reklama

Ženě s covidem sebrali po porodu dítě. Kauza hýbe celým Slovenskem

Oddělování covid pozitivních maminek od jejich novorozených dětí. To je téma, které hýbe Slovenskem. Televizi JOJ se svěřila maminka z Prešova, které hned po porodu miminko odebrali a ji samotnou poslali druhý den domů. A není to prý na Slovensku ojedinělý případ. Ministr zdravotnictví proto veřejně požádal nemocnice, aby to nedělaly.

reklama

Rodička, která si nepřála být jmenovaná, se s nepříjemnou zkušeností obrátila na slovenská média. Nemocnice měla argumentovat tím, že pro ni nemají místo. Pacientka měla pozitivní test na koronavirus. „Sebrali mi první chvíle po porodu, kdy se dítě seznamuje s matkou, ani mi neumožnili ji nakojit,“ popisovala své pocity matka novorozené holčičky.

K případu se vyjádřil i slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí. „Matka-rodička má dostat péči, na kterou má nárok. Nemůžeme v případě, že onemocněla nákazou COVID-19, její nárok takto degradovat,“ prohlásil ministr. Matky se prý ale nikdo neptal, postavili ji před hotovou věc.

„Je to tvrdý zásah do práv rodičky, do práv dítěte,“ komentovala celou kauzu poslankyně Vladimíra Marcinková. Podle ní takto postupovaly i jiné nemocnice. Proto se na ně slovenský ministr zdravotnictví rozhodl apelovat, aby maminky, ač covid pozitivní, od miminek neoddělovaly.

V některých nemocnicích zřídili speciální pokoje

„A tímto způsobem vyzývám nemocnice, aby se to nedělo,“ uvedl Krajčí. Přesto, že se takovýmto způsobem zachovaly i další nemocnice, na Slovensku jsou i ty, které pro matky připravují speciální pokoje. Například v Považské Bystrici na západu Slovenska měli v jednu chvíli hned tři nakažené maminky. Ani na chvíli je nenapadlo je od dětí oddělit.

„Já i maličká jsme v pořádku. Už jsme spolu na pokoji,“ vyprávěla matka Simona. S dcerou Dorotou jsou sice odděleny, ale spolu. „Vytvořili jsme i samostatné porodní lůžko, dočasné, kde jsou dodržovány hygienicko-epidemické poměry,“ vysvětlil ředitel nemocnice v Povážské Bystrici Igor Steiner.

Primář gynekologicko-porodnického oddělení Martin Krištofík dodal, že pokoje, kde jsou nakažené rodičky po porodu, jsou samostatné. Stejně tak mají vlastní sociální zařízení. I když ani jedna z maminek neměla příznaky, porod proběhl za přísných bezpečnostních podmínek, porodníci měli všechny potřebné ochranné prostředky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Počet nově nakažených rapidně klesl. Za čtvrtek jich přibylo o 9300 méně než minulý týden

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 bylo ve čtvrtek 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

reklama

Domácí zpravodajství

Ne očkování proti covidu. Českem se šíří petice, kterou podepsalo téměř tisíc lékařů

Téměř tisícovka českých lékařů podepsala petici proti povinnému plošnému očkování a vakcinaci dětí. Vadí jim, že kdokoliv s odlišným názorem okamžitě obdrží nálepku dezinformátora a přejí si svobodnou diskusi. Vedle praktických lékařů jsou mezi signatáři také například zubaři, veterináři nebo odborníci, kteří mají blízko k alternativní medicíně, například homeopatii. Iniciativu ostře odmítl mj. šéf lékařů Milan Kubek.

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

Riziko úmrtí je i po vyléčení těžkého covidu výrazně vyšší. V ohrožení jsou mladší lidé

Lidem, kteří měli těžší průběh onemocnění COVID-19, hrozí větší riziko nakažení se dalšími nemocemi či dokonce smrti. Vyplývá to ze studie výzkumníků floridské univerzity. Vědci prověřili zdravotní stav více než 13 tisíc osob. U těch s těžším průběhem bylo vyšší riziko, že do roka od nákazy zemřou. Toto riziko bylo vysoké zejména u mladších pacientů.

reklama