Bylo to nutné zlo. Pavel se omluvil za životopis s prosovětskými postoji. Chybu prý odčinil

Petr Pavel vysvětluje svůj životopis

Jeden z favoritů prezidentské volby Petr Pavel bojuje se stínem své komunistické minulosti. Aktuálně musí vysvětlovat svůj vlastnoručně psaný životopis z roku 1987, ve kterém hovořil o invazi spřátelených vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Za 35 let starý dokument se generál ve výslužbě pro MF Dnes omluvil.

Pavel v životopise popisoval především své rodinné poměry, ale také to, jak jeho názory formovala návštěva „sovětských přátel“ v roce 1968. Řádky tvořil přibližně rok před tím, než byl přijat do elitního zpravodajského kurzu.

„Velký vliv na mé pozdější názory mělo léto roku 1968. Tehdy byli u nás na návštěvě přátelé ze Sovětského svazu. Právě na kontrastu mezi nimi na jedné straně a protisovětskými náladami na druhé mi otec srozumitelně k věku vysvětlil podstatu situace. Bylo to účinnější než cokoli jiného a také trvalejší. A posměch ve škole ze strany spolužáků pro mou oblibu našich přátel mě v názoru tenkrát pouze utvrdil,“ napsal Pavel v životopise, který má redakce CNN Prima NEWS k dispozici.

Za svá tehdejší slova se nyní omluvil. „Rozumím, proč se ptáte na dotazy související s mou minulostí. Všechny dokumenty ale vnímejte v kontextu doby, ve které vznikaly. Zmíněný životopis jsem psal jako mladý voják, který politiku a režim bral jako danou věc a nutné zlo. Chtěl jsem hlavně dělat svou práci, která mě bavila. Do stovek hlášení jsem psal ty stejné fráze, jejichž smyslem bylo jen splnit formální povinnost. Byla to chyba, kterou už nezměním. Jsem ale přesvědčen, že za 33 let služby demokracii doma i v zahraničí, a to i s nasazením vlastního života, jsem tuto chybu odčinil,“ sdělil Pavel pro MF Dnes.

Jeho mluvčí Eva Hromádková dále pro CNN Prima NEWS uvedla, že ve zmíněné pasáži životopisu nenazýval přáteli přímo sovětské okupanty, ale konkrétní sovětskou návštěvu.

„Invazi z roku 1968 samozřejmě odsuzuji. Mám velký respekt ke všem, kteří na pokrytectví tehdejšího režimu nepřistoupili. Jsem vděčný, že nám všem sametová revoluce dala druhou šanci a že jsem se mohl se podílet na budování svobodné země, která je součástí demokratického Západu. To je minulost, na kterou jsem hrdý, to jsou zkušenosti, které Česko dnes potřebuje a které nabízím jako prezidentský kandidát,“ doplnil Pavel ve vyjádření zaslané pro CNN Prima NEWS. Pavel zároveň, opozorňuje, že životopis sám před časem zveřejnil na svých stránkách.

Tagy: