reklama

Česko odmítlo koupit milion vakcín proti covidu od Emirátů, prozradil Petříček

Ministerstvo zdravotnictví odmítlo nákup milionu vakcín proti koronaviru od firmy AstraZeneca, které Česku nabídly Spojené arabské emiráty. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) to řekl serveru Respekt.cz. Podle webu může být důvodem chybějící evropské povolení pro vakcíny vyrobené v Indii.

reklama

Česká republika dostala od Spojených arabských emirátů nabídku na nákup očkování od AstraZenecy vyrobeného díky licenci v Indii, uvedl Petříček. Vakcína by podle něj v Česku byla nejpozději za dva měsíce. „Ministerstvo zdravotnictví bohužel tuto nabídku odmítlo, stejně jako naši avizovanou snahu oslovit přímo výrobce v Indii. Chápu, že cena je vyšší, ale je dána celosvětovou poptávkou,“ řekl Petříček Respektu.

K tématu

Odmítavé stanovisko na středečním Ústředním krizovém štábu hájila delegátka ministerstva zdravotnictví s odůvodněním, že jde o neautorizovanou nabídku, uvádí Respekt s odvoláním na zdroje ze zasedání štábu. Podle webu je možné, že vakcíny vyrobené v Indii nemusí mít povolení od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Následně to potvrdil ministr zdravotnictví Jan Blatný. „Žádnou oficiální nabídku na koupi vakcín AstraZeneca jsme od Spojených arabských emirátů neobdrželi. Z této země přišla nabídka od zprostředkovatele na nákup z Indie. Šlo o šarži, která nemá v EU povolení,“ napsal na Twitteru. „Vakcíny musíme nakupovat tak, aby byla zajištěna bezpečnost,“ dodal ministr.

Britská firma AstraZeneca vyvinula svou očkovací látku proti novému koronaviru spolu s Oxfordskou univerzitou. Očkování vyrábí kromě Evropy také v Indii ve spolupráci s tamější partnerskou firmou.

Česko začalo proti koronaviru očkovat koncem loňského prosince. Dosud zdravotníci aplikovali celkem 702 tisíc dávek tří druhů vakcín od různých výrobců. Kromě AstraZenecy je to vakcína od firmy Moderna a od společností Pfizer/BioNTech.

Nedostatek vakcíny

Rychlejšímu postupu brání především nedostatek očkovací látky. Česko proto už požádalo další státy o její poskytnutí. Koncem února premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že Francie poskytne Česku k polovině března 100 tisíc dávek vakcíny. Izrael Česku věnoval pět tisíc vakcín od Moderny. Naočkováni jimi budou vojáci, kteří slouží v nemocnicích u pacientů s COVID-19. Tento týden do Karlovarského kraje dorazilo 15 tisíc dávek vakcíny jako dar od německých spolkových zemí Durynsko, Sasko a Bavorsko.

Český prezident Miloš Zeman požádal Rusko o poskytnutí vakcíny Sputnik V. Podmínkou jejich využití by ale byla certifikace od tuzemského Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), případně výjimka ministerstva zdravotnictví. Web Lidovky.cz v úterý uvedl, že pokud Česko dá Sputniku zelenou, může zhruba do 25. března dostat až 20 tisíc dávek a další později.

K tématu

Další hlavní zprávy

Vyhoštění diplomaté z Ruska jsou v ČR. Možná oplatíme stejnou měrou, naznačil Hamáček
Sprostá vynášení utajovaných informací, kritizoval Ondráček schůzi bezpečnostního výboru
Luzar: BIS o ruských agentech věděla, přesto tři roky neinformovala vládu
reklama
reklama
Mistrovský tah prince Charlese. Jediným gestem přinutil Williama a Harryho si promluvit

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Rusko k tendru o Dukovany nepřizveme, řekl Havlíček
Exploze neměla nastat v Česku. Zeman prozradil detaily o útoku ve Vrběticích
Exprezident Klaus o BIS: Této instituci jsem nikdy nevěřil a její zprávy moc nečetl
V pátek se otevře registrace k očkování pro lidi starší 60 let, uvedl Babiš
Další články
reklama
reklama