K VĚCI, Miloš Vystrčil - 2.9. v 17:30
Cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan vrcholí. Jaký dojem z návštěvy má? Jak dnes vidí možné přínosy a rizika cesty? A jak se vypořádává s ostrou reakcí čínských představitelů? A nebude kandidovat na českého prezidenta? Na tyto a další otázky v pořadu K věci Marie Bastlové na dálku z Tchaj-peje odpovídal právě Miloš Vystrčil.
Cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan je i nadále mimořádně sledovanou událostí nejen v Česku, ale i ve světě. Vystrčil v pořadu K věci na dálku z hlavního města Tchaj-wanu uvedl, že si váží podpory českých i světových politiků, ale nejvíc jej těší kladná odezva u běžných občanů Česka. „Vidím, že lidé v České republice znají cenu svobody a věří tomu, že když někdo mluví v jiné zemi o svobodě, tak je to důležité,“ řekl Vystrčil ve vysílání.
Ne všechny reakce však byly příznivé. Pevninská Čína, která považuje Tchaj-wan za svoji provincii, totiž prostřednictvím svých představitelů dala šéfovi Senátu najevo, že jeho návštěva ostrova bude mít následky. Čínský ministr zahraničí Wang-I dokonce prohlásil, že Vystrčil zaplatí vysokou cenu. „Netuším, co tím mohl myslet a není mi to příjemné,“ řekl k tomu místopředseda ODS.
K možným důsledkům ze strany Číny sdělil, že neví, jaké by mohly být, ale cesta by naopak měla být přínosem podnikání, školství, či vědě a výzkumu ve spolupráci s Tchaj-wanem. „Myslím, že nám to pomohlo i z pohledu hrdosti České republiky,“ dodal Vystrčil s tím, že Česko se musí rozhodovat samo a neposlouchat jiné státy, jako je například právě Čína.
Cestu podle svého tvrzení nepovažuje za vymezování se vůči nejlidnatějšímu státu světa, ale jako možnost posílit vztahy s Tchaj-wanem. Podle místopředsedy ODS cesta také ukazuje, že Česko je svobodnou zemí.
Vystrčil nevyloučil kandidaturu na prezidenta
V pořadu K věci Vystrčil čelil i otázce, zda celá akce není startem prezidentské kampaně. Šéf Senátu se však odpovědi vyhnul. „Nechme to nyní být. Dělejme práci, kterou máme nyní před sebou,“ uvedl.
Vystrčil také uvedl některé konkrétní výhody či přínosy, které díky současné návštěvě Česko získá. Podle jeho slov se mu podařilo vybudovat „důvěru a kredibilní vztahy s Tchaj-wanem“, a tím pádem vytvořit dobré podmínky pro podnikatele. Kromě toho by se po konci pandemie koronaviru mohlo Česko dočkat přímé letecké linky do Tchaj-peje. Vystrčil rovněž zmínil příslib spolupráce vědců obou zemí či vyjádření různých tchajwanských společností, které by prý chtěly otevřít své pobočky v Česku.
Předseda Senátu odletěl na Tchaj-wan v čele delegace v neděli. Její součástí jsou nejen další členové Senátu, ale také například pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a řada podnikatelů. Na oficiální návštěvu se původně chtěl vydat Vystrčilův předchůdce ve funkci, Jaroslav Kubera, který však v lednu zemřel.
Rozhovor Marie Bastlové s Markem Hilšerem si můžete poslechnout i jako podcast:
Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Castboxu a dalších platformách.