Cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan má velký ohlas na tuzemské politické scéně i v zahraničí. Šéf horní komory Parlamentu zapůsobil také na běžné občany. Někteří jej chtějí dokonce přivítat na letišti ve Kbelích, kde má v sobotu jeho delegace přistát.
Poté, co delegace Miloše Vystrčila zažila po příletu do Tchaj-peje, hlavního města Tchaj-wanu, vřelé přivítání, ji to samé může potkat i v Praze. Na Facebooku totiž vznikla událost, která lidi láká k tomu, aby předsedu Senátu přišli ihned po příletu do Prahy přivítat.
„Velmi si ceníme postoje předsedy Senátu Miloše Vystrčila i ostatních delegátů, kteří vyrazili do Tchaj-wanu. Se zděšením sledujeme postupné přibližování naší země do sféry vlivu Číny a Ruska, ale tato cesta nám ukázala naději, že v tom nejsme sami a že existují v naší politice i lidé odvážní a s rovnou páteří,“ píší organizátoři akce „Přivítání delegace z Tchaj-Wanu“ u události vytvořené na Facebooku.
Dojde na uličku slávy?
Následně informují, že právě pro Vystrčila a jeho nynější společníky připravují přivítání po návratu do vlasti. „Chceme tedy tuto delegaci osobně přivítat zpátky na rodné hroudě a tím jim také vyjádřit podporu a poděkovat, že nepodlehli tlaku mocného obra, ale zachovali si svobodu a důstojnost ve svých rozhodnutích,“ zní v příspěvku.
Miloš Vystrčil nevyloučil prezidentskou kandidaturu. Nechme to nyní být, řekl pouze
Cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan vrcholí. Jaký dojem z návštěvy má? Jak dnes vidí možné přínosy a rizika cesty? A jak se vypořádává s ostrou reakcí čínských představitelů? A nebude kandidovat na českého prezidenta? Na tyto a další otázky v pořadu K věci Marie Bastlové na dálku z Tchaj-peje odpovídal právě Miloš Vystrčil.
Organizátoři také potenciálním účastníkům popisují zorganizování celé akce. Uvědomují si, že nebudou moci vstoupit přímo do areálu letiště ve Kbelích, neboť jde o vojenské letiště, ale ani to pro ně není problém. Pohybovat by se místo toho měli u ulice Mladoboleslavská, kudy by měla Vystrčilova delegace z areálu letiště projíždět. „Idea je, že uděláme takovou uličku slávy pro kolonu,“ uvádí pořadatelé akce.
Aktuálně se u facebookové události vyjádřilo téměř 900 lidí s tím, že zájem zúčastnit se má téměř stovka z nich.
Vystrčilova cesta Čínu pobouřila
Senátní delegace, v jejímž čele je šéf horní komory Miloš Vystrčil, velmi pobouřila pevninskou Čínu. Její představitelé na Vystrčilovu adresu vyslovili řadu kritických výroků. Například ministr zahraničí Wang I prohlásil, že Vystrčil za tento krok „zaplatí vysokou cenu“.
Čína v případě Hongkongu porušila slovo, řekl Vystrčil a poděkoval Čechům za podporu
Čína porušila slovo, když v Hongkongu nedodržela zásadu jedna země a dva systémy. Česká republika by se za toto město měla postavit, podobně, jako to udělala třeba Británie. Na dotaz českých novinářů to ve středu řekl předseda českého Senátu Miloš Vystrčil. Zároveň poděkoval českým občanům za podporu ohledně cesty na Tchaj-wan s tím, že český národ má v sobě mnohem silněji zakódován smysl pro demokracii, než si myslel.
Oficiální návštěvu měl původně v plánu bývalý šéf horní komory českého parlamentu Jaroslav Kubera. Kvůli svému úmyslu také čelil kritice Číny, přičemž mu byl adresován i kontroverzní dopis z čínského velvyslanectví v Praze. Tento dopis si měl u ambasády objednat kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář, který to však popřel. Kubera nakonec na Tchaj-wan neodcestoval, protože v lednu náhle zemřel.
Jeho nástupcem v čele Senátu se stal právě jeho spolustraník Miloš Vystrčil, jenž po několika týdnech, během nichž o dopisu a možné cestě jednal i s prezidentem, oznámil, že na Tchaj-wan skutečně odletí. Vliv na toto rozhodnutí měly podle jeho slov i výhrůžky ze strany Číny.