naprostým selháním.

Šlo o pomstu bývalé žákyně?

I když lze jednání nashvillských policistů oproti těm z Uvalde v dobrém slova smyslu považovat za čistý opak, ani oni nedokázali zabránit zabití nevinných lidí. Žena během 14 minut od začátku útoku do své smrti stihla v prostorách křesťanské školy zabít tři děti ve věku osmi až devět let a tři dospělé pracovníky ve věku 60 až 61 let, a to včetně ředitelky školy Katherine Koonceové. Nebýt ovšem Engelberta, Collaza a jejich kolegů, zřejmě by zemřelo daleko více lidí.

Jak je vidět z kamerových záznamů, jejichž sestřih na Twitteru rovněž zveřejnila nashvillská policie, 28letá útočnice k budově vzdělávacího zařízení Covenant School přijela v klidu osobním autem značky Honda. Vozidlo zaparkovala v pondělí ráno ve školním kampusu.

Haleová z auta vystoupila a později násilně vtrhla do budovy soukromé školy. Z videa je patrné, že vstupní dveře u bočního vchodu doslova rozstřílela automatickou zbraní. Žena – vyzbrojena dvěma samopaly, pistolí a velkou zásobou munice – se pak procházela po chodbách křesťanské školy. Střílela po studentech i pedagogických pracovnících a z okna budovy také na první policejní hlídky, které dorazily na místo.

Policie později doplnila, že Haleová byla bývalou žákyní školy, kterou si vybrala jako cíl. Vyšetřovatelé se domnívají, že motivem k brutálnímu útoku mohla být „zášť“. Haleová se léčila s nespecifikovanou emoční poruchou, dodala v úterý agentura AP.

Biden: Nejhorší noční můra každé rodiny

Podle policejního náčelníka Johna Drakea se žena identifikovala jako transgender muž. „Stále jsme v počáteční fázi vyšetřování a není jasné, zda zmíněná skutečnost hrála v tomto incidentu roli,“ dodal. Po prohlídce domova útočnice Drake konstatoval, že policisté nalezli jak plánek přístupů ke škole, tak manifest. Další materiály s poznámkami našli policisté v zaparkovaném autě.

Ukázalo se také, že Haleová si legálně zakoupila sedm střelných zbraní, které měla schované v domě u rodičů. Tři z nich použila během pondělního masakru.

Pondělní incident je podle databáze listu The Washington Post druhou letošní střelbou na americké škole, při níž někdo přišel o život. Případů, kdy střelci ohrožovali děti na školách v USA, deník eviduje od začátku roku více než deset.

„Je to nechutné a srdcervoucí, nejhorší noční můra každé rodiny,“ reagoval na zprávy z Nashvillu americký prezident Joe Biden. „Musíme udělat víc pro to, abychom zastavili násilí páchané střelnými zbraněmi,“ dodal. Vyzval Kongres k přijetí zákazu útočných zbraní, tedy opatření po vzoru toho, jaké v USA platilo v letech 1994 až 2004. Mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová apelovala na zákonodárce Republikánské strany, aby podpořili zpřísnění kontrol při prodeji zbraní.

Tagy: