Ringo Čech: Senátorská cháska se Zemana bála. Pak ho v nemocnici chtěla roztrhat na kusy

Hudebník František Ringo Čech se ostře pustil do zákonodárců, kteří kvůli zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana v říjnu zvažovali aktivaci článku 66 Ústavy. „Nejdřív ho chtěli roztrhat na kusy, možná vyvléci z nemocnice. A teď je to pro ně najednou zase pan prezident,“ řekl umělec v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Že byly postoje některých senátorů a poslanců unáhlené, si myslí i druhý host debaty, herec Vítězslav Jandák.

Miloš Zeman už v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) může přijímat krátké návštěvy. V pondělí za ním přišel premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a v úterý jej navštívila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Podle lékařského konzilia se zdravotní stav hlavy státu výrazně zlepšuje.

František Ringo Čech, který je Zemanův blízký přítel, chce ale s návštěvou ještě počkat. „Sleduju jeho zdravotní stav, ale neodvážil bych se k němu přiblížit. Možná bych mohl jít i do vězení za neohlášenou návštěvu. Radka Vondráčka, myslím, i mučili. Řekl jsem si: Ringo, počkej si, až bude úplně fit,“ uvedl.

Ještě na začátku listopadu byl prezident na jednotce intenzivní péče. Zpráva ÚVN, kterou hradní kancléř Vratislav Mynář obdržel 13. října a jejíž úryvek o pět dní později šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) prezentoval veřejnosti, tvrdila, že Zeman není dlouhodobě schopen vykonávat své pracovní povinnosti.

Jandák: Senát to přepískl

„Všichni říkali, že to je konečná. Jak Zemana znám, říkal jsem si tehdy, že možná leckdo bude překvapen. Je to člověk se silnou vůlí. Věřím, že mu pánové z vedení Senátu, tedy z této zvláštní instituce, nepřáli. Byl na tom blbě jako každý, kdo onemocní, a já věřil, že se z toho dostane. Senát to přepískl,“ řekl Vítězslav Jandák.

Senátoři tehdy v reakci na zdravotní stav Zemana začali uvažovat nad aktivací článku 66 Ústavy, která by prezidenta dočasně zbavila pravomocí. To Ringo Čecha pobouřilo. „Najednou byla šance sesadit toho člověka, kterého se báli, před kterým klečeli a nesahali mu  intelektuálněani po kotníky. Ta cháska vyběhla. Co by se měl komu zpovídat? Svoje povinnosti plnil,“ tvrdil Čech.

Nelíbil se mu ani přístup budoucí vlády složené z koalic Spolu a PirSTAN, která aktivaci článku 66 rovněž zvažovala. „Nejdřív ho chtěli roztrhat na kusy, možná vyvléci z nemocnice. Ale kdo by je pak jmenoval? A teď je to pro ně zase pan prezident,“ dodal.

Čech se Zemana ve stejném pořadu zastával už na konci října. Tehdy volil velmi ostrá slova na adresu lékařky a exministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové. Důvodem byly její komentáře o zdravotním stavu prezidenta. Ringo Čech ji během vysílání označil za „babu“.

Že byly postoje některých senátorů a poslanců unáhlené, zmínil v pořadu také Jandák. Ten si rýpl i do Andreje Babiše: „Naletěl na senátory a vzbouřence. Tohle žádný prezident nemá rád. Myslím, že tím Babiš trochu Zemana nakrknul.“

Zeman by měl být hospitalizován v nemocnici ještě v řádu týdnů. Podle několik dní staré predikce lékařského konzilia by jej zdravotníci mohli pustit na konci listopadu.

Tagy:
zdraví nemocnice politika Andrej Babiš Miloš Zeman Senát Miloš Vystrčil poslanci Ústřední vojenská nemocnice senátoři Vítězslav Jandák František Ringo Čech Co Čech, to politik!