reklama

Blatný: Vakcínu proti covidu si lidé nevyberou, je to jako u antibiotik nebo chřipky

V současné době nepočítáme s tím, že by si lidé mohli zvolit, zda se nechají naočkovat vakcínou Pfizer nebo Astra Zeneca, stejně jako si nevybírají antibiotika nebo očkování proti chřipce, uvedl v Hlavních zprávách stanice CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Vyjmenoval i důvody, proč není možné, aby si lidé mohli vybírat, a ujistil, že vakcíny budou srovnatelně bezpečné.

reklama

„V současné době nepočítáme s tím, že si lidé budou moct vybírat mezi vakcínami, jak tvrdí Česká vakcinologická společnost. Kritérium je dáno tím, jakým způsobem může být vakcína skladována. Například ze dvou kandidátních vakcín, které jsou nejblíže k dodání, může být jedna uchovávána při teplotě chladničkové a druhá potřebuje na uchování −70 °C. Takže si nedovedu představit, že by bylo možné, aby měl tuto vakcínu ve své ordinaci běžný praktický lékař,“ vysvětlil ministr Blatný.

Lahvička očkování by měla být také rozdělena mezi určitý počet lidí. „Jako si v současné době nevybíráte, kterým antibiotikem budete léčeni, stejně tak si nevybíráte vakcínu na chřipku. Nemyslím si, že je to nutné, protože vakcíny musí být srovnatelně bezpečné,“ podotkl.

S ministrem souhlasí místopředsedkyně České vakcinologické společnosti Hana Cabrnochová. „Vzhledem k tomu, že vakcíny jsou srovnatelné, tak nevidím důvod, proč bych si měla chtít vybrat, jak se očkovací látka bude jmenovat. Je to úplně stejné, jako když se jdete očkovat proti chřipce. Taky se neptáte, která je to očkovací látka,“ popsala Cabrnochová.

Celý systém očkování by měla upravovat vakcinační strategie, která bude ministerstvem zdravotnictví předložená vládě příští pondělí. Proočkování až 70 procent obyvatel České republiky by mělo být podle Blatného cestou, jak zabránit třetí vlně koronaviru. Objednány jsou zatím dávky od dvou firem – Pfizeru a Astry Zenecy — asi pro pět a půl milionu Čechů. První z nich by měly dorazit na přelomu roku.

Jaká bude motivace k očkování?

Motivace lidí, aby se nechali naočkovat, by podle ministra neměla být negativní. „Pokud bude zaveden evropský očkovací pas, tak bude platit například to, že pokud lidi budou očkovaní, budou cestovat o něco jednodušeji. Jestli ne, budou muset podstupovat například nějaké testy,“ vysvětlil Blatný s tím, že motivace k očkování bude komunikována prostřednictvím vysvětlovací kampaně.

Tím, že se nechají naočkovat lidé, kteří mohou, ochrání ostatní, kteří nejsou schopni vakcínu do těla přijmout, podotkl ministr. „V minulosti to bylo právě očkování, které vymýtilo řadu nemocí, na které bychom jinak dosud umírali,“ upozornil.

Ministerstvo zdravotnictví má hotový i plán, který určí, kdo bude očkován mezi prvními. Blatný uvedl, že nejdřív budou očkováni lidé seniorního věku, zejména s chronickými chorobami, a zdravotníci, kteří se starají o pacienty na intenzivní péči.

Vedlejší reakcí by mohla být horečka

Aby mohli lékaři začít vakcínou očkovat, je v první řadě nutné, aby ji schválila Evropská léková agentura (ELA) a Evropská komise (EK). Na nich je posouzení, zda je látka bezpečná. Jedinou vedlejší reakcí po vakcinaci by podle EK a ELA mohly být zhruba 12 hodin trvající horečky. „Silná a nepříjemná, ale nijak nebezpečná reakce, je spíš známkou toho, že imunitní systém člověka intenzivně odpovídá na očkování. A je to spíš dobrá známka toho, že vakcína bude fungovat,“ popsal imunolog Václav Hořejší v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Podle ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu bude nejtěžším úkolem uhlídat, aby byl vakcíny dostatek. Každý se totiž bude muset nechat očkovat dvakrát. „Je nutná garance toho, že pacient očkovaný látkou v jednom kole bude mít k dispozici vakcínu i po 25–28 dnech, kdy je čas přeočkování. Aby se nestalo to, že se nestihne dávka včas dodat,“ zdůraznil ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.

