360°, Jiří Just, Petr Drulák, Cyril Svoboda - 22.4. v 20:14
Pokud skutečně chceme rozumně komunikovat s Ruskem, tak to nemůžeme dělat ultimáty. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS to uvedl politolog a bývalý náměstek ministra zahraničí Petr Drulák.
„Když malá země dává velké ultimátum, je směšná,“ řekl Drulák. „Je řada věcí, pro které Rusko můžeme potřebovat a mít ho nebudeme. Kladu si tedy otázku, kam jsme se dostali a co tím sledujeme,“ pronesl bývalý náměstek ministra zahraničních věcí.
Slovensko na podporu Česka vyhostí tři pracovníky ruského velvyslanectví
„Slovensko rozhodlo o vyhoštění tří pracovníků ruského velvyslanectví,“ řekl ve čtvrtek novinářům premiér Eduard Heger, na odjezd ze země dostali týden. Krok zdůvodnil tím, že Slovensko nemůže tolerovat, když zástupci cizích diplomatických misí nerespektují dohodnutá pravidla.
Komentoval také sobotní tiskovou konferenci premiéra Andreje Babiše a ministra vnitra Jana Hamáčka. „Kolem výbuchu ve Vrběticích je spoustu nejasností a naši lídři nám dluží odpovědi na otázky - odkud se informace po sedmi letech vynořila, jak je možné, že se zrovna dnes dostala do médií a zda došlo k úniku z bezpečnostních služeb,“ uvedl Drulák s tím, že jsou to podle něj okolnosti, které pomohou pochopit, co se vlastně stalo.
Podle exministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL) bychom měli v této otázce důvěřovat vládě a tajné službě. „Vždy existuje spousta nejasností. Vláda na naši tajnou službu vsadila a my jí musíme věřit. Předpokládám, že informace mají nejvyšší státní představitelé. Není možné, aby tajná služba vyjevila vše,“ komentoval Svoboda.
Doplnil, že je důležité, že Česko začalo v politické shodě. „Úspěch to je, ale je to jeden z úspěchu na cestě, která bude trnitá,“ konstatoval Svoboda. Podle něj bude záležet také na tom, kdo bude vyjednávat s Ruskem za Českou republiku. „Potřebujeme soudružnost, strategii a vyjednavače. Jednání budou komplikovaná a bude důležité sledovat, abychom se nestali obětí jiného tlaku,“ zdůraznil.
Podle Druláka to ale nestačí. „Nesouhlasím s tím, že stačí držet slepě jednotu, otázky si klást musíme. Pan premiér mluvil o důvodném podezření, ale to je něco jiného než evidence. V demokratických státech navíc existují mechanismy, kterými si zpravodajské služby dokáží politici rozkrýt. Budí to dojem, že spíš byli konfrontováni s nějakou informací a byli tlačeni s tím vyrukovat,“ doplnil politolog s tím, že by se zpráva o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích měla zveřejnit.
„V případě masivního vyhošťování představitelů státu, se kterým chceme mít vztahy i do budoucna, je na místě, aby byly všechny karty odkryty a bylo vysvětleno, co všechno tajné služby vědí a jak k tomu přišly,“ dodal Drulák.
Politolog a bývalý náměstek ministra zahraničí Petr Drulák Zdroj: ČTK