Čeká nás slunečný víkend s příjemnými teplotami. Kde až do odvolání platí výstraha?

Vysoké  teploty

Tropů se zatím nedočkáme, víkend bude teplotně příjemný a na většině míst republiky bez srážek. S příchodem nového týdne ale může být v Česku až 37 °C. Na jižní Moravě tak stále platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před požáry.

V sobotu bude polojasno až oblačno, zejména na severu a severovýchodě republiky ale hrozí přeháňky. Srážek a oblačnosti začne ubývat k večeru. Nejvyšší teploty se vyšplhají na 20 až 24 °C, na jihu Moravy může být ale dokonce 27 °C. Vát bude slabý mírný severozápadní vítr s nárazy kolem 15 m/s.

Během noci klesnou teploty na 10 až 6 °C. V neděli se ale opět vyjasní, jen na severu Moravy a ve Slezsku čeká obyvatele přechodně oblačná obloha. Teploměry ukážou maximálně 25 °C, jen na jihu Moravy opět až 27 °C. Český hydrometeorologický ústav pak pro jižní Moravu vydal až do odvolání výstrahu před požáry, prozatím s nízkým stupněm nebezpečí.

Od pondělí do Česka dorazí tropy. „Začne k nám proudit teplý vzduch od jihu. Zdá se, že nejteplejší den bude čtvrtek. Tam zatím předpovídáme teploty mezi 31 až 35 °C, v nížinách dokonce 37 °C. Naštěstí se zdá, že by tropy neměly mít dlouhého trvání. Dorazit by měla studená fronta,“ sdělila ve vysílání CNN Prima NEWS meteoroložka Michaela Valachová s tím, že ochlazení přijde nejspíše koncem příštího pracovního týdne.

A jak bychom se měli v takovém počasí chovat? Vysoké teploty představují obrovskou zátěž na lidský organismus, proto nezapomínejme na děti, zvířata a starší lidi. Rozhodně bychom se měli vyvarovat zvýšené fyzické zátěže.

„Nedoporučuji také sportovat během odpoledne, kdy jsou ty teploty nejvyšší a zároveň může být i dusno. Měli bychom dodržovat pitný režim. Pozor bychom si měli dávat také v autě, které necháme zaparkované na parkovišti. Tam může teplota přesahovat i 50 °C,“ apelovala Valachová.

Tagy: