Byla jsem veřejným majetkem a vyčerpalo mě to, říká Soukalová. Stýská se jí po Wiererové

Jsou to už tři roky, co Gabriela Soukalová ukončila biatlonovou kariéru. V tomto sportu se stala historicky nejúspěšnější Češkou, i proto byla miláčkem tuzemských českých fanoušků. I když možná lépe řečeno veřejným majetkem, jak sama bývalá závodnice uvedla v pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS.

V pátek začaly olympijské hry v Pekingu a Soukalová přiznala, že ji „malinko svrbí ruce“. „Byla jsem celý život zvyklá na velký zápřah, takže to trochu chybí. Ale nevím, jestli bych si dnes troufla pohybovat se rychlejším tempem. Když vidím své záběry dnes – ex post – připadá mi nereálné, že jsem někdy byla schopná vyvinout tak rychlý pohyb,“ smála se Soukalová v pořadu Co Čech, to trenér!

Jestli jí něco nechybí, tak je to extrémní zájem o její osobu a přehnaná očekávání fanoušků. Ostatně i současná největší česká biatlonová hvězda Markéta Davidová nedávno uvedla, jak je těžké vyrovnávat se s konstantním tlakem.

„Byl to jeden z důvodů, proč jsem nemohla dál. Byla jsem totálně vyčerpaná,“ uvedla Soukalová. „Když se stanete veřejným majetkem, je to psychicky náročné. Míst, kam můžete jít, aby vás někdo nepoprosil o fotku, moc není. Je to milé, ale ne vždy máte náladu vyhovět. Tohle mi nechybí,“ přiznala.

Už na minulé olympiádě v Pchjongčchangu chyběla, a to kvůli problémům s achillovkami. Pak přišly další potíže i psychického rázu a Soukalová se postupně ze sportu vytratila. „Myslela jsem, že se vrátím zpátky a napřed jsem si dávala pár měsíců odpočinek. Neměla jsem nic připravené, protože to přišlo dost náhle. Žádný plán. Pořád jsem věřila, že se možná za dva roky vrátím,“ vrátila se do období, kdy přemítala, jak to bude dál.

Biatlon mi chybí kvůli lidem

Nakonec překvapila v květnu 2019, kdy mistryně světa v týmové štafetě i sprintu oficiálně oznámila konec kariéry. A tak se na tratích už nadále nepotkávala třeba s Italkou Dorotheou Wiererovou, se kterou soupeřila nejen v biatlonu, ale také v mnohých žebříčcích krásy.

32letá Soukalová odmítla, že by pro ní o rok mladší rodačka z Brunecku byla největší rivalkou. „To by mě napadlo jako poslední. Spíš bych řekla půvabná, milá a sympatická holka, se kterou byla vždycky legrace. Opravdu ráda na to vzpomínám. Biatlon mi možná chybí právě kvůli takovým lidem.“

Právě Wiererová poskytla CNN Prima NEWS rozhovor, ve kterém poklonu Soukalové vrátila. „Gabriela je velmi krásná žena a taky ji v biatlonu tak trochu postrádáme. Má za sebou spoustu úspěchů a je mimořádná osobnost. Všichni ji tak nadále sledujeme, ona je někým, kdo budí pozornost. A to je dobře. Vidím, že se teď věnuje spoustě věcí,“ uvedla závodnice proslulá rychlou střelbou.

„Je to milé, až mě to dojalo,“ zareagovala na slova Wiererové Soukalová. Momentálně se věnuje mateřským povinnostem a při nich nyní na více než dva týdny bude sledovat olympijské hry. „Budeme fandit ve všech sportech. Snad stihnu co nejvíce přenosů. Už jsme domů pořídili oblečení, dresy, budeme barevně pěkně sladění.“

Její následovnice to v Pekingu budou mít těžké, protože v dějišti panují mrazy sahající k 18 stupňům Celsia pod nulou. Právě to je běžně ve Světovém poháru limit pro to, aby se vůbec závod mohl uskutečnit.

„Je to obrovsky těžké. Závodníci to samozřejmě nemají rádi, ale musí se s tím poprat. Pamatuju si spoustu závodů, kdy jsem ani necítila ruce, netušila jsem, jestli mám prst na spoušti. Paradoxně mi většinou terče padaly lépe než za normálních podmínek. Dá se na to adaptovat, stačí pár dnů,“ poznamenala Soukalová, majitelka dvou olympijských medailí.

Stejný počet má i Wiererová, byť oproti stříbrným kovům Soukalové vlastní „jen“ bronzy. Česká exbiatlonistka by byla ráda, kdyby Italka svoji sbírku rozšířila. „Obrovsky bych jí to přála.“ Ale samozřejmě ještě více přeje Markétě Davidové a spol.

Tagy:
Peking Olympijské hry biatlon CNN Prima NEWS olympijské hry sport Gabriela Koukalová Markéta Davidová Dorothea Wiererová Gabriela Soukalová Co Čech, to trenér! Zimní olympijské hry v Pekingu 2022 Zimní olympijské hry 2018