CNN Prima News cesta na Tchaj wan

cesta na Tchaj wan

Výpis příspěvků ke štítku „cesta na Tchaj wan“

Vondráček dorazil na novoroční oběd za prezidentem

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) zamířil na novoroční oběd s prezidentem Milošem Zemanem. Na tradiční akci naopak nedorazil šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS), kterého Zeman nepozval kvůli sporům. Dvojice ústavních činitelů se setkala na Pražském hradě kolem 13:00.

Cesta na Tchaj-wan nebyla protičínská, shodli se politici na schůzce, kam Vystrčil nesměl

Cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan nelze pokládat za změnu v politice Česka vůči Číně. Shodli se na tom nejvyšší ústavní činitelé na úterní schůzce v Lánech. Zároveň uvedli, že součástí české politiky jedné Číny je i zájem o prohloubení přínosu ekonomických či kulturních vztahů s Tchaj-wanem, což nepovažují za zásah do diplomatických styků s Pekingem. Oproti minulosti se schůzky neúčastnil předseda Senátu, kterého prezident Miloš Zeman na poradu ke koordinaci zahraniční politiky nepozval právě kvůli tomu, že Tchaj-wan navštívil.

České firmy z Vystrčilovy mise nevstoupí na náš trh, píše čínský vládní deník

České firmy, které byly součástí mise předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila na Tchaj-wan, nebudou moci vstoupit na čínský trh. Informoval o tom čínský deník China Daily, který spadá přímo pod Komunistickou stranu Číny. Cesty na Tchaj-wan se mělo účastnit celkem 36 českých firem. Vystrčilova mise byla v očích Číny provokací, za kterou šéf Senátu „zaplatí vysokou cenu“, jak se nechal slyšet čínský ministr zahraničí Wang I.

Vystrčil prezidentem? U části lidí vyvolal nadšení. Otázka je, jak dlouho vydrží

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) je v těchto dnech velmi výraznou figurou. Pomohla tomu nejen sledovaná cesta na Tchaj-wan, ale i jeho nynější vystupování v médiích, kde nyní často čelí otázkám, zda zvažuje kandidaturu na prezidenta. Podle politologů by sice mohl být v boji o nejvyšší státnickou funkci silným kandidátem, ale jeho možné vítězství vidí spíše pesimisticky. Podobně hovoří i o tom, že by Vystrčil využil své nynější viditelnosti k tomu, aby v čele ODS vystřídal Petra Fialu. Sám Vystrčil v pořadu Partie Terezie Tománkové zopakoval, že v otázce případné kandidatury je na „bodě 0“.

Odveta za Tchaj-wan: Zeman Vystrčila nebude zvát na schůzky ústavních činitelů

Návštěva předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wanu bude mít dopad na setkávání nejvyšších ústavních činitelů s prezidentem Milošem Zemanem. Vystrčila už na tyto schůzky zvát nebudu, řekl Zeman v Partii televize Prima a CNN Prima NEWS. Zeman Vystrčila i jeho předchůdce Jaroslava Kuberu od návštěvy ostrova, který Čína považuje za své odštěpenecké území, dlouhodobě odrazoval.

Pavel Novotný hvězdou Tchaj-wanu? Jeho drsný dopis Číně si přečetly statisíce lidí

Dopis starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) čínským autoritám si již přečetlo velké množství lidí v Česku. Drsný vzkaz se však dostal i do tchajwanských médií, které jej následně zveřejnily. Jedním z nich je i on-line deník Taiwan News, na jehož stránkách je Novotného dopis stále nejčtenějším článkem, a to s výrazným náskokem. Přečetlo si jej zde již téměř 400 tisíc čtenářů.

Čína v případě Hongkongu porušila slovo, řekl Vystrčil a poděkoval Čechům za podporu

Aktualizováno

Čína porušila slovo, když v Hongkongu nedodržela zásadu jedna země a dva systémy. Česká republika by se za toto město měla postavit, podobně, jako to udělala třeba Británie. Na dotaz českých novinářů to ve středu řekl předseda českého Senátu Miloš Vystrčil. Zároveň poděkoval českým občanům za podporu ohledně cesty na Tchaj-wan s tím, že český národ má v sobě mnohem silněji zakódován smysl pro demokracii, než si myslel.