Je jasné, že sport nejen v tuzemsku bude ještě mnoho měsíců dusit koronavirová pandemie a s ní spojená restriktivní opatření. I hokejové kluby výrazně trápí upravená maximální možná kapacita, kvůli které budou se začátkem extraligy nadále tratit miliony korun. To, že je vstup na stadion masivně omezen 500 diváky, se logicky nelíbí ani fanouškům. Skalní příznivci ze všech koutů republiky proto v pondělí zveřejnili společnou výzvu adresovanou vládě. Níže v článku naleznete rozhovor se zástupcem fanouškovské skupiny Škodovácí, která aktivně podporuje tým HC Škoda Plzeň.
„Žádáme výrazné omezení restriktivních opatření spojených s bojem proti koronaviru, mezi které patří likvidační snížení počtu návštěvníků sportovních utkání, povinnost dodržovat rozestupy a povinnost pohybovat se v prostoru stadionu se zakrytými dýchacími cestami,“ stojí na začátku prohlášení, které se snaží vyzvat k navrácení fungování hokeje do normálu. Podepsáno je pod nim celkem 19 fanklubů převážně extraligových celků.
Vzkaz směřuje jmenovitě k vládě v čele s Andrejem Babišem, Státnímu zdravotnímu ústavu a krajským hygienickým stanicím. Pokud nebude vyslyšen, bude podle táborů věrných příznivců pokračovat „fraška“ plynoucí z „přehnaných“ nařízení. „Tato opatření činí z hokejových utkání parodii toho, na co jsme byli od nepaměti zvyklí, a náš milovaný sport mění ve frašku, jak může každý vidět při sledování televizních utkání v těchto týdnech,“ pokračuje společný hlas fanoušků.
Ti připomínají, že ani není třeba rozsáhleji mluvit o tom, nakolik současná situace postihuje samotné kluby, které v posledních měsících padají do finanční propasti. Sportovní organizace se mohou vinou absence příjmů ze vstupného ocitnout ve stavu paralýzy na několik dalších let.
V minulé sezoně si na ochozy stadionů dvou nejvyšších soutěží našly cestu téměř tři miliony diváků. „A to bez nejatraktivnější části sezony – play-off,“ připomínají fanoušci. Pokud se nařízení nezmění, jen těžko se může návštěvnost v nadcházející sezoně přiblížit poslednímu údaji.
SPOLEČNÉ PROHLÁŠENÍ ČESKÝCH HOKEJOVÝCH FANOUŠKŮ My, níže podepsaní zástupci aktivních hokejových fanoušků, vyzýváme...
Posted by Škodovácí on Monday, August 17, 2020
Pohřeb hokeje
Redakce CNN Prima NEWS mluvila o opatřeních na hokejových stadionech s Petrem Jindrou, spolutvůrcem prohlášení a zástupcem fanouškovské skupiny Škodovácí.
Dá se v počtu 500 diváků vůbec vytvořit aspoň trošičku důstojná atmosféra?
Jak kde. Třeba v Českých Budějovicích, kde jsem nedávno byl na zápase, aspoň bylo poznat, že si to fanoušci Motoru užívají. Ale to je teď trochu specifické místo, protože se těší z návratu do extraligy. Navíc tam ještě mohlo být přes 1 000 lidí. A na začátku srpna jsem vyrazil do pražských Holešovic, kde Plzeň hrála se Spartou… Bylo mi smutno. Z minulosti si pamatuji úplně jinou atmosféru, při které běhal mráz po zádech. Za těchto okolností si připadáte jako na zápasech juniorky. A hráči zase musí mít pocit, že jsou v kostele.
Jak vůbec vznikalo společné prohlášení fanklubů?
Mezi fanouškovskými skupinami sice může být nějaká rivalita, ale jsme v kontaktu už delší dobu. Základ jsme měli napsaný zhruba týden a po několika zápasech turnaje Generali Česká Cup bylo jasné, že dané restrikce jsou nesmyslné. Kluby jsou jimi vyloženě bity. Zápasy budou totálně v červených číslech. Nezaplatí se pomalu ani záchranka, která na utkáních musí být. Obecně jsou tam desítky lidí, kteří se starají o servis zápasu, což nelze pokrýt z tohoto minimálního vstupného. O prohlášení jsme tedy uvažovali několik dní, a to ještě ve chvíli, kdy platilo, že na stadionech může být zaplněna čtvrtina kapacity. Teď platí to, že může přijít maximálně 500 lidí. Když jsme se tohle dozvěděli, tak nám málem vypadly oči z důlků.
Souhlasíte tedy s majitelem plzeňského klubu Martinem Strakou, který řekl, že by bylo lepší nehrát vůbec?
Pro kluby je to likvidace. Mám rád hokej a tohle, co se děje, je jeho pohřeb. Samozřejmě, až se rozjede extraliga, tak hráči budou aspoň částečně vybičovaní, ale pořád jim fanoušci dávají vítr do plachet. A třeba i rozhodčí mohou trochu podlehnout tlaku od fanoušků domácího týmu.
Co znamenají omezení pro vás osobně?
Já jsem člověk, který je zvyklý jezdit opravdu všude. Minulou sezonu jsem z venkovních zápasů nevynechal nic, tu předchozí mi chyběly dva zápasy. Jste s týmem zkrátka pořád. I když se nedaří, tak sednete do auta a jedete do Třince na druhý konec republiky. Z kotle neznáte všechny úplně dobře, ale za ty roky si tam určité vazby vybudujete a je to vlastně druhá rodina. A ani pak vyloženě nepotřebujete výhru, nejde tolik o hokej. Je to taková přidaná hodnota, která teď chybí a chybět bude. A je trochu paradox, že s některými lidmi, se kterými jste se seznámili na stadionu, jste se poslední měsíce viděli jen mimo něj.
Dá se vlastně fandit v rouškách?
Až budeme hrát třeba v Olomouci na konci října v jejich staré poctivé „plechárně“, kde je zima, asi by se to dalo. Ale pokud se budeme bavit o moderních arénách, ve kterých občas ani nepoznáte, jestli jste v nákupním centru, nebo na stadionu, tak tam je pořádné teplo i v zimních měsících. V Plzni je stadion na dost místech prosklený, takže třeba na začátku extraligy v září i dost vyhřátý. Proto často prosíme pořadatele, ať alespoň otevřou střešní průduchy. Každopádně si nedovedu představit vyvolávání z plných plic.
Pokud byste měl tu moc, otevřel byste nejraději rovnou celý stadion, nebo třeba jen polovinu?
Opravdu nechci nic zlehčovat, je průšvih, že na rozdíl od běžné chřipky o onemocnění COVID-19 dlouho nevíte a můžete ho vesele roznášet dál. Nechcete skončit na plicní ventilaci. Na druhou stranu i epidemiologové tvrdí, že aktuálně už poměrně klesá nebezpečnost viru. Možná přibývá počet případů, ale zároveň roste číslo absolutně bezpříznakových. Nejsem odborník, můžu hodnotit podle toho, co pozoruji okolo. Ale stadiony bych otevřel kompletně.
Vezměte si, že už na začátku dubna se otevřely hobby markety, u kterých se hned tvořily obří fronty. Také z toho nevznikala žádná další katastrofa. Podívejte se na koupaliště, kde je to hlava na hlavě. A rovněž bylo zajímavé pozorovat v Plzni republikové mistrovství v atletice. Tam byla tribuna opravdu narvaná. Na atletiku korona nechodí? Z jiného úhlu pohledu je ale údajně nad ledem vyšší rizikovost, takže možná i mám určité pochopení pro odborníky.
V případě úplného otevření stadionů by mohla být problematická především fanouškovská jádra – takzvané kotle. Souhlasíte?
Při představě kotle v zápase play-off, kdy je opravdu natřískáno, asi hygienikům mohou vstávat vlasy na hlavě. Ovšem pokud zatím vezmeme běžné zápasy, tak se to asi nemůže lišit od nákupních center nebo různých klubů, které jsou proháněny automatickou klimatizací. Můžeme se bavit o tom, že by se daly v uvozovkách rozprášit tyto sektory na stání. Což by zrovna v Plzni byl velký zásah. Ale stejně si pak praví fanoušci stoupnou všude. Zkuste si sednout a přes hodinu nahlas povzbuzovat. Nebude to ono. V takovou chvíli hlasitý projev není tak intenzivní. Fanouškovské kotle jsou to, co žene tým. Samozřejmě na hokej normálně dorazí i lidé mimo kotel. Ale právě i oni chodí na hokej za atmosférou, kterou vytvářejí skalní příznivci. Vždyť hokej si můžou na internetu pustit zadarmo.