Letošní červenec se velmi pravděpodobně stane nejteplejším měsícem v historii. Shoduje se na tom hned několik vědců. Podle jejich odhadů naše planeta něco podobného nezažila 120 tisíc let. K omezení růstu globální teploty a zabránění nejhorším dopadům změny klimatu jsou nutná „dramatická a okamžitá“ opatření, reagoval na oznámení vědců generální tajemník OSN António Guterres.
„Éra globálního oteplování skončila, nyní přichází éra globálního varu. Změna klimatu je tady, je děsivá. A to je teprve začátek. Nemusíme čekat na konec měsíce, abychom to věděli. Pokud v příštích dnech nepřijde malá doba ledová, červenec 2023 překoná rekordy ve všech oblastech,“ řekl Guterres.
Zatímco se obrovské pásy několika kontinentů pečou pod vysokými teplotami, vědci z mnoha koutů světa hlásí ještě před koncem července, že tento měsíc bude na planetě zdaleka nejteplejším v historii, upozorňuje CNN.
„Jde o nejvyšší teploty v historii lidstva,“ řekla zástupkyně ředitele agentury Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus Samantha Burgessová. „Již nyní můžeme s naprostou jistotou říci, že se bude jednat o nejteplejší červenec. A co víc, možná bychom se museli vrátit o tisíce, ne-li desetitisíce let zpět, abychom na naší planetě našli podobně teplé podmínky,“ doplnil klimatolog Karsten Haustein z Lipské univerzity v Německu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Na oblíbeném chorvatském ostrově vypukl rozsáhlý požár. Hustý dým je vidět ze Splitu
Podle dřívějších, méně přesných klimatických záznamů – získaných například ze vzorků ledu a letokruhů stromů – nebylo na Zemi takové teplo už 120 tisíc let. Hausteinova analýza vychází z předběžných údajů o teplotách a z meteorologických modelů, a to včetně předpovědi do konce tohoto měsíce. Ověřili ji však i jiní vědci.
Kolaps mořských proudů už za dva roky? Přijdou kruté zimy a města zaplaví voda, děsí se vědci
Systému mořských proudů, které zásadním způsobem ovlivňují klima na naší planetě, hrozí v blízkých letech kolaps. Vědci na to upozornili v nové studii, o které informovala americká CNN. Pokud prý lidstvo nezareaguje, problém může přijít klidně už v roce 2025.
Světová meteorologická organizace (WMO) ve čtvrtek označila za velmi pravděpodobné, že červenec 2023 překoná dosavadní rekordy. S oficiálním oznámením ale počká, až bude mít k dispozici všechny údaje.
„Červenec je téměř jistě nejteplejším zaznamenaným měsícem. Výsledek potvrzuje několik nezávislých souborů dat kombinujících měření v oceánu a na pevnině. Je statisticky spolehlivý,“ dodal další klimatolog Piers Forster z univerzity v britském Leedsu.
Drsná realita klimatických změn?
Rekordní teploty letos v létě zasáhly Asii, Severní Ameriku i Evropu. S požáry v důsledku vedra bojují hasiči v Řecku, Itálii či Kanadě. Ohřívají se také oceány po celém světě. „To je drsná realita klimatických změn a předzvěst budoucnosti,“ řekl generální tajemník WMO Petteri Taalas.
Oznámení přichází po červnu, který agentura Copernicus označila za celosvětově nejteplejší v historii měření. K rekordu přispělo přehřátí oceánů vlivem klimatických změn i návratu přirozeného meteorologického jevu známého jako El Niňo. Planeta se nyní nachází v jeho počáteční fázi, dopady jevu podle předpovědí vyvrcholí později v tomto nebo dalším roce.
Armagedon během deseti vteřin. Děsivé video ukazuje, jak ničivý vítr pustošil švýcarské město
Jeden člověk zahynul a zhruba 40 jich bylo zraněno během pondělní bouře, která se prohnala švýcarským městem La Chaux-de-Fonds. Nárazy větru dosahovaly rychlosti až 217 km/h, píše web Watson.
Nastupující šéf mezivládního panelu OSN pro změny klimatu (IPCC) Jim Skea prohlásil, že se svět blíží k překročení kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí. Celosvětová opatření, která tomu mají zabránit, podle něj nejsou dostatečně ambiciózní.
Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015.
Šestá zpráva IPCC z března uvedla, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud jí chce dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry do poloviny tohoto století. „Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia,“ tvrdí IPCC.