Dopis starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) čínským autoritám si již přečetlo velké množství lidí v Česku. Drsný vzkaz se však dostal i do tchajwanských médií, které jej následně zveřejnily. Jedním z nich je i on-line deník Taiwan News, na jehož stránkách je Novotného dopis stále nejčtenějším článkem, a to s výrazným náskokem. Přečetlo si jej zde již téměř 400 tisíc čtenářů.
Jméno Pavla Novotného se díky jeho dopisu dostalo ke stovkám tisícům Tchajwanců. Všimla si jej i místní média, která dopis převzala. „Český starosta nazývá Čínskou komunistickou stranu ‚drzými kašpary’ po výhrůžkách kvůli cestě na Tchaj-wan,“ zní titulek aktuálně nejčtenějšího článku na webu deníku Taiwan News.
Řeporyjský starosta se v dopise představitelům Číny nedrží zkrátka. „Vážení, to bylo naposledy, co jste si takto otevřeli hubu na Českou republiku! Vaše vyjádření je daleko za hranou diplomaticky přijatelného. Já vám dám, že pana předsedu Senátu ČR ‚přimějete zaplatit vysokou daň‘, vy kašpaři drzí, bezohlední, nevycválaní!“ píše Novotný. V dopisu pak zároveň vyzval Čínu k tomu, aby se za své vyjádření omluvila.
Článek si ke čtvrtečnímu večeru přečetlo přes 388 tisíc čtenářů, díky čemuž je s ohromným náskokem nejčtenějším textem webu. Druhým v pořadí je videočlánek o dívce, jíž drak vynesl vysoko do vzduchu, který zaujal „pouze“ necelých 62 tisíc čtenářů.
Populární je také Vystrčilovo „Jsem Tchajwanec“
Seznam nejčtenějších článků na webových stránkách deníku Taiwan News má i další českou stopu. Hned čtvrtým nejčtenějším textem je totiž text nazvaný „Český senátor vyzývavě prohlašuje ‚jsem Tchajwanec’“, který pojednává o vystoupení předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila (ODS) na půdě tchajwanského parlamentu. Text si zatím otevřelo téměř 10 tisíc lidí.
Vystrčil svoji cestou na Tchaj-wan velmi pobouřil Čínu. Její představitelé na jeho adresu vyslovili řadu kritických výroků. Například ministr zahraničí Wang I prohlásil, že Vystrčil za tento krok „zaplatí vysokou cenu“.
Oficiální návštěvu měl původně v plánu bývalý šéf horní komory českého parlamentu Jaroslav Kubera. Kvůli svému úmyslu také čelil kritice Číny, přičemž mu byl adresován i kontroverzní dopis z čínského velvyslanectví v Praze. Tento dopis si měl u ambasády objednat kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář, který to však popřel. Kubera nakonec na Tchaj-wan neodcestoval, protože v lednu náhle zemřel.
Jeho nástupcem v čele Senátu se stal právě jeho spolustraník Miloš Vystrčil, jenž po několika týdnech, během nichž o dopisu a možné cestě jednal i s prezidentem, oznámil, že na Tchaj-wan skutečně odletí. Vliv na toto rozhodnutí měly podle jeho slov i výhrůžky ze strany Číny.