reklama

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

„Já bych vzhledem k situaci, ve které se nacházíme, nedoporučoval, aby se tyto návštěvy v rodinách odehrávaly. Představuje to riziko. Nepředpokládám, že by Mikuláš, čert a anděl nosili respirátory,“ zodpověděl Vojtěch během brífinku dotaz, jak by to v předvečer svatého Mikuláše mělo vypadat s tradiční nadílkou.

Jaká konkrétní protiepidemická opatření ministr Vojtěch ponese v pondělí vládě, v pátek specifikovat nechtěl. Ministerstvo zdravotnictví kromě jednání o zpřísnění dalších proticovidových opatření chystá epidemická doporučení k vánočním svátkům, kterými by se všichni měli řídit.

Česko má podle Vojtěcha negativní zkušenosti s obdobím kolem předchozích Vánoc, kdy se restrikce uvolnily, což pak urychlilo příchod zimní vlny.

Současná pátá vlna stále nedosáhla svého vrcholu. Denně přibývají rekordní počty nově nakažených. Aktivních případů koronaviru je aktuálně více než 300 tisíc a hospitalizovaných s covidem je už přes 6 500. Některé nemocnice proto hlásí plné kapacity. Pro srovnání – v polovině března, nejkritičtějším období jarní vlny, bylo v nemocnicích s koronavirem zhruba 9 500 pacientů.

Hlavním tématem tiskové konference bylo povinné očkování. Vyhláška, která ho nařizuje lidem starším 60 let, policistům, vojákům i dalším ozbrojeným složkám, hasičům, zdravotníkům, medikům, studentům zdravotnických škol a zaměstnancům v sociálních službách, vyjde ve sbírce zákonů už příští týden.

Povinnost mít očkování by pro výše zmíněné skupiny měla platit od března příštího roku. „Když se podíváme na vyjádření evropských politiků, je jasné, že Evropa se obrací k povinné vakcinaci proti covidu. Česko by mělo jít rovněž touto cestou,“ uvedl Vojtěch.

Háček je však v tom, že nastupující kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) včetně kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) má k povinnému očkování především pro starší věkové skupiny opatrnější postoj.

Povinné očkování upravuje zákon o ochraně veřejného zdraví. Konkrétní nemoci, proti kterým se povinně očkuje, pak upravuje jen ministerská vyhláška. Budoucí kabinet by tak rozhodnutí současné vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) v demisi mohl jednoduše zrušit. „Může se stát, že nám to pak Anticovid tým zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je v této situaci správné,“ prohlásil Vojtěch už v úterý.

Tagy:

Hlavní zprávy

Olympiáda plná robotů. Sportovcům doručí jídlo i dezinfekci, pomohou jim s tréninkem

Blížící se olympijské hry v Pekingu mají být připraveny odrážet útoky covidu ještě více než loňský letní sportovní svátek v japonském Tokiu. Olympionici musí respektovat rozsáhlý a přísný manuál, který říká, co všechno v pandemické době smí, respektive spíše nesmí. A pro to, aby nákaza nezhatila olympijské sny a cíle, jsou čínští pořadatelé odhodláni udělat vše. Třeba do služby povolat roboty.

Tonga po výbuchu vulkánu čeká na humanitární pomoc. Lidé odklízí sopečný popel z letiště

Záchranné týmy na tichomořském souostroví Tonga usilovně pracují na odklizení vulkanického popela z přistávací dráhy mezinárodního letiště, aby mohla do země proudit humanitární pomoc poté, co na ostrovech způsobila rozsáhlé škody sobotní erupce sopky a následné tsunami. Katastrofa si podle dosavadních informací vyžádala čtyři oběti, uvedl zpravodajský server BBC News.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

reklama

Domácí zpravodajství

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama