Vystrčil prezidentem? U části lidí vyvolal nadšení. Otázka je, jak dlouho vydrží

Miloš Vystrčil

PARTIE Terezie Tománkové 6.9.2020 2/2

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) je v těchto dnech velmi výraznou figurou. Pomohla tomu nejen sledovaná cesta na Tchaj-wan, ale i jeho nynější vystupování v médiích, kde nyní často čelí otázkám, zda zvažuje kandidaturu na prezidenta. Podle politologů by sice mohl být v boji o nejvyšší státnickou funkci silným kandidátem, ale jeho možné vítězství vidí spíše pesimisticky. Podobně hovoří i o tom, že by Vystrčil využil své nynější viditelnosti k tomu, aby v čele ODS vystřídal Petra Fialu. Sám Vystrčil v pořadu Partie Terezie Tománkové zopakoval, že v otázce případné kandidatury je na „bodě 0“.

V části veřejnosti vyvolala ta jeho cesta až nadšení, ale je otázka, jak dlouho to vydrží

Čím dál častěji se ozývají dotazy, zda by Miloš Vystrčil mohl kandidovat na prezidenta. Politologové však k tomu nejsou příliš optimističtí. Podle politologa Josefa Mlejnka bude nyní u Vystrčila záležet na tom, zda zůstane viditelný i nadále. „Těžko říci v této době, krátce po návštěvě, kdy v části veřejnosti vyvolala ta jeho cesta až nadšení, ale je otázka, jak dlouho to vydrží. Kdyby byly prezidentské volby za měsíc, tak by možná měl šanci na úspěch, ale bude záležet na tom, co se bude dít dál,“ řekl Mlejnek pro CNN Prima NEWS.

Mlejnek dále zmínil, že za své nynější kroky Vystrčil mohl získat popularitu u bývalých voličů Karla Schwarzenberga a Jiřího Drahoše, neúspěšných soupeřů Miloše Zemana, ale je otázka, zda by to předsedovi Senátu stačilo na vítězství ve druhém kole proti kandidátovi, který by reprezentoval elektorát Zemana, který v nadcházejících prezidentských volbách již kandidovat nemůže.

Zahraničně-politické téma nebylo nikdy vítězné

Že by Vystrčil ve volbách na prezidenta uspěl, si pak nemyslí politolog Jan Kubáček. „Když se podíváme na ostatní kandidáty, které jsme doposud viděli jako vítěze, tak zahraničně-politické téma nebylo nikdy vítězné. Vždy vítězilo sociálně-ekonomické téma, případně téma o spravedlnosti. Mám dojem, že prezentace pana Vystrčila i jeho okolí je postavena na zahraničně-politické orientaci, což si myslím, že je málo,“ uvedl pro redakci Kubáček.

Vystrčil v čele ODS? Nepravděpodobné, říkají politologové

Pomoci by Vystrčilovi mohly i útoky ze strany Zemana či premiéra Andreje Babiše. Prezident v nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové prohlásil, že Vystrčila již nebude zvát na setkání nejvyšších ústavních činitel. Babiš se pak do Vystrčila ve stejném pořadu CNN Prima NEWS pustil s tím, že předseda Senátu cestou na Tchaj-wan ohrožuje vztahy s Čínou a „kálí do našeho hnízda“, kterým myslel Českou republiku. Kromě toho Babiš o Vystrčilovi prohlásil, že je „diplomatický amatér, který ani neumí anglicky“. Mlejnek připomíná, že Vystrčil k cestě na Tchaj-wan řekl, že jede Česku „narovnat páteř“. Podle Mlejnka to však veřejnost vnímá tak, že Vystrčil „narovnal hřbet“ právě kvůli krokům Zemana a Babiše. I tím u veřejnosti může získat sympatie.

Podle Kubáčka útoky Zemana s Babišem na adresu Vystrčila šéfovi Senátu sice můžou pomoci, ale nemyslí si, že by útoky pokračovaly dlouho. Coby problém pro možnou kandidaturu na prezidenta vidí i Vystrčilovo zakotvení v Senátu. „Ono se ukazuje, že voliči u kandidátů považují za důležité mít úroveň Sněmovny či aspoň profesní. Senátoři to mají prostě složitější, protože část voličů nepovažuje Senát za důležitý. Senátoři musí ke svému příběhu přidat něco dalšího, řekněme přidanou hodnotu,“ doplnil Kubáček pro CNN Prima NEWS.

Nynější viditelnost Miloše Vystrčila je taková, že zastiňuje i svého stranického šéfa Petra Fialu, všímají si politologové. Že by jej však v čele ODS mohl vystřídat, Mlejnek příliš nevidí. Problémem u Vystrčila totiž dle něj je, že nyní vystupuje spíše coby politik z okruhu TOP 09 či hnutí STAN. Kromě toho podle Mlejnka nemusí Vystrčilovo vystupování zlepšit čísla strany. „Je problém v tom, že může přitáhnout ODS nějaké voliče, ale jiné může odradit. A lidé, kteří mu nyní fandí, se kvůli němu nemusí rozhodnout volit ODS,“ dodal Mlejnek a připomněl příklad expremiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD. Na jeho podporu sice probíhaly demonstrace, ale protestující dle něj nebyli ochotni ČSSD volit.

