Už je vše oficiální. Českou reprezentaci na Euru nemine – na rozdíl od předchozího šampionátu – osmifinále. Čtyři body z utkání proti Skotsku a Chorvatsku v součtu s výsledky z ostatních skupin posílají výběr Jaroslava Šilhavého do vyřazovacích bojů, i když ho ještě čeká v úterý duel s Anglií. Jací soupeři pro play-off se v tuto chvíli nabízejí?
Pokud Češi uhrají s Angličany aspoň bod, bude to s jistotou znamenat, že stejně jako na Euru 2012 vyhrají skupinu. To by byla prestižní záležitost, ovšem s ohledem na další fázi nepříliš šťastná. V osmifinále by pak Schick, Souček a další narazili na druhý tým ze skupiny, která nahání hrůzu. Skupiny F.
Zahrnuje Francii (vyhrála poslední mistrovství světa), Portugalsko (úřadující evropský šampion), Německo a Maďarsko. Ve skupině, která se hraje v Budapešti a Mnichově, se může v závěrečné rundě pořadí ještě kompletně změnit. Ono druhé místo nakonec mohou ukopat i outsideři z Maďarska. To by ale museli porazit německý nároďák a Francouzi brát tři body z duelu s Portugalci. To je nečekaný scénář a nejpravděpodobněji bude druhý jeden z gigantů – francouzská, německá, nebo portugalská reprezentace.
Skoro se nabízí říct „vítězství ve skupině nebrat“.
Samozřejmě, anglický výběr bude v úterním zápase proti České republice favoritem. Pokud papírové předpoklady potvrdí – a zapomene na rozpačitý úvod, kdy Chorvaty sice porazil 1:0, ale pak jen remizoval se Skoty 0:0 – klesnou Češi minimálně o jednu pozici níže.
Propad o jediné místo se zdá více reálný a nastane ve chvíli, kdy utkání mezi Skotskem a trápícím se Chorvatskem skončí remízou, případně „ostrované“ soupeře z Balkánu jakkoliv porazí.
Druhá příčka = osmifinálový zápas proti druhému ze skupiny E. A na zmiňované pozici může po dvou odehraných kolech stále skončit kdokoliv ze čtveřice Španělsko, Slovensko, Švédsko a Polsko. Byť Španělé by asi nebyli nejvysněnějšími soupeři, v celkovém součtu je „éčkové“ menu – aspoň na papíře – daleko akceptovatelnější než to „efkové“.
A teď k potenciálnímu třetímu místu, kolem kterého je situace nejzašmodrchanější. Na něm Češi skončí jen pokud prohrají s Anglií, Chorvaté porazí Skoty a v konečném součtu budou mít lepší skóre než tuzemská reprezentace. V případě, že český výběr bude mít s Chorvaty po remíze ze vzájemného zápasu srovnané body i skóre, rozhodnou o umístění na lepší (za daných okolností druhé) pozici následující faktory v tomto pořadí:
- Počet gólů vstřelených v základní skupině (Češi zatím mají tři, Chorvaté jediný)
- Počet vítězství v základní skupině Eura (Češi mají zatím jedno, Chorvaté žádné)
- Fair play – menší počet udělených karet, přičemž červená karta má hodnotu 3 bodů, žlutá karta 1 bod (Češi mají tři žluté, Chorvaté čtyři)
- Žebříček UEFA (Češi jsou 17., Chorvaté 18.)
Tento složitější klíč by nastal například v případě, že český celek prohraje s Albionem 0:1 a Chorvati přehrají Skoty výsledkem 2:0 (nebo 1:2 x 3:1, 2:3 x 4:1 atd.). Pak by se rozhodovalo právě podle žlutých karet, případně poslední instance – tedy žebříčku.
Za scénáře, že se – byť tomu zatím příliš okolností nenapovídá – „šachovnicová“ reprezentace dokáže nacpat před Čechy, skončí Šilhavého svěřenci třetí. I odtud se dá postoupit dál. A v případě české reprezentace se také postupuje. Konkrétně se ze třetího „fleku“ do osmifinále podívají čtyři nejlepší týmy. Pro připomenutí – Euro čítá celkem šest skupin. Pondělní výsledky ve skupinách B a C rozhodly o tom, že Finsko, respektive Ukrajina na třetích pozicích mají po všech zápasech méně bodů než už teď Češi. To znamená, že se případně mezi čtyři šťastlivce „nároďák“ v klidu vměstná.
Pak záleží na tom, ve kterých dalších skupinách zamíří týmy ze třetího místa do play-off. S jistotou pak lze říci, že Češi narazí na vítěze „béčka“, tedy Belgii, „céčka“, tedy Nizozemsko, anebo už představovaného „éčka“ (stále jím může být Švédsko, Slovensko, nebo Španělsko).
Šampion skupiny smrti F je aktuální jen pro případné postupující ze třetího místa ze společnosti s označením A, B a C.