reklama

Pomahač transplantoval stejné ženě obličej podruhé, je to zcela ojedinělý zákrok

Ostravský rodák v USA provedl první úplnou transplantaci obličeje. A v červenci se Bohdanu Pomahačovi podařilo poprvé v historii transplantovat stejné ženě obličej podruhé. Ředitel popáleninového a traumatologického centra Brigham and Women´s hospital v Bostonu v pořadu Interview vysvětlil, že pacientku měsíc od operace ještě neukazují, protože pacienti bývají nateklí. Dobu, kterou může vydržet transplantovaný obličej, doktoři neznají, ale Pomahač odhaduje deset let.

reklama

První transplantaci obličeje měla pacientka Carmen Tarletonová od plastického chirurga Bohdana Pomahače v roce 2013. Zhruba v srpnu 2019 se jí ale transplantace začala rozpadat. „Začala mít poměrně rychle se vyvíjející chronické odhojování. To pokračovalo tak rapidně, že jsme ji dali zpět na čekací listinu v říjnu 2019 a v podstatě čekala na svou druhou šanci až do července letošního roku,“ uvedl Pomahač.

Podle něj se u transplantací příprava na operaci rozjede ihned, jakmile se najde správný dárce. „K tomu došlo v červenci, kdy jsme našli dárkyni z jedné nemocnice v Anglii. Naše pacientka měla obrovské štěstí, že se jednalo o výjimečnou dárkyni z hlediska tkáňové charakteristiky. Z mnoha hledisek to byla lepší dárkyně než ta, kterou Carmen měla před sedmi lety. Byla dokonce lepší, než kdyby dárkyní byl někdo z rodiny,“ popsal.

K tématu

Třetí obličej je lepší než ten původní

Dvaapadesátiletá pacientka Carmen, kterou napadl muž, se kterým byla v rozvodovém řízení a polil ji louhem, říká, že třetí obličej se jí líbí více než její původní. Pomahač vysvětlil, že současná dárkyně byla asi o 25 let mladší než Carmen. „Takže obličej vypadá hezky z hlediska pleti a kůže. Má štěstí, že by jí mohl vydržet snad minimálně stejně dlouho, jako obličej první,“ upřesnil plastický chirurg s tím, že i tak ale neví, jak se Carmen bude dařit, protože se taková operace v podstatě nikdy nedělala, a tak s ní medicína nemá zkušenosti.

„Nicméně jsme byli schopni napojit všechny nervy, žíly, tepny a ostatní tkáňové části obličeje, takže by měla funkce probíhat velice dobře. Dokonce jsme pacientce transplantovali i levé ucho,“ upozornil Pomahač.

K tématu

Pacienti jsou prvních pár měsíců oteklí

Měsíc po operaci pacientku doktoři zatím neukazují. „Poučili jsme se z toho, že pacienti jsou prvních pár měsíců oteklí a nevypadají tak prezentovatelně. Chceme počkat, až bude vypadat víceméně normálně,“ popsal doktor.

Dodal, že životnost transpalntovaného obličeje se těžko odhaduje. „Ta doba je různá, pro ledviny je maximum kolem deseti až patnácti let, pro srdce nebo plíce čtyři až pět let. Dobu, kterou může přežívat obličej, neznáme. Řekl bych, že se ještě učíme, jak to bude vypadat. Zdá se, že by to mohlo být kolem deseti let,“ uvedl Pomahač.

Carmen podle něj byla výjimečná kvůli tomu, že po transplantaci měla imunologicky velice komplikovaný začátek a velice těžké odhojovací reakce. A to každý rok po celou dobu sedmi let. „Žádný transplantovaný orgán není úplně přijatý, ale my jsme schopni potlačit imunitní odpověď natolik, že transplantovaný orgán přežívá určitou dobu,“ upozornil Bohdan Pomahač.

Další hlavní zprávy

reklama
Čeští odmítači koronaviru. Opatřením nevěří celebrity, lékaři ani tisíce občanů
Na knihovny se při vyhlašování opatření zapomnělo. Teď nesmí mít ani výdejní okénko
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
Slavia porazila oslabený Leverkusen a poprvé v EL vyhrála. Liberec i Sparta podlehly
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama