reklama

Český hokej je v útlumu. Nejhorší je, když se z rodiče stane kouč, říká šéftrenér Pešán

Hokej patří dlouhá léta do výkladní skříně tuzemského sportu. V poslední době ale čeští reprezentanti na velkých mezinárodních akcích medaile nesbírají. Co českému hokeji chybí? Nesou vinu trenéři, nebo snad rodiče? Na to odpovídal v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS šéftrenér české hokejové reprezentace Filip Pešán.

reklama

Podle Pešána definuje kolísavou úroveň českého hokeje celková nálada ve společnosti. „Český hokej je v útlumu, to vnímáme všichni. Je to dáno i výchovou a zájmem dětí o sport. Já se nemůžu dočkat, až dorostou kluci, co jsou připraveni reprezentační tým táhnout jako David Pastrňák nebo Martin Nečas. Pak snad náš hokejový výběr získá nějakou medaili,“ řekl Pešán v pořadu Interview moderátorovi Ondřeji Lípovi.

Český hokej se podle něj točí v bludném kruhu i kvůli očekávání fanoušků, což se kromě reprezentace projevuje také v extralize. „Diváci dostávají kluby pod tlak, sponzoři dostávají majitele pod tlak, ten poté tlačí na trenéra a trenér kvůli tomu sází na jistotu a nedává prostor mladým hráčům. To je chyba, v extralize mi chybí právě místo pro mladé hráče, kteří mají zkušenost a kvalitu, ale nemohou ji předvést,“ uvedl šéftrenér české hokejové reprezentace.

K tématu

Tlak na výkon ostatně Pešán vnímá už v mládežnických kategoriích. Dle něj není třeba u mladších dětí tlačit na výsledky či jim určovat pevné pozice v týmu. Je také třeba pracovat nejen s dětmi, ale i s rodiči a trenéry. Ti musí být vzděláváni v tom, jak k jednotlivým hráčům přistupovat a chovat se k nim.

Dle Pešána je nejhorší, když se například po cestě ze zápasu rodič v autě změní v „kouče“, který pak kritizuje ostatní hráče, narušuje autoritu pravého trenéra či říká svému dítěti, co a jak měl v danou chvíli ve hře udělat. Nemluvit s hráči po zápase však podle něj také není tím správným řešením. „Je dobré se s nimi bavit, ale byl bych opatrný v kritice dětí, protože se jim pak daný sport může znechutit,“ řekl Pešán.

Špatná je podle hlavního trenéra mužské reprezentace také to, že děti dnes nejsou příliš vychovávány ke sportu. Pešán načal také téma brzkých specializací u dětí, tedy orientováním se čistě na daný sport, v tomto případě hokej. „Čím více budou v létě hrát fotbal nebo tenis, tím lépe pro hokej,“ řekl Pešán.

Českému hokeji chybí individuality

Pešán v pořadu Interview hovořil také o stavbách nových zimních stadionů. „Každý stadion, který vyroste či je zrekonstruován, je skvělá zpráva,“ uvedl svazový šéftrenér a dodal, že stadiony lze následně využívat nejen pro lední hokej, ale i například pro bruslení běžných lidí. Zároveň si však posteskl, že za severskými státy s počtem stadionů v přepočtu na počet obyvatel pokulháváme.

Pešán v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS řekl, že aktuálně českému hokeji chybí individuality, které ho v minulosti táhly k cenným kovům. „Nyní se snažíme zabránit výchově průměrných vojáků, ale chceme více individualit, které potáhnou ty týmy,“ uvedl Pešán. Čeští hráči se dle něj vždy vyznačovali svojí chytrostí. „Je to naše DNA a je to v DNA i našich hráčů,“ řekl šéftrenér českého hokeje.

Ideální trenér by pak dle Pešána měl být jakýmsi mixem vystudovaného teoretika a člověka, který má cit pro hru a ví, jak s hráči komunikovat. Tuto přednost mají podle něj většinou bývalí hokejisté. Dle něj je však mnoho dobrých trenérů, kteří hokej na vysoké úrovni nehráli. Svazový šéftrenér zároveň dodal, že jej velmi láká trenérská spolupráce s bývalým vynikajícím útočníkem a nyní majitelem hokejového týmu HC Škoda Plzeň Martinem Strakou.

K tématu

Tagy: výchova Interview hokej Filip Pešán

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Za pátek do 18:00 zatím v Česku přibylo 6770 případů koronaviru, v pátek před týdnem to bylo do večera o 1300 víc. Nakaženo je nyní téměř 183 000 lidí. Počet úmrtí s koronavirem přesáhl 3000, tisíc zemřelých přibylo za necelý týden. V nemocnici je 7281 lidí s covidem, z nich 998 ve vážném stavu. Ve čtvrtek laboratoře provedly 38 945 testů, zhruba stejně jako ve středu. Podíl pozitivních mezi testovanými se drží nad 33 procenty.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

S rostoucími počty nakažených lze postupně stále jasněji pozorovat, že příznaky nemoci COVID-19 jsou ve velkém počtu případů jasně rozpoznatelné od klasické chřipky či jiných respiračních onemocnění. Specifická je například ztráta chuti a čichu. Naopak rýma mezi hlavní příznaky covidu nepatří. Člověk by měl zpozornět především při zvýšené teplotě.

reklama
Uvolňování není v žádném případě na stole, shodli se odborníci. Hrozí naopak zpřísnění
Vítěz Velké pardubické Hegnus je trochu porcelánový. Ale hodně chce, říká trenér Holčák
Božský Diego Maradona slaví 60. narozeniny. Ampulka s jeho krví zamířila do kostela
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama