reklama

Ringo Čech: Senátorská cháska se Zemana bála. Pak ho v nemocnici chtěla roztrhat na kusy

Hudebník František Ringo Čech se ostře pustil do zákonodárců, kteří kvůli zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana v říjnu zvažovali aktivaci článku 66 Ústavy. „Nejdřív ho chtěli roztrhat na kusy, možná vyvléci z nemocnice. A teď je to pro ně najednou zase pan prezident,“ řekl umělec v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Že byly postoje některých senátorů a poslanců unáhlené, si myslí i druhý host debaty, herec Vítězslav Jandák.

reklama

Miloš Zeman už v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) může přijímat krátké návštěvy. V pondělí za ním přišel premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a v úterý jej navštívila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Podle lékařského konzilia se zdravotní stav hlavy státu výrazně zlepšuje.

František Ringo Čech, který je Zemanův blízký přítel, chce ale s návštěvou ještě počkat. „Sleduju jeho zdravotní stav, ale neodvážil bych se k němu přiblížit. Možná bych mohl jít i do vězení za neohlášenou návštěvu. Radka Vondráčka, myslím, i mučili. Řekl jsem si: Ringo, počkej si, až bude úplně fit,“ uvedl.

Ještě na začátku listopadu byl prezident na jednotce intenzivní péče. Zpráva ÚVN, kterou hradní kancléř Vratislav Mynář obdržel 13. října a jejíž úryvek o pět dní později šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) prezentoval veřejnosti, tvrdila, že Zeman není dlouhodobě schopen vykonávat své pracovní povinnosti.

Jandák: Senát to přepískl

„Všichni říkali, že to je konečná. Jak Zemana znám, říkal jsem si tehdy, že možná leckdo bude překvapen. Je to člověk se silnou vůlí. Věřím, že mu pánové z vedení Senátu, tedy z této zvláštní instituce, nepřáli. Byl na tom blbě jako každý, kdo onemocní, a já věřil, že se z toho dostane. Senát to přepískl,“ řekl Vítězslav Jandák.

Senátoři tehdy v reakci na zdravotní stav Zemana začali uvažovat nad aktivací článku 66 Ústavy, která by prezidenta dočasně zbavila pravomocí. To Ringo Čecha pobouřilo. „Najednou byla šance sesadit toho člověka, kterého se báli, před kterým klečeli a nesahali mu  intelektuálněani po kotníky. Ta cháska vyběhla. Co by se měl komu zpovídat? Svoje povinnosti plnil,“ tvrdil Čech.

Nelíbil se mu ani přístup budoucí vlády složené z koalic Spolu a PirSTAN, která aktivaci článku 66 rovněž zvažovala. „Nejdřív ho chtěli roztrhat na kusy, možná vyvléci z nemocnice. Ale kdo by je pak jmenoval? A teď je to pro ně zase pan prezident,“ dodal.

Čech se Zemana ve stejném pořadu zastával už na konci října. Tehdy volil velmi ostrá slova na adresu lékařky a exministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové. Důvodem byly její komentáře o zdravotním stavu prezidenta. Ringo Čech ji během vysílání označil za „babu“.

Že byly postoje některých senátorů a poslanců unáhlené, zmínil v pořadu také Jandák. Ten si rýpl i do Andreje Babiše: „Naletěl na senátory a vzbouřence. Tohle žádný prezident nemá rád. Myslím, že tím Babiš trochu Zemana nakrknul.“

Zeman by měl být hospitalizován v nemocnici ještě v řádu týdnů. Podle několik dní staré predikce lékařského konzilia by jej zdravotníci mohli pustit na konci listopadu.

Tagy:
zdraví nemocnice politika Andrej Babiš Miloš Zeman Senát Miloš Vystrčil poslanci Ústřední vojenská nemocnice senátoři Vítězslav Jandák František Ringo Čech Co Čech, to politik!

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama