První transplantaci obličeje podstoupila Carmen Tarletonová před sedmi lety. V roce 2007 ji manžel louhem popálil 85 procent těla včetně tváře. Vyčerpávající chirurgický zákrok se postupem času ukázal jako neúspěšný. Dvaapadesátiletá bývalá zdravotní sestra se to rozhodla zkusit znovu a stala se první Američankou a celkově druhým člověkem na světě, který se tomuto zákroku podrobil dvakrát, informoval web CNN.
První transplantace se časem ukázala jako neúspěšná, protože ženino tělo začalo odmítat dárcovskou tkáň. Její reakce působila zjizvení, napětí, otoky a bolesti. „Ta první transplantace obličeje mi ale posloužila velmi dobře,“ uvedla Tarletonová pro CNN během své domácí rekonvalescence v New Hampshire.
Přes čtyřicet lékařů operovalo celý den
„Když zákrok začal selhávat, věděla jsem ze své zkušenosti, že transplantace obličeje mi dává komfort a funkčnost, které chci a potřebuji denně. Proto chci žít lepší život s transplantovaným obličejem,“ dodala žena.
Na druhé červencové operaci v bostonské nemocnici Brigham and Women's Hospital, se podle tiskové zprávy podílelo přes 45 lékařů po dobu zhruba dvou desítek hodin. Náročný chirurgický zákrok se podařil a rekonvalescence pacientky zatím probíhá úspěšně.
Operační tým pod vedením Bohdana Pomahače
„Carmen dělá pokroky a zotavuje se velmi dobře z druhé transplantace – je jedním z nejodolnějších pacientů, o které jsem měl možnost se starat,“ uvedl český plastický chirurg a vedoucí transplantačního týmu profesor Bohdan Pomahač, který v roce 2011 se svým bostonským týmem provedl vůbec první úplnou transplantaci obličeje v USA. „Nazýváme tuto proceduru životadárnou a jsme nadšeni, že Carmen můžeme nabídnout možnost vrátit se k takovému životu, který si zaslouží.“
Druhý pokus podle Pomahače vypadá mnohem lépe. Nová tkáň byla podle něj totiž pozoruhodně blízká a jednalo se o „lepší shodu, než byste měli se svým sourozencem“.
Lékaři z bostonské nemocnice Brigham and Women's Hospital, na níž Bohdan Pomahač působí, provedli doposud deset z celkových šestnácti transplantací obličeje v zemi. Prvním člověkem, který podstoupil tento zákrok dvakrát za život, byl v roce 2018 v pařížské nemocnici Jérôme Hamon.