Bratislava vítala bronzové hrdiny z Pekingu. Slafkovský a spol. juchali v kabrioautobusu

Nepotřebovali vyhrát zlaté medaile, aby se jim dostalo velkolepého přivítání hodného šampionů. Slovenští hokejisté se po senzačním zisku bronzu na olympijských hrách vrátili do své vlasti jako absolutní hrdinové – vítězové. Ulicemi Bratislavy projížděli speciálně upravenou Karosou a oslavy zakončili na náměstí Slovenského národního povstání.

„Bylo mnoho pochybovačů, kteří nedůvěřovali výběru trenéra a filozofii, kterou jsme zvolili. Ti, kteří tomu trochu rozumějí, viděli postupné zlepšení v naší hře, už na domácím mistrovství světa v roce 2019 jsme odehráli dobré zápasy. Bronzová medaile je pro nás všechny zadostiučiněním,“ konstatoval v úterý Miroslav Šatan, někdejší legendární útočník a nyní šéf slovenského hokejového svazu.

To už bylo po příletu bronzové party z Pekingu. Veliký úspěch pocítili hokejisté již po dosednutí na vídeňské letiště, kde je vítalo mnoho Slováků. Největší oslavy se pochopitelně měly odehrát později v Bratislavě. Nejprve si celý tým splnil mediální povinnosti v jednom z hotelů v hlavním městě. Zvenku se ozývalo: „Slovenskóóó, Slovenskóóó, héééja, héééja, heja, Slovenskóóó...“ A pak mančaft za nadšení fanoušků nastoupil do kabrioautobusu.

S ním projel většinu bratislavského centra. Prakticky po celé trase vítal národní tým vedený kanadským trenérem Craigem Ramsaym špalír lidí, řidiči v okolo jedoucích autech troubili. Stařičký autokar s otevřenou střechou neminul Rázusovo nábřeží u Dunaje, Hodžovo náměstí, náměstí Svobody, Štefánikovu ulici, až se dostal na náměstí Slovenského národního povstání.

Tam bylo připravené pódium i stovky až tisíce lidí, které si mohly užít společný čas s mladičkým útočníkem Jurajem Slafkovským, který byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem pekingského turnaje, brankářem Patrikem Rybárem a dalšími.

Slovensko v hokeji získalo první medaili z velké akce od roku 2012 a mistrovství světa v Helsinkách, kde vybojovalo stříbro. Ale olympijský úspěch oceněný cenným kovem? To země v samostatné historii nepamatuje.

Hokejisté pochopitelně už oslavovali hned poté, co porazili v souboji o bronz Švédy 4:0. Kouč Ramsay popsal, že noc po zápase byla náročná. „V první řadě musím říci, že duel se Švédskem skončil velmi pozdě. Seděli jsme na pokoji a jen tak jsem se zeptal, kolik je hodin. Řekli mi, že půl páté ráno. Odvětil jsem, že musím jít do postele. Zničili mi oblek i košili, něčím to polili, ale to je v pořádku, protože být součástí těchto oslav bylo pro mě něco velmi výjimečného,“ podotkl 70letý muž, který k reprezentaci přišel v roce 2017.

Tagy:
Peking Slovensko Olympijské hry Bratislava hokej olympijské hry sport bronzová medaile slovenská hokejová reprezentace Craig Ramsay Zimní olympijské hry v Pekingu 2022 Juraj Slafkovský slavnost Miroslav Šatan Mistrovství světa v ledním hokeji 2022 Slovenské národní povstání Karosa