Opravte si domov na státní náklady. Získat lze až 150 tisíc korun, kdo má na ně nárok?

Důchodci a nízkopříjmové skupiny obyvatel mohou získat velkou pomoc v době energetické krize. Spustil se program Nová zelená úsporám Light, který nabízí příspěvek 150 tisíc korun na nejrůznější úpravy bytů a domů. Dotaci lze využít například na zateplení střechy, podlahy nebo fasády či k výměně oken nebo vstupních dveří.

Dotační program spustil Státní fond životního prostředí České republiky. Pomoci má zejména sociálně ohroženým skupinám obyvatel a seniorům. Právě ti totiž mohou žádat o jednorázovou dotaci, která je do výše 150 tisíc korun. Program má také za cíl snížit spotřebu energií v nízkopříjmových domácnostech.

I z toho důvodu jsou hlavním předpokladem pro získání dotace buď příjem důchodu, invalidního důchodu třetího stupně nebo pobírání příspěvku na bydlení od 12. září loňského roku. Kromě toho musí žadatelé být vlastníci nebo spoluvlastníci rodinného domu nebo trvale rekreační stavby.

Hlavním záměrem je podle vypsané dotace rychle realizovat zateplení s maximálním efektem za přiměřené náklady. Žadatelé by proto měli vědět, kde jim teplo a energie nejvíce unikají a využít částku na vhodnou opravu.

Proto příspěvek míří zejména na zateplení části fasád, podlahy, střechy nebo výměnu oken u rodinných domů. „Období koronavirové pandemie a následné nepříznivé podmínky na trhu s energiemi a materiálem vyvolaly potřebu rychlejších a účinnějších oprav i pro objekty, které by standardní cestou na podporu nedosáhly,“ řekl k programu Miloš Hutník, který je specialistou pro odbornou veřejnost ze společnosti Weber, Saint-Gobain.

Výhodou podle něj je, že peníze lze využít dopředu a není požadována složitá projektová příprava. Zaměření příspěvku je pak zejména na dílčí úpravy, kde se vyskytuje největší problém. „Tato částka napovídá, že je dotace zaměřená především na akutní úpravy, například výměnu oken či zateplení části fasády,“ řekl dále Hutník. Ten také dodává, že zateplení metru čtverečního fasády stojí okolo 2 500 korun včetně práce. Za maximální částku dotace lze zateplit 60 metrů čtverečních. Běžná fasáda rodinného domu se ale pohybuje v průměru okolo 150 až 200 metrů čtverečních.

O příspěvek mohou žádat důchodci a nízkopříjmové skupiny obyvatel. Peníze jsou vyčleněny zhruba na 10 tisíc žadatelů. Během prvního dne od pondělí bylo zaregistrováno okolo 1 200 žádostí.

Tagy:
energie dům dotace oprava fasáda Státní fond životního prostředí Saint-Gobain