CNN Prima News červenec

červenec

Výpis příspěvků ke štítku „červenec“

Přichází éra globálního varu. Tak vysoké teploty tu nebyly 120 tisíc let, červenec láme rekordy

Letošní červenec se velmi pravděpodobně stane nejteplejším měsícem v historii. Shoduje se na tom hned několik vědců. Podle jejich odhadů naše planeta něco podobného nezažila 120 tisíc let. K omezení růstu globální teploty a zabránění nejhorším dopadům změny klimatu jsou nutná „dramatická a okamžitá“ opatření, reagoval na oznámení vědců generální tajemník OSN António Guterres.

Úmorná vedra jsou tady. Jak teploty vysoko přes třicítku zvládat a na co si dát pozor?

Slunce a horké počasí. Přesně taková je vyhlídka na tento týden. Už v pondělí podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) teploty atakují tropickou třicítku a v následujících dnech se ještě oteplí. Takové vedro ovšem představuje značnou zátěž pro lidský organismus. Podle mluvčí zdravotnické záchranné služby Jany Poštové by si měly dávat pozor hlavně nejohroženější věkové skupiny. Jak zvládnout horko a co dělat v případě, že se dostaví varovné příznaky?

Česko se chystá na tropy a teploty dosahující 30 °C. Během týdne se však vrátí i bouřky

Středeční den bude slunečný s teplotami dosahujícími až 30 stupňů Celsia. Blíže k víkendu se ovšem podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mírně ochladí, dorazí bouřky i déšť. Denní teploty se budou pohybovat mezi 20 až 25 °C. Se začátkem nového týdne pak můžeme počítat se slunečným počasím. Do Česka také opět dorazí tropy. Teploty se během dne vyšplhají i k 35 °C.

Téměř po jedenácti měsících opět pod stovkou. V neděli přibylo 90 nově nakažených

Aktualizováno

Testy v Česku v neděli potvrdily 90 případů koronaviru, nejméně od loňského 13. července. Pod stovkou byl denní přírůstek naposledy loni 19. července. Takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, kleslo pod hodnotu 22. Ještě před měsícem bylo nad 100. Snižuje se ve většině krajů. Dávku očkování proti nemoci COVID-19 v neděli dostalo 40 570 lidí, zhruba o desetinu víc než před týdnem a za neděli dosud nejvíce.

Chladné letní ráno přepisovalo rekordy. Na Šumavě mrzlo

Pondělní ráno bylo na několika místech v Česku rekordně chladné. Nejchladnější ráno pro 13. červenec v historii měření zaznamenali v Brodě nad Dyjí, Průhonicích, Žatci, Doksanech a na Sněžníku. Teploty se pohybovaly většinou kolem pěti stupňů Celsia. Nejchladněji bylo na Šumavě, kde na Kvildě –⁠ Perle v Jezerní slati teplota klesla 3,5 stupně pod bod mrazu. Jde o nejnižší teplotu pro tento den za 34 let měření na této stanici. Český hydrometeorologický ústav to uvedl na Facebooku.

Pražské letiště obnovuje spoje. Během tohoto týdne jde o 43 linek

Na Letišti Václava Havla Praha již několik měsíců platí řada ochranných opatření v důsledku koronavirové krize a odbavování na příletech i odletech probíhá za přísných hygienických podmínek. První červencový týden dojde k obnovení leteckých spojení do celkem 34 destinací. Na dalších, již dříve obnovených destinacích, bude spojení posíleno. V následujícím týdnu se tak provoz letiště rozšíří o 43 obnovených linek.

Sledujte online: Zatmění Slunce v Jižní Americe

Dnes, 2. července večer našeho času, se na nebi nad jižním Pacifikem (Tichým oceánem) a částí Jižní Ameriky odehraje vzácná astronomická událost – úplné zatmění Slunce. Tento výjimečný úkaz nastává, když se Slunce, Měsíc a Země dostanou ve vesmíru do jedné přímky, přičemž Měsíc zastiňuje Slunce. Úplné zatmění je vždy viditelné jen z malé oblasti Země. V širších oblastech pak lidé uvidí částečné zatmění Slunce.