CNN Prima News Bohdan Pomahač

Bohdan Pomahač

Výpis příspěvků ke štítku „Bohdan Pomahač“

Plastický chirurg Pomahač: Další transplantace obličeje bude snad na jaře

Věhlasný plastický chirurg Bohdan Pomahač je prvním člověkem v USA, který provedl úplnou transplantaci tváře. Jeho pacienti bývají po těžkých zraněních zohavení a psychicky poznamenaní, ale on jim díky své práci dokáže pomoci vrátit se do života. Naposledy transplantoval obličej ženě, kterou operoval již před lety. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS uvedl, že další transplantace tváře by ho mohla čekat na jaře.

Pomahač transplantoval stejné ženě obličej podruhé, je to zcela ojedinělý zákrok

Ostravský rodák v USA provedl první úplnou transplantaci obličeje. A v červenci se Bohdanu Pomahačovi podařilo poprvé v historii transplantovat stejné ženě obličej podruhé. Ředitel popáleninového a traumatologického centra Brigham and Women´s hospital v Bostonu v pořadu Interview vysvětlil, že pacientku měsíc od operace ještě neukazují, protože pacienti bývají nateklí. Dobu, kterou může vydržet transplantovaný obličej, doktoři neznají, ale Pomahač odhaduje deset let.

Američanka podstoupila druhou transplantaci obličeje. Byl u toho Čech Pomahač

První transplantaci obličeje podstoupila Carmen Tarletonová před sedmi lety. V roce 2007 ji manžel louhem popálil 85 procent těla včetně tváře. Vyčerpávající chirurgický zákrok se postupem času ukázal jako neúspěšný. Dvaapadesátiletá bývalá zdravotní sestra se to rozhodla zkusit znovu a stala se první Američankou a celkově druhým člověkem na světě, který se tomuto zákroku podrobil dvakrát, informoval web CNN.