Chalupáři, nájemníci, pár se dvěma nemovitostmi. Kdo dosáhne na úsporný tarif?

Zdražování nájemného - ilustrační foto

Kdo má nárok na tarif

ČEZ a další dodavatelé energií už řeší, jak do praxe uvedou vládou schválený úsporný tarif a jakých odběrných míst se slevy budou týkat. Jasné je, že na něj dosáhnou rodiny s jedním trvalým bydlištěm a jednou nemovitostí. Podle ministerstva průmyslu a obchodu slevu mohli dostat i někteří majitelé chat a chalup.

Chaty a chalupy

Úsporný tarif může získat i ten, kdo žije na chatě, ale trvalé bydliště má jinde. Podmínkou je, že chata neodebírá elektřinu podle víkendového tarifu. „Takzvaný tarif D61d. To jsou lidé, kteří tráví pátek až neděli na chalupě a mají tam speciální nižší tarif,“ vysvětlil mluvčí Pražské energetiky Karel Hanzelka.

Manželský pár vlastní dvě nemovitosti

Další modelová situace – manželský pár má dvě nemovitosti. Na pomoc má nárok každá domácnost, která má uzavřenou smlouvu s dodavatelem energií. „Dodavatel automaticky tak, jak jsou nastaveny platby nyní, zohlední automaticky tarif ve svých účtech,“ doplnil ekonom Lukáš Kovanda.

Bydlení v nájmu

Lidé v nájmu mají také nárok na slevu – pokud mají energie napsané na sebe, je to jednoduché. Když platí energie v rámci nájmu, je to na vzájemné dohodě s pronajímatelem, který by měl příspěvek od státu zohlednit.

Spočítejte si příspěvek na kalkulačce

„Orientační výši příspěvku si lidé budou moci od příštího týdne spočítat na naší webové kalkulačce,“ informoval mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Vojtěch Srnka s tím, že by měla kalkulačka začít fungovat hned v pondělí.

„Lidé by si měli v té kalkulačce zjistit, jakou mají spotřebu, jaký mají tarif, a na základě toho jim vyjde, jaká má být jejich podpora od státu,“ uvedl Kovanda.

Jestli lidé budou muset měnit nastavení trvalých příkazů nebo inkas, zatím není jasné. Dodavatelé energií právě hledají způsob, jak vyúčtování slev zákazníkům nastavit. „Nepochybně budeme zákazníky informovat, ale prosíme o pár dnů, potřebujeme si ujasnit nějaké detaily, jak to vládní nařízení uvést do praxe,“ požádal Hanzelka.

Tagy:
chata energie pomoc manželé chalupa nárok Lukáš Kovanda zdražování energetika Karel Hanzelka nemovitost kalkulačka vláda Pražská energetika Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky Chalupář úsporný tarif