Dnes, 2. července večer našeho času, se na nebi nad jižním Pacifikem (Tichým oceánem) a částí Jižní Ameriky odehraje vzácná astronomická událost – úplné zatmění Slunce. Tento výjimečný úkaz nastává, když se Slunce, Měsíc a Země dostanou ve vesmíru do jedné přímky, přičemž Měsíc zastiňuje Slunce. Úplné zatmění je vždy viditelné jen z malé oblasti Země. V širších oblastech pak lidé uvidí částečné zatmění Slunce.
Úplné zatmění by podle serveru Daily Express mělo být viditelné asi ve dvousetkilometrovém pásu, který se táhne od pobřeží k pobřeží přes Chile a Argentinu. Úplné zatmění po maximální dobu čtyř minut a 33 vteřin nad Tichým oceánem však budou moci vidět pouze pozorovatelé z lodí nebo letadel.
Od Tichého oceánu přes Chile do Argentiny
Okolní státy jako Brazílie, Paraguay, Uruguay nebo Ekvádor budou svědky „pouze“ částečného zatmění. Pokud tomu počasí dovolí, pak uvidí Měsíc blokující sluneční záření jen zčásti.
Dnešní zatmění Slunce začíná nad povrchem Tichého oceánu východně od Nového Zélandu. Lodi s potenciálními pozorovateli tak mohou vyrážet z Francouzské Polynésie. První a jediný kus země ležící v cestě úplnému zatmění v Tichém oceánu bude malý korálový atol Oeno patřící mezi čtyři Pitcairnovy ostrovy. Ten by mělo úplné zatmění zasáhnout v 20:24 tuzemského času.
Pozorovatelé na pobřeží Chile blízko La Serena by měli úplné zatmění vidět od 22:38 našeho času. Mezi posledními, kteří budou moci vidět úplné zatmění, budou obyvatelé města Chascomús poblíž Buenos Aires zhruba ve 22:44.
Příští úplné zatmění Slunce po tom dnešním proběhne podle serveru BBC rovněž nad Jižní Amerikou, a to 14. prosince 2020.
Časový harmonogram zatmění slunce v Jižní Americe 2. července 2019
Níže uvedené časy jsou uvedeny v našem - středoevropském - letním čase a uveřejnila je americká kosmícká agentura NASA.
Časový harmonogram úplného zatmění v Jižní Americe