Domácnosti v Česku nemile překvapily nově vypočítané vysoké zálohy za energie. Části lidí narostly i několikanásobně. Lidé otázkami ohledně plateb zahlcují například Energetický regulační úřad. Zálohy jde přitom snížit, lidé tak nemusí podléhat beznaději. Možností jsou tzv. samoodečty. Dodavatelé ale upozorňují na možný vznik velkých nedoplatků. Lidé by tím problém s placením jen oddálili.
Kontrolujte si, jak na tom jste. To je podle odborníků i dodavatelů nejlepší způsob, jak se vyhnout zbytečně vysokým zálohám. „Vždycky je klíčová domluva s dodavatelem. Dodavatelé ví, že v dnešní situaci řada spotřebitelů přistoupila k radikálním úsporným opatřením. Dodavatel se určitě bude snažit vyhovět,“ popsal energetický expert Jiří Gavor.
Běžně se totiž zálohy počítají automaticky z průměrné spotřeby za předchozí roky. Nemusí tak odrážet, jak nyní zákazník šetří. Většina dodavatelů také doporučuje udělat si samoodečet na elektroměru. „Na základě samoodečtů vidíme, že řada zákazníků už začala šetřit. To znamená, že mezi těmi, kteří přecházejí na zastropované ceny, je velký počet zákazníků, kterým se zálohy vůbec nezvyšovaly,“ sdělil mluvčí skupiny ČEZ Roman Gazdík.
Že se jim zálohy zvyšují, přitom potvrdili i lidé, které redakce CNN Prima NEWS oslovila v ulicích. A i mezi nimi je o samoodečty zájem. „Určitě se zvyšují,“ potvrdil jeden z dotazovaných. „Chtěl bych samoodečet, ale jelikož máme elektroměry dohromady ještě s dalšími nájemníky, tak to není možné,“ sdělil další dotazovaný.
Od neuváženého a úsporami nepodloženého snižování záloh ale zákazníky dodavatelé spíš odrazují. „Pokud bude mít někdo pocit, že je záloha moc velká, tak mu ji rozhodně umožníme snížit. Ovšem musíme říct i to B, a to s tím nebezpečím, že na konci zúčtovacího období může vzniknout poměrně velký nedoplatek,“ varuje mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec.
Jestli máte nové zálohy nastavené správně, vám může pomoct zjistit i kalkulačka na stránkách Energetického regulačního úřadu. „Jelikož v letošním roce dodavatelé opakovaně zvyšovali ceny a rozesílali zálohy několikrát, můžou se chyby samozřejmě stávat,“ řekl mluvčí energetického regulačního úřadu Michal Kebort. I v takovém případě je ale hlavní komunikace s dodavatelem.