reklama

Ženě s covidem sebrali po porodu dítě. Kauza hýbe celým Slovenskem

Oddělování covid pozitivních maminek od jejich novorozených dětí. To je téma, které hýbe Slovenskem. Televizi JOJ se svěřila maminka z Prešova, které hned po porodu miminko odebrali a ji samotnou poslali druhý den domů. A není to prý na Slovensku ojedinělý případ. Ministr zdravotnictví proto veřejně požádal nemocnice, aby to nedělaly.

reklama

Rodička, která si nepřála být jmenovaná, se s nepříjemnou zkušeností obrátila na slovenská média. Nemocnice měla argumentovat tím, že pro ni nemají místo. Pacientka měla pozitivní test na koronavirus. „Sebrali mi první chvíle po porodu, kdy se dítě seznamuje s matkou, ani mi neumožnili ji nakojit,“ popisovala své pocity matka novorozené holčičky.

K případu se vyjádřil i slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí. „Matka-rodička má dostat péči, na kterou má nárok. Nemůžeme v případě, že onemocněla nákazou COVID-19, její nárok takto degradovat,“ prohlásil ministr. Matky se prý ale nikdo neptal, postavili ji před hotovou věc.

„Je to tvrdý zásah do práv rodičky, do práv dítěte,“ komentovala celou kauzu poslankyně Vladimíra Marcinková. Podle ní takto postupovaly i jiné nemocnice. Proto se na ně slovenský ministr zdravotnictví rozhodl apelovat, aby maminky, ač covid pozitivní, od miminek neoddělovaly.

V některých nemocnicích zřídili speciální pokoje

„A tímto způsobem vyzývám nemocnice, aby se to nedělo,“ uvedl Krajčí. Přesto, že se takovýmto způsobem zachovaly i další nemocnice, na Slovensku jsou i ty, které pro matky připravují speciální pokoje. Například v Považské Bystrici na západu Slovenska měli v jednu chvíli hned tři nakažené maminky. Ani na chvíli je nenapadlo je od dětí oddělit.

„Já i maličká jsme v pořádku. Už jsme spolu na pokoji,“ vyprávěla matka Simona. S dcerou Dorotou jsou sice odděleny, ale spolu. „Vytvořili jsme i samostatné porodní lůžko, dočasné, kde jsou dodržovány hygienicko-epidemické poměry,“ vysvětlil ředitel nemocnice v Povážské Bystrici Igor Steiner.

Primář gynekologicko-porodnického oddělení Martin Krištofík dodal, že pokoje, kde jsou nakažené rodičky po porodu, jsou samostatné. Stejně tak mají vlastní sociální zařízení. I když ani jedna z maminek neměla příznaky, porod proběhl za přísných bezpečnostních podmínek, porodníci měli všechny potřebné ochranné prostředky.

Tagy:
Vondroušová to dokázala. Z Tokia neodjede s prázdnou, zahraje si finále s Bencicovou
OH 2021

Vondroušová to dokázala. Z Tokia neodjede s prázdnou, zahraje si finále s Bencicovou

Nepatřila mezi nasazené hráčky a fanoušci jí před olympiádou ze všech českých tenistek věřili snad nejméně. Teď Markétu Vondroušovou dělí jediná výhra od zisku zlaté medaile. V semifinále si 22letá rodačka ze Sokolova poradila se světovou šestkou z Ukrajiny Elinou Svitolinovou ve dvou setech 6:3 a 6:1 a nyní ji čeká poslední překážka v podobě Švýcarky Belindy Bencicové.

Zákaz vstupu neočkovaným. Google a Facebook zavádí nová pravidla pro své zaměstnance

Internetoví giganti Google a Facebook ve středu oznámili, že od svých zaměstnanců budou před jejich návratem do společných kanceláří požadovat očkování proti nemoci COVID-19. Více než 130 000 zaměstnanců Googlu to e-mailem oznámil šéf firmy Sundar Pichai. V případě Facebooku se povinné očkování zatím bude vztahovat na zaměstnance ve Spojených státech, informovala agentura AP. Oznámení přichází krátce poté, co o podobném kroku rozhodly americké veřejné instituce.

Živě
ON-LINE: Schweiner s Perušičem po covidu zvítězili. Česko má jisté další medaile

Jiří Lipták a David Kostelecký předvedli ve finále střelby na trap fantastické výkony. Prvně jmenovaný je olympijským šampionem, Kostelecký má stříbro. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Markéta Vondroušová a Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou se probojovaly do finále. Kanoistka Tereza Fišerová ve finále po sérii chyb skončila šestá. Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner dokázali ve svém prvním utkání po nákaze koronavirem prvně jmenovaného zvítězit.

Sledujte 360° s Robertem Šlachtou: Kdo z politiků ho štve a jak to má se ženami?

Volební modely připisují hnutí Přísaha šanci na poslanecká křesla. Proč ale nechce jeho předseda a expolicista Robert Šlachta říct, s kým by spolupracoval na úrovni dolní komory či přímo ve vládě? Kteří politici ho v poslední době naštvali? V čem spatřuje své slabiny a jak to má se ženami? To vše poodhalí speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Rozhovor s Robertem Šlachtou můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo přímo zde v článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Počet nakažených v ČR dál klesá. Epidemie koronaviru zpomaluje už 11 dní v řadě

Počty nově potvrzených případů koronaviru v tuzemsku v mezitýdenním srovnání dál klesají, ve středu jich laboratoře odhalily 195, o 37 méně než před týdnem. Reprodukční číslo se pod hodnotou jedna, což značí zpomalování epidemie, drží 11 dní v řadě, nyní je 0,86. Za celou Českou republiku je nyní 12 případů na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní, o dva méně než před týdnem.

Zrada a zklamání. Hamáček na nás kašle, Sobotka by to neudělal, zní z části ČSSD

Zrada a zklamání, alespoň tak popisují své pocity někteří starostové ČSSD, kteří se rozhodli odejít z jihomoravské kandidátky poté, co do ní zasáhlo stranické grémium. Místo toho, aby se vedení sociální demokracie soustředilo na boj o politické přežití, opět se potýká s vlnou nesouhlasu a hromadných odchodů. Předseda Jan Hamáček je navíc na dovolené a zřejmě doufá, že problémy tak nějak vyšumí.

V Česku řádí nakažlivá mutace delta, přesto čísla klesají. Jak je to možné?

V České republice se objevuje velmi nakažlivá mutace delta koronaviru již u přibližně 90 procent všech nově nakažených. Přestože se u takzvané indické mutace hovoří o reprodukčním číslu až osm, epidemie v Česku nadále ustupuje, takže se nevydáváme cestou zemí, jako je Španělsko, Portugalsko či Velká Británie, kde šíření delty vedlo k značnému zhoršení situace. Podle odborníků za to může zřejmě kombinace proočkovanosti a promořenosti českého obyvatelstva.

reklama