Řada Čechů u covidu sází na samoléčbu, záchranáři jsou zděšeni. Hrozí i mrtvice

Zdravotníci v nemocnici

Samoléčba s covidem

Někteří lidé berou léčbu covidu do vlastních rukou. To se podle záchranářů ale rozhodně nevyplácí. Samoléčba může totiž lidem i nenávratně uškodit.

Tomáš Kotora prodělal covid minulý rok, měl slabý průběh. V procesu uzdravování mu prý pomohly vlastnoručně vyrobené extrakty. „Tohle je moje lékárna, kterou jsem používal během doby, kdy jsem byl nemocen covidem. To je zázvor, šípek, rýmovník a tady to nejdůležitější – badyán,“ popsal Kotora.

Ne každý ale sáhne po bylinkách. Podle lékařů mnoho lidí covid léči třeba ivermektinem. Toto širokospektrální antiparazitikum užíval i šedesátiletý muž z Plzeňska. Nakonec skončil v bezvědomí. „První, co jsme na místě viděli, byla tuba od ivermektinu. Pacient, i když měl problémy, nekontaktoval lékaře, bohužel měl mrtvici,“ popsal lékař záchranky Robin Šín, který byl také lídrem kandidátky ČSSD do posledních sněmovních voleb.

Podle záchranářů Plzeňského kraje až pět lidí z deseti podcení léčbu příznaků koronaviru a záchranáře si volají až ve chvíli, kdy se jejich zdravotní stav zhorší a je nutné je hospitalizovat. „Bylo by ideální, kdyby každý pacient, který má stanovenou tuto diagnózu, kontaktoval praktika,“ apelovala mluvčí plzeňských záchranářů Mária Svobodová.

Třeba praktický lékař Josef Dvořák se setkal s deseti pacienty, kteří chtěli ivermektin. Lék jim ale nepředepsal, protože není oficiálně schválen k léčbě koronaviru. „Pokud někdo přijde a má mírný průběh, doporučujeme paralen, ibuprofen a podobné léky. Dají se dávat různé léky proti kašli,“ vysvětlil Dvořák.

Tagy: