Cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan má velký ohlas na tuzemské politické scéně i v zahraničí. Šéf horní komory Parlamentu zapůsobil také na běžné občany. Někteří jej chtějí dokonce přivítat na letišti ve Kbelích, kde má v sobotu jeho delegace přistát.
Poté, co delegace Miloše Vystrčila zažila po příletu do Tchaj-peje, hlavního města Tchaj-wanu, vřelé přivítání, ji to samé může potkat i v Praze. Na Facebooku totiž vznikla událost, která lidi láká k tomu, aby předsedu Senátu přišli ihned po příletu do Prahy přivítat.
„Velmi si ceníme postoje předsedy Senátu Miloše Vystrčila i ostatních delegátů, kteří vyrazili do Tchaj-wanu. Se zděšením sledujeme postupné přibližování naší země do sféry vlivu Číny a Ruska, ale tato cesta nám ukázala naději, že v tom nejsme sami a že existují v naší politice i lidé odvážní a s rovnou páteří,“ píší organizátoři akce „Přivítání delegace z Tchaj-Wanu“ u události vytvořené na Facebooku.
Dojde na uličku slávy?
Následně informují, že právě pro Vystrčila a jeho nynější společníky připravují přivítání po návratu do vlasti. „Chceme tedy tuto delegaci osobně přivítat zpátky na rodné hroudě a tím jim také vyjádřit podporu a poděkovat, že nepodlehli tlaku mocného obra, ale zachovali si svobodu a důstojnost ve svých rozhodnutích,“ zní v příspěvku.
Organizátoři také potenciálním účastníkům popisují zorganizování celé akce. Uvědomují si, že nebudou moci vstoupit přímo do areálu letiště ve Kbelích, neboť jde o vojenské letiště, ale ani to pro ně není problém. Pohybovat by se místo toho měli u ulice Mladoboleslavská, kudy by měla Vystrčilova delegace z areálu letiště projíždět. „Idea je, že uděláme takovou uličku slávy pro kolonu,“ uvádí pořadatelé akce.
Aktuálně se u facebookové události vyjádřilo téměř 900 lidí s tím, že zájem zúčastnit se má téměř stovka z nich.
Vystrčilova cesta Čínu pobouřila
Senátní delegace, v jejímž čele je šéf horní komory Miloš Vystrčil, velmi pobouřila pevninskou Čínu. Její představitelé na Vystrčilovu adresu vyslovili řadu kritických výroků. Například ministr zahraničí Wang I prohlásil, že Vystrčil za tento krok „zaplatí vysokou cenu“.
Oficiální návštěvu měl původně v plánu bývalý šéf horní komory českého parlamentu Jaroslav Kubera. Kvůli svému úmyslu také čelil kritice Číny, přičemž mu byl adresován i kontroverzní dopis z čínského velvyslanectví v Praze. Tento dopis si měl u ambasády objednat kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář, který to však popřel. Kubera nakonec na Tchaj-wan neodcestoval, protože v lednu náhle zemřel.
Jeho nástupcem v čele Senátu se stal právě jeho spolustraník Miloš Vystrčil, jenž po několika týdnech, během nichž o dopisu a možné cestě jednal i s prezidentem, oznámil, že na Tchaj-wan skutečně odletí. Vliv na toto rozhodnutí měly podle jeho slov i výhrůžky ze strany Číny.