Tagy:

Biden otočil: Chce povinné očkování pro státní zaměstnance, vakcinovaní mají nosit roušky

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) aktualizovalo svá doporučení pro boj proti covidu. Mimo jiné navrhuje návrat k rouškám některým plně naočkovaným lidem. Ti by si podle agentury měli obličej zakrývat ve vnitřních prostorách v oblastech s vysokým výskytem koronavirových infekcí. Americký prezident Joe Biden naznačil, že jeho administrativa zvažuje zavedení vakcinačního požadavku pro federální zaměstnance.

Dobrá zpráva pro rodiče: Otcovská se protáhne. Zmírní se nároky na ošetřovatelské volno

Podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní a otcovská dovolená se prodlouží z jednoho týdne na dva týdny. Předpokládá to předloha poslanců ČSSD, kterou ve středu schválila s úpravami Sněmovna. Novela o nemocenském pojištění se týká také ošetřovného, změny vycházejí podle předkladatelů z nedostatků zjištěných v praxi. Nyní ji dostanou k posouzení senátoři.

Úspěchy českých olympioniků? Brečím ještě víc než po vlastních závodech, říká Emmons

V pátém dni olympijských her platí, že česká výprava má dvě medaile. Lesklý kov a zápis do historie zařídili shodně v pondělí vodní slalomář Lukáš Rohan a šermíř Alexander Choupenitch. První dny olympiády zhodnotili v pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS trojnásobná olympijská medailistka ve střelbě Kateřina Emmons, šermíř Jiří Beran a sprinterka Nikola Bendová.

Živě
ON-LINE: Perušič opustil karanténu a chystá se na zápas. Prskavec i Fišerová postupují

Plavkyně Barbora Seemanová vybojovala na kraulařské dvoustovce šesté místo a zároveň opět překonala český rekord. Skifařky Lenka Antošová s Lenkou Fleissnerovou skončily ve finále B čtvrté a celkově desáté, dvojskif ve složení Vraštil, Šimánek naopak postoupil do finále. O medaile ve čtyřhře zabojují tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková a ve dvouhře Markéta Vondroušová. Kvalifikaci zvládli vodní slalomáři Tereza Fišerová a Jiří Prskavec.

Covidová krize v Austrálii: Tvrdá opatření pokračují, úřady prodloužily uzávěru Sydney

Australské úřady o další měsíc prodloužily uzávěru největšího města Sydney, kterému se navzdory několik týdnů trvajícímu lockdownu nedaří snížit denní přírůstky nákaz koronavirem. Za poslední den stát Nový Jižní Wales, jehož je Sydney metropolí, zaznamenal 177 nových případů infekce, o den dříve to bylo 172 případů, informovala agentura Reuters.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš se Kalouskovi omlouvat nemusí. Ve Sněmovně o něm řekl, že „zabil lidi cez padáky“

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, které o něm pronesl v Poslanecké sněmovně. Ve středu o tom rozhodl soud, podle nějž by případnou odpovědnost za premiérova slova beztak nesl stát, nikoliv Babiš osobně. Verdikt není pravomocný. Premiér o svém politickém rivalovi prohlásil, že rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“.

Černý den ČSA: Před 45 lety se u Bratislavy zřítilo letadlo. Zemřelo 76 lidí, přežili tři

Když slunného letního rána 28. července 1976 do čtyřmotorového letadla Il-18B nastoupilo na pražském letišti v Ruzyni k letu ČSA do Bratislavy 79 lidí, nikdo nemohl tušit, že pro většinu jde o poslední cestu. Letoun se zřítil kousek od svého cíle – do jezera Zlaté písky u Bratislavy. Jedná se o druhou nejhorší leteckou katastrofu na území Slovenska.

reklama