O většině jmen nové vlády Petra Fialy (ODS) už má pětikoalice jasno. Fiala chce kompletní seznam nových členů kabinetu prezidentovi Miloši Zemanovi představit ve středu během návštěvy v Ústřední vojenské nemocnici. Jak by personální zastoupení nakonec mohlo vypadat, shrnula redakce CNN Prima NEWS na základě zákulisních informací.
Některá jména nových ministrů ve Fialově vládě už jsou téměř jistá. Personálně rozdělené resorty má ODS. Na ministerstvo financí zamíří místopředseda strany Zbyněk Stanjura. Novou šéfkou obrany má být poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová. Resort dopravy povede místopředseda ODS Martin Kupka, ministerstvo spravedlnosti bude stejně jako ve vládě Petra Nečase spravovat poslanec Pavel Blažek a kulturu místopředseda strany Martin Baxa.
Jasno má i TOP 09. Ministerstvo zdravotnictví by měl vést poslanec a člen AntiCovid týmu Vlastimil Válek a staronový post člena vlády zabývajícího se vědou a výzkumem připadne poslankyni Heleně Langšádlové.
Personální zastoupení je až na jednu výjimku jisté také u hnutí STAN. Na resort vnitra míří šéf Starostů Vít Rakušan. Ministrem průmyslu a obchodu by se měl stát místopředseda STAN Věslav Michalik a ministrem školství poslanec Petr Gazdík. Otazník ale stále visí nad ministrem pro evropské záležitosti. Podle informací CNN Prima NEWS je v současnosti nejpravděpodobnější, že se jím stane senátor Mikuláš Bek.
Jasno není ani u lidovců, ani u Pirátů
Poměrně často se mění jména u lidovců. Po Radimu Hladíkovi (KDU-ČSL), o kterém se mluvilo jako o možném šéfovi životního prostředí, odmítla senátorka Šárka Jelínková vedení ministerstva práce a sociálních věcí.
Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka se tak pravděpodobně místo zemědělství ujme právě resortu práce. Ministerstvo zemědělství by místo něj měl převzít starosta Těšetic Zdeněk Nekula. Ministerstvo životního prostředí povede senátorka Anna Hubáčková.
U Pirátů se dlouho čekalo na výsledek ratifikace koaliční smlouvy členskou základnou strany. Ta nakonec rozhodla, že do vlády vstoupí. Ministrem pro místní rozvoj a digitalizaci by se tak měl stát šéf strany Ivan Bartoš. Bývalý poslanec Jan Lipavský by měl usednout do křesla ministra zahraničí.
Naopak jasno strana nemá u postu předsedy Legislativní rady vlády, kterým původně měl být šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, ale obsazení postu se vzdal.
Piráti se totiž dlouhodobě vymezují proti kumulaci politických funkcí. Michálek nejdříve souběh ministerského a poslaneckého křesla hájil. Po debatě spolustraníků ale nakonec ustoupil s tím, že bude plně vykonávat poslanecký mandát. Předsedou Legislativní rady vlády by se tak nakonec mohl stát pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.
Stejnému problému s možnou kumulací funkcí jako Michálek čelí i Bartoš. Tomu by však věc před řadovými členy Pirátů mohla projít i z důvodu, že kdyby rezignoval na poslanecký mandát, jeho místo ve Sněmovně by zaujala starostka Trmic Jana Oubrechtová (STAN), nikoliv zástupce Pirátů.
Pravděpodobné složení vlády Petra Fialy
ODS
- Premiér – Petr Fiala
- Ministerstvo financí – Zbyněk Stanjura
- Ministerstvo obrany – Jana Černochová
- Ministerstvo dopravy – Martin Kupka
- Ministerstvo spravedlnosti – Pavel Blažek
- Ministerstvo kultury – Martin Baxa
KDU-ČSL
- Ministerstvo práce a sociálních věcí – Marian Jurečka
- Ministerstvo zemědělství – Zdeněk Nekula
- Ministerstvo životního prostředí – Anna Hubáčková
TOP 09
- Ministerstvo zdravotnictví – Vlastimil Válek
- Ministr pro vědu a výzkum – Helena Langšádlová
STAN
- Ministerstvo vnitra – Vít Rakušan
- Ministerstvo průmyslu a obchodu – Věslav Michalik
- Ministerstvo školství – Petr Gazdík
- Ministr pro evropské záležitosti – Mikuláš Bek
Piráti
- Ministerstvo pro místní rozvoj a digitalizaci – Ivan Bartoš
- Ministerstvo zahraničí – Jan Lipavský
- Ministr pro legislativu (předseda Legislativní rady vlády) – Lukáš Wagenknecht