Podobně hovoří i Kubáček. Podle něj se Vystrčil bude snažit prezentovat spíše coby odborník na konkrétní agendu a navíc se dle jeho slov pokusí vylepšit svůj obraz, aby jej lidé znali podobně jako jeho předchůdce v čele Senátu Jaroslava Kuberu či Petra Pitharta. „Nemyslím si, že bude patřit mezi kandidáty na předsedy ODS. Moc to neočekávám. Myslím si, že ODS bude nakonec hledat jiného představitele. Někoho razantnějšího s ostrými lokty,“ dodal Kubáček.

Vystrčilovu kandidaturu bych uvítal, říká jeho kolega ze Senátu

Vystrčilův stranický i senátorský kolega Lumír Aschenbrenner redakci CNN Prima NEWS sdělil, že on osobně by jeho případnou kandidaturu na prezidenta uvítal a podpořil. Předseda Senátu si však podle něj bude chtít napřed vše dobře promyslet. „Jak znám jeho analytický přístup ke všem problémům, jistě si všechny aspekty případné kandidatury nejdříve vyhodnotí a také projedná se svými nejbližšími,“ sdělil redakci senátor.

Podle místopředsedy Senátu Jiřího Oberfalzera (ODS) je pravda, že se myšlenka Vystrčilovy kandidatury v poslední době objevuje často. „On sám ji zatím nerozvíjí a myslím, že je to moudré, protože do prezidentské volby jsou ještě dva roky. Bude mít dost času se k takové případné výzvě postavit,“ uvedl Oberfalzer. Jeho kolega ze senátorského klubu Zdeněk Nytra dodal, že Vystrčil by byl „logická volba a to nejen ze strany ODS“.

Senátor Jan Tecl (ODS), který je stejně jako Vystrčil zvolen za jeden z obvodů kraje Vysočina, pro CNN Prima NEWS řekl, že o dalším směřování nynějšího předsedy Senátu rozhodnou demokratické volby a hlavně Vystrčilova ochota kandidovat.

Podle Aschenbrennera je navíc nepochybné, že je nyní předseda Senátu díky cestě na Tchaj-wan více na očích než předseda ODS Petr Fiala. Že by jej však v čele strany Vystrčil mohl vystřídat si ovšem nemyslí. „Myslím, že změna předsedy ODS není rok před parlamentními volbami pro ODS aktuální téma. Hlavně nevím, zda by se o tuto pozici vůbec chtěl ucházet,“ uvedl Aschenbrenner.

Oberfalzer souhlasí, že šéf Senátu je díky cestě na Tchaj-wan aktuálně velmi vidět, ale má za to, že proti Fialovi nepůjde. Stejného názoru je i Nytra, podle něhož Vystrčil nemá ambici stát se předsedou ODS. Tecl pak připomněl, že Vystrčil byl na lednovém Kongresu ODS již podruhé zvolen coby jeden z místopředsedů Petra Fialy, přičemž společně s dalšími z nich tvoří tým, který Fialu podporuje.

Předseda Senátu: Kandidatura je na bodu 0

Europoslanec ODS Alexandr Vondra pro CNN Prima NEWS uvedl, že prezidentské volby jsou stále daleko a hlavou státu by dle jeho názoru měl být politik. „A to je kategorie, do níž spadá i Miloš Vystrčil,“ sdělil redakci Vondra. Europoslanec zároveň dodal, že přesto, že se Vystrčil zviditelnil cestou na Tchaj-wan, tak volby budou rozhodovat jiné výzvy.

Podle předsedy pražské organizace ODS Tomáš Portlíka u Vystrčila platí, že pro něj není hlavní být tváří na obrazovce či v novinách. „On dělá politiku a má důležitý zásady. To, že jej tyto zásady a cesta na Tchaj-wan teď výrazně zviditelnily, je jenom Milošova pověstná poctivost,“ dodal redakci Portlík.

Vystrčil již během minulého týdne v pořadu K věci CNN Prima NEWS na dálku z Tchaj-wanu sdělil, že otázku případné kandidatury nyní nechává být. V nedělní Partii pak dodal, že s případnou kandidaturou je v „bodu 0“.

Cesta na Tchaj-wan naštvala Čínu

Vystrčilova delegace odletěla na Tchaj-wan minulou sobotu. Vystrčil v zemi vedl diplomatická jednání a dle svých slov se snažil, aby Česko mohlo s Tchaj-wanem navázat užší hospodářské i vědecké vztahy.

Cestu ale ostře kritizoval například čínský ministr zahraničí Wang I, podle kterého zaplatí předseda Senátu za své počínání „vysokou cenu“. Cesta na Tchaj-wan byla podle premiéra Babiše jen součástí politické kampaně před podzimními krajskými a senátními volbami. „O cestě na Tchaj-wan jsme jednali už v lednu 2020, je to absurdní nesmysl, že by to bylo kvůli volbám. Když prezident říká, že to byla klukovská provokace, tak si musí uvědomit, že to pozvání na Tchaj-wan původně dostal Jaroslav Kubera, kterému chce dát vyznamenání,“ kontroval Vystrčil.

Tagy: