reklama

Chcete letět do vesmíru? Stačí být plnoletý a zaplatit 9,6 milionu korun

Ve středu na oběžnou dráhu odstartovala loď Crew Dragon společnosti SpaceX, která na své palubě hostí čtyřčlennou civilní posádku. Do vesmíru se podle Romana Jonáše, ředitele zastoupení Virgin Galactic pro Českou a Slovenskou republiku, může podívat takřka každý. „Stačí k tomu v přepočtu 9,6 milionu korun a minimální věk 18 let,“ sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Jonáš ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že společnost, kterou zastupuje, dosud prodala sedm letů pro Čechy a Slováky. „V srpnu jsme aktuálně zdražovali, nyní let, díky kterému člověk stráví několik desítek minut ve vesmíru ve stavu beztíže, stojí 450 tisíc dolarů, tedy zhruba 9,6 milionu korun,“ uvedl v pořadu.

Podotkl, že nikdo z klientů nevyjádřil obavy ohledně vzletu ani přistání. „Chtějí zažít dobrodružství a podívat se do vesmíru,“ podotkl. Na dotaz, co zájemce pro let potřebuje, uvedl, že požadavků mnoho není. „Kromě potřebné částky musí být člověk starší osmnácti let. Horní hranice není omezena, je to dáno kondicí dané osoby. Dále jsou doporučeny zdravotní prohlídky, ale ty nejsou povinné,“ pravil.

Klient se pak tři dny před odletem musí dostavit do Mohavské pouště, kde podstoupí výcvik. „Tedy jak pracovat s přetížením či se svaly. To bude trénovat v bazénu a v odstředivkách. Nakonec se zkontroluje jeho srdce a tep,“ podotkl.

Neříkejme amatérum astronauti

Hostem pořadu byl i odborník z Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jan Spratek. Ten uvedl, že z výletů civilistů do vesmíru nemá obavy. „Jediná věc, vůči které bych se vymezil, je označení turistů za astronauty. Astronaut je člověk, který je vybrán jako ten nejlepší z nejlepších a prošel několikaletým intenzivním výcvikem,“ podotkl. „Je na fyzické i psychické špici a má dostatek znalostí,“ dodal.

Výjimku pro označení turistů by přijal pouze u čtyřčlenné skupiny, která je aktuálně ve vesmíru. „Zde jsme s kolegou Jonášem přemýšleli, zda je nenazývat vesmírnými průzkumníky. Není to dovolená,“ dodal. Mise je totiž zaměřena na výzkum dopadů pohybu ve vesmíru na lidský organismus.

Jonáš pak doplnil, že Virgin Galactic neprodává dovolenou. „Teď ještě ne. Ve stavu beztíže lidé setrvají pár minut, pak spadnou dolů. Dosud se do vesmíru podívalo 571 lidí – astronautů, kteří museli projít výcvikem. Souhlasím, že bych zájemce o let do vesmíru nazýval vesmírnými turisty,“ uvedl.

Podle Spratka za možností amatérů létat do vesmíru stojí technologická vyspělost a bezpečí, které jsou společnosti schopny zařídit. Jonáš následně dodal, že pokud se u klienta před odletem objeví zdravotní problémy, společnost mu garantuje vrácení 100 procent zaplacené částky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Senátoři zamítli zmrazení platů politiků. Je to nehoráznost, opřel se do nich Babiš
Senát

Senátoři zamítli zmrazení platů politiků. Je to nehoráznost, opřel se do nich Babiš

 • Aktualizováno
 • Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. Senát ve středu zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních činitelů na pět let. Senátoři označovali novelu za populistické předvolební gesto a poukazovali na budoucí skokový nárůst platů po roce 2026. Rozhodnutím horní komory návrh takzvaně spadne pod stůl, nová povolební Sněmovna už nebude moci senátní veto přehlasovat. Premiér Andrej Babiš (ANO) označil rozhodnutí Senátu za nehorázné a dodal, že jde o další podvod nové koalice na voličích

  Fialova vláda: Přibýt mohou až tři ministři, největší boj je o průmysl a místní rozvoj

  I když lídři stran nově vznikající vlády zatím nechtějí prozrazovat jména budoucích ministrů, už nyní je jasné, že kabinet Petra Fialy bude mít víc ministrů než má stávající Babišův. Ve hře jsou dokonce tři posty navíc, a to ministra pro digitalizaci, pro evropské záležitosti a předsedy legislativní rady vlády. Boj je podle informací CNN Prima NEWS o resort průmyslu a obchodu nebo o místní rozvoj.

  Ronaldo nepatří mezi čtyři nejlepší útočníky světa, ukazuje žebříček. Kdo ho předstihl?

  Nejgólovější neznamená nejlepší. Ale právě útočníci zajišťují největší množství branek, proto jsou na fotbalovém trávníku nejvíce vidět. Právě hráče působící na postu forvarda seřadil renomovaný magazín FourFourTwo do žebříčku. Překvapivě nenajdete na prvních pozicích hvězdu Manchesteru United a portugalské reprezentace Cristiana Ronalda.

  Bělorusko má už 821 politických vězňů, k mučení patří i úmyslné nakažení covidem

  Autokrat Alexandr Lukašenko utahuje šrouby. V zemi denně přibývají političtí vězni, kteří musí snášet fyzický i psychický nátlak vyšetřovatelů. Režim třeba uvězněné nechává záměrně nakazit covidem. „Zatímco loni na podzim mělo Bělorusko asi 50 politických vězňů, aktuálně k 26. říjnu už jich je 821. A o stovkách dalších pravděpodobně nevíme,“ říká Sjarhej Smatryčenka z Ambasády nezávislé běloruské kultury v Brně.

  Expertka: Lidé podléhají bludům, pak kamenují očkovací týmy. Neočkovaní se 100% nakazí

  Podle náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové jsou v Česku nadále lokality, které jsou minimálně proočkované. Důvodem je šíření dezinformací, které dospělo až tak daleko, že lidé házeli na mobilní očkovací tým v Moravskoslezském kraji kamení. „Je to smutné, ale jsou lokality, kde lidé podléhají dezinformacím a bludům, že je vakcína škodlivá,“ posteskla si v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Laboratoře za úterý odhalily 6274 případů koronaviru. Nemocnice se rychle zaplňují

  Aktualizováno

  V úterý v Česku přibylo 6 274 potvrzených případů koronaviru, téměř dvakrát více než před týdnem. Poprvé od dubna tak denní počet nově nakažených překonal hranici šesti tisíc. Opět se zvýšil počet hospitalizovaných, s covidem je v nemocnicích 1 146 lidí. V těžkém stavu je 166 pacientů, podobně jako v pondělí. Na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 246 nakažených, incidenční číslo se od úterý zvýšilo o 29. Očkování v úterý podstoupilo nejvíce lidí za poslední dva měsíce.

  reklama