Obrovské kroupy, lidé bez proudu, evakuace festivalu. Česko je opět pod přívalem bouřek

Česko opět trápí bouřky. Obzvláště silná zasáhla Královéhradecký kraj, kde vítr dokonce lámal stromy a ničil střechy. Několik tisíc domácností se ocitlo bez proudu. Meteorologové varují před velkými kroupami, které mohou mít až 5 cm, i před bouřkami na většině republiky. Ty by mohly částečně pokračovat i v sobotu.

Silná bouřka zasáhla především Královéhradecko. Vítr se tam opřel do stromů a poškodil také střechy domů. Do akce tak museli ve velkém vyjíždět profesionální, ale i dobrovolní hasiči. „Uvolňují komunikace od popadaných stromů, na několika místech bylo hlášeno čerpání vody nebo zajištění poškozených střešních krytin,“ oznámili profesionální hasiči s tím, že evidují už 70 událostí spjatých s bouřkou.

V průběhu pátku se na Královéhradecku vlivem bouřky ocitlo bez elektřiny až přes 15 tisíc domácností. K večeru se jejich počet ovšem začal snižovat a kolem 18:00 byla bez proudu zhruba polovina z nich. „K 18:00 bylo na vedení vysokého napětí sedm poruch. Daří se odstraňovat, pracovat na tom budeme případně i v noci,“ informovala regionální mluvčí ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Další problémy kvůli bouřkám nastaly v Moravskoslezském kraji. Návštěvníci festivalu Beats for Love v Ostravě museli opustit některé části areálu. Hasiči v kraji hlásili už přes 20 výjezdů.

Meteorologové vydali pro Královéhradecký kraj výstrahu před velmi silnými bouřkami. Před bouřkami varovali na většině území ČR. Podle expertů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se v některých bouřkách mohou vyskytnout i kroupy, nárazy větru pak můžou dosáhnout rychlosti až kolem 70 kilometrů v hodině.

K pátečním 19:00 platila výstraha ČHMŮ na celou Moravu, Slezsko, celou východní polovinu Čech, části severu a jihu Čech, ale také pro Prahu a polovinu Středočeského kraje. V noci hrozí další vlna bouřek, která by do Česka měla přijít z jihu. Meteorologové varují před až pěticentimetrovými kroupami.

Velmi silná buňka se rychle vytvořila na Svitavsku (černý kruh). Může být doprovázena kroupami 3 až 5 cm, nárazy větru a...

Posted by Český hydrometeorologický ústav on Friday, July 1, 2022

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:23

Ovsjannikovová u soudu opět vyvázla pokutou za protest proti válce

21:48

Pokud svět nezastaví Rusko, spustí to podle Blinkena ve světě loveckou sezónu

21:29

Ukrajinský dron shodil bombu na skupinu ruských vojáků

20:55

Odběratel prý odmítl přijmout náklad první lodi, která vyplula z Oděsy

Hrozivá bouřka smetla u Prahy za pár vteřin celou pouť. Microburst zachytily obecní kamery

V Horoměřicích u Prahy slavili 23. července Anenskou pouť. Bohatý program začínal ve 13 hodin a měl trvat až do večera. Už po půl hodině ale oslavy překazila silná bouřka, která z nádvoří místního zámku smetla takřka vše. Obec nyní na svých facebookových stránkách zveřejnila záběry z kamer. Podle meteoroložky CNN Prima NEWS Jany Hujslové se v oblasti vyskytl tzv. microburst – silná bouřka, doprovázená silným větrem. V okolí v té době padaly i 2,5centimetrové kroupy.

Živě
ON-LINE: Ukrajinci měli zabránit vraždě ministra. Ostřelují nás české raketomety, tvrdí Rusko

Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinské bezpečnostní složky pak tvrdí, že zmařily pokus ruských tajných služeb zavraždit ministra obrany Oleksije Reznikova. Rusko zase uvedlo, že Ukrajinci ostřelovali Doněck z českých raketometů. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv prozradil, za jakých podmínek Rusko přistoupí na mír. Válka je podle něj odpověď na rusofobii.

Dva roky od požáru v Bohumíně: Žhář dostal za smrt 11 lidí doživotí, byt má nové nájemníky

Dva roky uplynuly od nejtragičtějšího požáru v historii Česka. Zdeněk Konopka v Bohumíně zapálil dveře bytu, kde jeho příbuzní slavili narozeniny. Zemřelo jedenáct lidí včetně malých dětí, část uhořela, část se zabila skokem z okna v 11. patře. Pachatel se tehdy mstil za to, že ho opustila manželka. Po dohodě se státním zástupcem dostal doživotí.

Zeman převzal lži opozice, kritizuje vláda. Jeho veto může stát miliardy, varuje Kalousek

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vetovat novelu, která má snížit platby státu do zdravotnictví, může státní pokladnu vyjít až na miliardy korun, varoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vyzval proto poslance, aby rozhodnutí co nejdříve přehlasovali. Prezidenta kritizují i členové současné vlády. Podle šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS) převzal prezident lživou argumentaci opozice. Vládní koalice má v dolní parlamentní komoře pohodlnou většinu 108 poslanců, řada zákonodárců ale v době vládních prázdnin čerpá dovolené.

Domácí zpravodajství

Policejní prezident doporučil vyhradit místa pro odpůrce, tvrdí ANO. Ten se ohradil

Aktualizováno

Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců. Babiš tvrdí, že opatření je na základě doporučení policejního prezidenta Martina Vondráška. Ten to ale razantně odmítá.

V rakouských Alpách se vážně zranili dva Češi. Po dalším turistovi pátrají záchranáři

Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském Tyrolsku. Informovala o tom v pondělí agentura APA. Při cestě horolezci zřejmě uklouzli a spadli pět metrů do pukliny. Rakouské úřady stále pátrají po českém turistovi, který je v Rakousku nezvěstný od minulého týdne, uvedlo české velvyslanectví ve Vídni.