reklama

Řada Čechů u covidu sází na samoléčbu, záchranáři jsou zděšeni. Hrozí i mrtvice

Někteří lidé berou léčbu covidu do vlastních rukou. To se podle záchranářů ale rozhodně nevyplácí. Samoléčba může totiž lidem i nenávratně uškodit.

reklama

Tomáš Kotora prodělal covid minulý rok, měl slabý průběh. V procesu uzdravování mu prý pomohly vlastnoručně vyrobené extrakty. „Tohle je moje lékárna, kterou jsem používal během doby, kdy jsem byl nemocen covidem. To je zázvor, šípek, rýmovník a tady to nejdůležitější – badyán,“ popsal Kotora.

Ne každý ale sáhne po bylinkách. Podle lékařů mnoho lidí covid léči třeba ivermektinem. Toto širokospektrální antiparazitikum užíval i šedesátiletý muž z Plzeňska. Nakonec skončil v bezvědomí. „První, co jsme na místě viděli, byla tuba od ivermektinu. Pacient, i když měl problémy, nekontaktoval lékaře, bohužel měl mrtvici,“ popsal lékař záchranky Robin Šín, který byl také lídrem kandidátky ČSSD do posledních sněmovních voleb.

Podle záchranářů Plzeňského kraje až pět lidí z deseti podcení léčbu příznaků koronaviru a záchranáře si volají až ve chvíli, kdy se jejich zdravotní stav zhorší a je nutné je hospitalizovat. „Bylo by ideální, kdyby každý pacient, který má stanovenou tuto diagnózu, kontaktoval praktika,“ apelovala mluvčí plzeňských záchranářů Mária Svobodová.

Třeba praktický lékař Josef Dvořák se setkal s deseti pacienty, kteří chtěli ivermektin. Lék jim ale nepředepsal, protože není oficiálně schválen k léčbě koronaviru. „Pokud někdo přijde a má mírný průběh, doporučujeme paralen, ibuprofen a podobné léky. Dají se dávat různé léky proti kašli,“ vysvětlil Dvořák.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta
Koronavirus

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama