reklama

Češi na Euru postupují. Osmifinále jim zajistily porážky Ruska a Finska

Postupová matematika byla na Euru před pondělním večerem jasná: Pokud v posledních utkáních skupiny B prohraje alespoň jeden ze dvojice Rusko, Finsko, pak mají čeští fotbalisté jasné osmifinále. A protože nakonec padla obě tato mužstva, úterní duel proti Anglii už rozhodne jen o tom, proti komu svěřenci kouče Jaroslava Šilhavého nastoupí v další fázi turnaje.

reklama

Pro české fotbalové fanoušky to mělo být původně docela obyčejné pondělí, vývoj Eura ovšem start předposledního červnového týdne proměnil ve veledůležité datum. Patrik Schick a spol. sice nenastoupili k žádnému zápasu, přesto se na hřišti rozhodovalo o jejich osudu.

Ve skupině B došlo na utkání Finsko–Belgie a Rusko–Dánsko. A po odpolední výhře Rakouska nad Ukrajinou (1:0) ze skupiny C platilo: Pokud alespoň jeden z dua Finsko, Rusko prohraje, pak mají Češi zaručený postup do osmifinále.

Poprvé za devět let!

A přesně to se skutečně povedlo. Větší šance se v tomhle fotbalovém počítání původně přisuzovaly Belgičanům, kteří opravdu přemohli Finy 2:0. Čechům však nakonec na dálku pomohli i Dánové, kteří srazili Rusko přesvědčivým výsledkem 4:1.

Reprezentace tedy poprvé od Eura 2012 postupuje na jednom z velkých turnajů ze základní skupiny. Tehdy za sebou nechala Řecko, Rusko a Polsko, vypadla až ve čtvrtfinále po porážce 0:1 s Portugalskem.

O přesném pořadí ve skupině a dost možná i soupeři pro osmifinále na Euru 2021 se rozhodne až v úterý, kdy jsou na programu zápasy Anglie–Česko a Chorvatsko–Skotsko. Už teď je v předstihu jisté, že národní tým neskončí hůř než třetí. K prvnímu místu ve skupině vlastně stačí, pokud se silným domácím výběrem neprohraje.

Jen není tak úplně jisté, co ze zmíněných možností by bylo skutečně nejvýhodnější. První z „české“ skupiny totiž vyfasuje druhého z hodně našláplé trojky Francie, Německo, Portugalsko, pouze za jistých okolností patří mezi možné adepty i Maďarsko.

Jakmile by Češi skončili druzí, turnajový pavouk by jim přiřadil druhého ze skupiny E, tedy buď Polsko, nebo Slovensko, Švédsko, či Španělsko.

V případě umístění na třetí pozici se dá osmifinálový oponent zatím jen těžko odhadovat, šlo by každopádně o vítěze jedné ze skupin.

A jak vůbec došlo k tomu, že to v pondělí takhle dobře dopadlo? Přestože to na první pohled nevypadá, neobešlo se to úplně bez nervů.

Finové proti Belgičanům urputně bránili, favorit si s nimi přes hodinu nevěděl rady. Když už obr Romelu Lukaku přece jen pokořil skandinávského brankáře Lukáše Hrádeckého, bylo to z veletěsného ofsajdu.

Program ME 22. června

Skupina D
21:00 hodin, ČESKO–Anglie
21:00 hodin, Chorvatsko–Skotsko

Kompletní program

„Rudí ďáblové“ tak zvedali ruce nad hlavu až v 74. minutě, ke gólové radosti jim pomohla slabá chvilka dosavadního hrdiny Hrádeckého. Pak už k vítězství dojeli v mazáckém tempu.

Ve druhém duelu to dlouho vypadalo velmi nadějně, vždyť v 59. minutě byl po trefách Mikkela Damsgaarda a Yussufa Poulsena stav 2:0. Rusové nicméně bitvu nevzdali, v 70. minutě se po pumelici Arťoma Dzjuby dotáhli na dostřel.

Víc už ovšem nezvládli, vydrážděný tým Dánska naopak během chvilky zvýšil vedení na 4:1.

To všechno dohromady znamenalo pro Čechy povedenou pointu. A pochopitelně nejen pro ně – ze skupiny B si postup zajistili též Belgičané a Dánové.

Do vyřazovací části turnaje procházejí dál celky z prvních a druhých míst, doprovodí je čtyři nejlepší výběry ze šesti, které skončily třetí. Pondělní výsledky pomohly podobně jako Čechům též Švýcarsku ze skupiny A. Další třetí týmy, Ukrajina s Finskem, musí čekat na dohrání zbylých skupin.

Tagy:

Hlavní zprávy

Termíny a systém prvního předvánočního MS ve fotbale 2022. Proč začíná v listopadu?
MS ve fotbale

Termíny a systém prvního předvánočního MS ve fotbale 2022. Proč začíná v listopadu?

Česká reprezentace zabojuje o fotbalové mistrovství světa v Kataru v březnové baráži. Pokud by ve dvoukolovém play-off uspěla, bude se upínat k termínu 21. listopad 2022. Právě v tento den „mundial“ v exotické destinaci začíná. Termín je to pro světový šampionát dosti netradiční, ale vzhledem k vedrům v Perském zálivu je zimní varianta pro hráče komfortnější než tradiční letní.

reklama

Domácí zpravodajství

Spory uvnitř České lékařské komory gradují. O očkování dětí museli členové jednat ve sněhu

Spory uvnitř České lékařské komory (ČLK) nabírají na intenzitě. Menší část jejích členů chtěla v sobotu v Lékařském domě uspořádat odbornou diskusi o očkování dětí. Vedení ale konání akce zamítlo. Jako důvod uvedlo špatnou epidemickou situaci. Jednání se tak muselo uskutečnit venku ve sněhu. Organizátoři semináře, kteří si přezdívají Paralelní lékařská komora a jsou podepsaní pod Deklarací lékařů proti nátlaku na očkování, to považují za naschvál. Prezident komory Milan Kubek to odmítá.

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama