reklama

Plastický chirurg Pomahač: Další transplantace obličeje bude snad na jaře

Věhlasný plastický chirurg Bohdan Pomahač je prvním člověkem v USA, který provedl úplnou transplantaci tváře. Jeho pacienti bývají po těžkých zraněních zohavení a psychicky poznamenaní, ale on jim díky své práci dokáže pomoci vrátit se do života. Naposledy transplantoval obličej ženě, kterou operoval již před lety. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS uvedl, že další transplantace tváře by ho mohla čekat na jaře.

reklama

Známý operatér původem z Ostravy, který dlouhodobě žije v USA, by další transplantaci tváře měl provést na jaře. „Máme jednoho potenciálního pacienta, který by byl vynikající kandidát. Stále je ale nerozhodnutý, zda ano či ne, plus tam jsou i další faktory,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS Pomahač.

Jeho poslední zákrok byla již druhá transplantace obličeje Carmen Tarletonové. Pomahač jí první operaci provedl již před dvěma lety, ale její tělo novou tvář nepřijalo. Další zákrok jí chirurg podle svých slov zprvu rozmlouval. „Já se jí trošku snažil od druhé operace odradit,“ vysvětlil Pomahač vzhledem ke špatnému vývoji a reakci po první operaci.

Pokoušel se ji nejprve nasměrovat k jinému řešení – počkat, až se posune technologie. To by však mohlo znamenat i několik let. „Nicméně trvala na tom, že kvalita života, kterou jí transplantace dala, byla natolik lepší, že nás přesvědčila, abychom do toho šli ještě jednou,“ doplnil Pomahač.

Nyní je to již půl roku od druhé transplantace tváře, kterou Tarletonová z rukou Pomahače podstoupila. „Daří se jí dobře, ale člověk nikdy neví. Zatím to může být brzký pooperační stav, její tělo může mít silnou reakci,“ dodal český operatér.

Pomahač: Biden si přes vysoký věk vede dobře

Pomahač před časem změnil své působiště a po více než dvou dekádách v Brigham and Women's Hospital ve státě Massachussets se přesunul do sousedního Connecticutu do Yale New Haven Hospital. Zde se stal vedoucím pracovníkem nejen pro tuto nemocnici, ale v rámci sítě dalších zdravotnických zařízení.

Nyní by část jeho práce měla být zaměřená čistě na výzkum. „Malinko méně být na sále a malinko více přemýšlet o tom, kam naše disciplína spěje,“ popsal další vývoj své práce Pomahač.

V pořadu Interview na CNN Prima NEWS mimo jiné promluvil k současným USA. Ačkoliv je tamní prezident Joe Biden nejstarším v historii, tak si podle jeho slov nevede špatně. „Na jednu stranu je smutné, že téměř 80letí kandidáti jsou nejsilnější ředitelé největší ekonomie světa, což je práce vyžadující až 100 hodin týdně. Na druhou stranu si myslím, že odvádí dobrou práci,“ řekl s tím, že ale neočekává, že by Biden v příštích volbách znovu kandidoval.

Povinné očkování? Nejsem proti, říká operatér

Pomahač promluvil i k očkování proti koronaviru. Sám má vakcinaci za sebou a je jejím příznivcem. „Pokud se chceme z pandemie dostat, tak musíme souhlasit, že se necháme očkovat. Pandemie může pokračovat desítky let,“ řekl chirurg.

Nevadilo by mu ani povinné očkování. „Ve Spojených státech je to vždy otázka toho, že osobní svoboda je víc cenná, než cokoliv jiného. Ale nejsem proti tomu,“ dodal Pomahač s dovětkem, že děti se již od narození povinně očkují proti řadě různých nemocí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření
Pořady

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama