reklama

Blatný: Vakcínu proti covidu si lidé nevyberou, je to jako u antibiotik nebo chřipky

V současné době nepočítáme s tím, že by si lidé mohli zvolit, zda se nechají naočkovat vakcínou Pfizer nebo Astra Zeneca, stejně jako si nevybírají antibiotika nebo očkování proti chřipce, uvedl v Hlavních zprávách stanice CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Vyjmenoval i důvody, proč není možné, aby si lidé mohli vybírat, a ujistil, že vakcíny budou srovnatelně bezpečné.

reklama

„V současné době nepočítáme s tím, že si lidé budou moct vybírat mezi vakcínami, jak tvrdí Česká vakcinologická společnost. Kritérium je dáno tím, jakým způsobem může být vakcína skladována. Například ze dvou kandidátních vakcín, které jsou nejblíže k dodání, může být jedna uchovávána při teplotě chladničkové a druhá potřebuje na uchování −70 °C. Takže si nedovedu představit, že by bylo možné, aby měl tuto vakcínu ve své ordinaci běžný praktický lékař,“ vysvětlil ministr Blatný.

Lahvička očkování by měla být také rozdělena mezi určitý počet lidí. „Jako si v současné době nevybíráte, kterým antibiotikem budete léčeni, stejně tak si nevybíráte vakcínu na chřipku. Nemyslím si, že je to nutné, protože vakcíny musí být srovnatelně bezpečné,“ podotkl.

S ministrem souhlasí místopředsedkyně České vakcinologické společnosti Hana Cabrnochová. „Vzhledem k tomu, že vakcíny jsou srovnatelné, tak nevidím důvod, proč bych si měla chtít vybrat, jak se očkovací látka bude jmenovat. Je to úplně stejné, jako když se jdete očkovat proti chřipce. Taky se neptáte, která je to očkovací látka,“ popsala Cabrnochová.

Celý systém očkování by měla upravovat vakcinační strategie, která bude ministerstvem zdravotnictví předložená vládě příští pondělí. Proočkování až 70 procent obyvatel České republiky by mělo být podle Blatného cestou, jak zabránit třetí vlně koronaviru. Objednány jsou zatím dávky od dvou firem – Pfizeru a Astry Zenecy — asi pro pět a půl milionu Čechů. První z nich by měly dorazit na přelomu roku.

Jaká bude motivace k očkování?

Motivace lidí, aby se nechali naočkovat, by podle ministra neměla být negativní. „Pokud bude zaveden evropský očkovací pas, tak bude platit například to, že pokud lidi budou očkovaní, budou cestovat o něco jednodušeji. Jestli ne, budou muset podstupovat například nějaké testy,“ vysvětlil Blatný s tím, že motivace k očkování bude komunikována prostřednictvím vysvětlovací kampaně.

Tím, že se nechají naočkovat lidé, kteří mohou, ochrání ostatní, kteří nejsou schopni vakcínu do těla přijmout, podotkl ministr. „V minulosti to bylo právě očkování, které vymýtilo řadu nemocí, na které bychom jinak dosud umírali,“ upozornil.

Ministerstvo zdravotnictví má hotový i plán, který určí, kdo bude očkován mezi prvními. Blatný uvedl, že nejdřív budou očkováni lidé seniorního věku, zejména s chronickými chorobami, a zdravotníci, kteří se starají o pacienty na intenzivní péči.

Vedlejší reakcí by mohla být horečka

Aby mohli lékaři začít vakcínou očkovat, je v první řadě nutné, aby ji schválila Evropská léková agentura (ELA) a Evropská komise (EK). Na nich je posouzení, zda je látka bezpečná. Jedinou vedlejší reakcí po vakcinaci by podle EK a ELA mohly být zhruba 12 hodin trvající horečky. „Silná a nepříjemná, ale nijak nebezpečná reakce, je spíš známkou toho, že imunitní systém člověka intenzivně odpovídá na očkování. A je to spíš dobrá známka toho, že vakcína bude fungovat,“ popsal imunolog Václav Hořejší v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Podle ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu bude nejtěžším úkolem uhlídat, aby byl vakcíny dostatek. Každý se totiž bude muset nechat očkovat dvakrát. „Je nutná garance toho, že pacient očkovaný látkou v jednom kole bude mít k dispozici vakcínu i po 25–28 dnech, kdy je čas přeočkování. Aby se nestalo to, že se nestihne dávka včas dodat,“ zdůraznil ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěchovo vánoční přikázání: Silvestr bez bujarých večírků a nákupy mimo špičku
Domácí

Vojtěchovo vánoční přikázání: Silvestr bez bujarých večírků a nákupy mimo špičku

Ministr Adam Vojtěch před vánočními svátky vydal 11 doporučení, jak bychom se měli o Vánocích a na silvestra chovat. Kromě již tradičních doporučení jako větrání místností, očkování či dodržování dostatečné vzdálenosti při nákupech jsou na seznamu i rady směrem k rodinným oslavám a firemním večírkům. Ministr doporučuje, aby se lidé pro tento rok bujarým novoročním večírkům vyhnuli a ty pracovní raději úplně odložili.

Děti se bály o život. Stále jsme v šoku, říká Cavendish po přepadení ve vlastním domě
Krimi

Děti se bály o život. Stále jsme v šoku, říká Cavendish po přepadení ve vlastním domě

Otřesný zážitek prožil britský cyklista Mark Cavendish se svou rodinou. Po týdnu, který strávil na jednotce intenzivní péče, se těšil na odpočinek ve svém domě v Essexu, toho se však nedočkal. V sobotu 27. listopadu se do jeho domu vloupala ozbrojená čtveřice lupičů, která cyklistovi a jeho manželce vyhrožovala. Celé události navíc přihlížely jeho dvě malé děti. „Bály se, že přijdou o život,“ vzpomíná Cavendish.

Jurečka zřejmě bude muset dočasně řídit ministerstvo zemědělství. Nekulovi brání covid
Politika

Jurečka zřejmě bude muset dočasně řídit ministerstvo zemědělství. Nekulovi brání covid

Pokud bude vláda premiéra Petra Fialy (ODS) jmenována již v příštím týdnu, bude dočasným řízením ministerstva zemědělství pověřen lidovecký předseda Marian Jurečka, který ve vládě povede ještě resort práce. Potvrdil to ve vysílání CNN prima NEWS. Důvodem je podle něj pozitivní PCR test kandidáta na ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL), který bude muset být jmenován až po skončení izolace.

Rodička s mrtvým plodem či trombózy, covid postihuje těhotné. Cítíme bezmoc, říká lékařka

Pandemie koronaviru ovlivnila péči také na gynekologických a porodnických odděleních. „Zdravotnický personál už je opravdu unavený. Vidíme mnohem víc neštěstí a cítíme bezmoc častěji než před rokem,“ vylíčila situaci lékařka Lucie Kavanová, která slouží v porodnicích ve Svitavách a Mostě a pracuje i na ambulanci v Litomyšli. Trombózy či zápaly plic nejsou u covid pozitivních pacientů žádnou výjimkou, informuje Deník.cz.

Jak postavit dům: Můj sen o bydlení aneb Pořád je ještě správná doba, neprováhejte ji

Stojíte před rozhodnutím, zda si postavit vlastní dům? Pak vězte, že podle odborníků je pořád ještě správná doba. Ale možnosti se zužují. Bude méně pozemků, jejich ceny porostou, úroky a inflace se zvýší. Teď má ještě smysl vystartovat, říká v novém podcastovém pořadu CNN Prima NEWS s názvem Jak postavit dům Jiří Devát, nyní partner IdeaSense, specializující se na inovace nejen v oblasti byznysu, dříve manažer společnosti Microsoft v Česku a na Slovensku.

Na třetí dávku po pěti měsících. Přeočkování se nově vztahuje i na lidi nad 50 let

Lidé nad 55 a 50 let budou moci od 13., respektive 20. prosince dostat už po pěti měsících třetí dávku očkování proti nemoci COVID-19. Novinářům to řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Stane se tak podle něj po dohodě s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) a centrálním integrovaným řídícím týmem. V současné době mohou dostat třetí dávku po pěti měsících lidé starší 60 let.

Nový Zéland chce zcela vymýtit kouření. Mladé generaci doživotně zakáže nákup cigaret

Nový Zéland plánuje zakázat všem obyvatelům, kteří jsou aktuálně mladší 14 let, kupovat cigarety. Na tom by zřejmě nebylo nic zvláštního, kdyby se nejednalo o doživotní zákaz. Věková hranice se přitom bude každý rok zvyšovat. Cílem kontroverzního návrhu zákona je učinit zemi do roku 2025 téměř nekuřáckou. V sousední Austrálii se dokonce mluví o úplném zákazu prodeje cigaret, informuje web Daily Mail.

Harry uštědřil Charlesovi další ránu. Jeho výbuchy ničí princovu autoritu, říkají přátelé

Princ Charles se svým mladším synem vévodou ze Sussexu v posledních měsících sotva promluvil. K nápravě jejich vztahu nepomáhají ani četné útoky, které mladý vévoda své rodině rád uštědřuje. Přátelé z Charlesova okolí se navíc obávají toho, že tahle roztržka může být stejně škodlivá jako princova dřívější válka s princeznou Dianou.

Neočkované nevyšetříme, píší lékaři v ordinacích. Mají právo myslet si své, hájí je Kubek

Neočkované pacienty nevyšetřujeme. Neočkovaní rodiče, nevstupujte do čekárny pediatrické ordinace. I s takovými nápisy se mohou setkat nemocní lidé, když zamíří v těchto dnech k lékaři. Šéf České lékařské komory Milan Kubek však zdůrazňuje, že v nemocnicích leží zejména neočkovaní, o které se zdravotníci starají. Mají však lékaři právo vyvěšovat podobné vzkazy?

Zadržení Prataseviče řídil agent KGB, říká letecký dispečer. Směšné, brání se Bělorusko

Letecký dispečer, který v květnu přiměl k přistání v Minsku letoun společnosti Ryanair s běloruským opozičním novinářem Ramanem Pratasevičem na palubě, utekl do Polska. Tamním vyšetřovatelům řekl, že celou operaci řídil důstojník běloruské tajné služby KGB, uvedl list The New York Times (NYT) na svém webu. Polské úřady jeho svědectví vnímají jako klíčové.

reklama

Domácí zpravodajství

Mluvčí nespokojených lékařů: Kubek komoru zpolitizoval a odmítá jakékoli diskuse

Mluvčí Paralelní lékařské komory Miroslav Havrda se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do šéfa České lékařské komory Milana Kubka. „Pan Kubek zpolitizoval Českou lékařskou komoru. Budovu, kterou jsme si zaplatili z našich peněz, nám zamkl,“ řekl s tím, že Kubek šíří hoaxy o koronaviru a zbytečně straší občany. Podle šéfa komory říká Havrda bludy.

reklama