reklama

Ženě s covidem sebrali po porodu dítě. Kauza hýbe celým Slovenskem

Oddělování covid pozitivních maminek od jejich novorozených dětí. To je téma, které hýbe Slovenskem. Televizi JOJ se svěřila maminka z Prešova, které hned po porodu miminko odebrali a ji samotnou poslali druhý den domů. A není to prý na Slovensku ojedinělý případ. Ministr zdravotnictví proto veřejně požádal nemocnice, aby to nedělaly.

reklama

Rodička, která si nepřála být jmenovaná, se s nepříjemnou zkušeností obrátila na slovenská média. Nemocnice měla argumentovat tím, že pro ni nemají místo. Pacientka měla pozitivní test na koronavirus. „Sebrali mi první chvíle po porodu, kdy se dítě seznamuje s matkou, ani mi neumožnili ji nakojit,“ popisovala své pocity matka novorozené holčičky.

K případu se vyjádřil i slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí. „Matka-rodička má dostat péči, na kterou má nárok. Nemůžeme v případě, že onemocněla nákazou COVID-19, její nárok takto degradovat,“ prohlásil ministr. Matky se prý ale nikdo neptal, postavili ji před hotovou věc.

K tématu

„Je to tvrdý zásah do práv rodičky, do práv dítěte,“ komentovala celou kauzu poslankyně Vladimíra Marcinková. Podle ní takto postupovaly i jiné nemocnice. Proto se na ně slovenský ministr zdravotnictví rozhodl apelovat, aby maminky, ač covid pozitivní, od miminek neoddělovaly.

V některých nemocnicích zřídili speciální pokoje

„A tímto způsobem vyzývám nemocnice, aby se to nedělo,“ uvedl Krajčí. Přesto, že se takovýmto způsobem zachovaly i další nemocnice, na Slovensku jsou i ty, které pro matky připravují speciální pokoje. Například v Považské Bystrici na západu Slovenska měli v jednu chvíli hned tři nakažené maminky. Ani na chvíli je nenapadlo je od dětí oddělit.

„Já i maličká jsme v pořádku. Už jsme spolu na pokoji,“ vyprávěla matka Simona. S dcerou Dorotou jsou sice odděleny, ale spolu. „Vytvořili jsme i samostatné porodní lůžko, dočasné, kde jsou dodržovány hygienicko-epidemické poměry,“ vysvětlil ředitel nemocnice v Povážské Bystrici Igor Steiner.

Primář gynekologicko-porodnického oddělení Martin Krištofík dodal, že pokoje, kde jsou nakažené rodičky po porodu, jsou samostatné. Stejně tak mají vlastní sociální zařízení. I když ani jedna z maminek neměla příznaky, porod proběhl za přísných bezpečnostních podmínek, porodníci měli všechny potřebné ochranné prostředky.

K tématu

Tagy: miminko Slovensko matka kauza novorozenec koronavirus COVID-19 porod v nemocnici rodička oddělení

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovensko od pondělí rozvolňuje. Otevřou všechny obchody, služby či hotely

Slovensko od pondělí rozvolňuje. Otevřou všechny obchody, služby či hotely

Slovensko od pondělí výrazněji uvolní restrikce zavedené v zemi ve snaze omezit šíření koronaviru, otevřít budou moci všechny obchody. Stane se tak poprvé po čtyřech měsících zpřísňování. Po předchozím zlepšení epidemické situace v zemi budou moci kromě obchodů začít fungovat například také provozy služeb i hotely či penziony a lidé budou moci vyrazit do přírody i mimo okres svého bydliště. Novinářům to řekl ministr financí a expremiér Igor Matovič.

Jan Hamáček

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zkolaboval. Pro Blesk Zprávy uvedl, že zřejmě kvůli tlaku. Ruší tak své schůzky a nedorazí na jednání Sněmovny, v péči lékařů však není. Před pár týdny šéf ČSSD podstoupil operaci. Nachází se navíc i pod značným politickým tlakem poté, co ministr kultury Lubomír Zaorálek zatím odmítl převzít funkci po odvolaném ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi.

Krimi

Útok na dítě na Petříně: Krátce předtím napadl pes jinou oběť. Policie označila viníka

Útok na dítě na Petříně: Krátce předtím napadl pes jinou oběť. Policie označila viníka

Muž venčící psa, který v Praze 1. dubna vážně zranil dítě, byl obviněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Na webu policie to v úterý oznámila mluvčí pražských policistů Violeta Siřišťová. Potvrdila také, že stejný pes jen několik dní před napadením dítěte údajně zaútočil i na dalšího člověka a jeho psa. Státní veterinární správa nyní na podnět policie rozhoduje, zda bude pes odebrán ženě, které patří. Majitelce psa by hrozil postih, pokud by se prokázalo, že byla při některém z útoků také přítomna, dodal Siřišťová.

Jiří Schelinger byl hodný kluk se sklony k melancholii, říká zpěvákova neteř
Drama na Přerovsku. Starosta se musel schovat na úřadě, útočník mu hrozil nožem
Krevní sraženiny po vakcíně Johnson & Johnson. Úřady chtějí pozastavit očkování
Bombastická výměna Vrány do Detroitu: Musí se naučit prohrávat, ale trejd mu pomůže
reklama
reklama
Prymula: Opatření musíme vydržet ještě dva měsíce, pak epidemie začne ustupovat

Nový den

Domácí zpravodajství

Zaorálek kultuře úplně nerozumí. Jsme ale ve schizofrenní situaci, říká Šporcl
Antigenní testy jsou pandemické pexeso, kritizují rebelové. Hospodám radí, jak otevřít
Masox i víno z tygrů. Soud zmírnil Berouskovi podmínku za nelegální zabíjení zvířat
Ztrátu chuti a čichu po covidu nepodceňujte. Kdy je třeba zajít k lékaři?
Další články
reklama
reklama