reklama

Historický milník: Musk vyslal na oběžnou dráhu čtyři amatéry i ženu s protetickou nohou

Raketa společnosti SpaceX se čtyřmi amatérskými astronauty vzlétla ve čtvrtek v brzkých ranních hodinách do vesmíru. Jedná se o nejnovější let, který pomůže zpřístupnit vesmír tomu, kdo zaplatí. Mise Inspiration4, za kterou stojí společnost Elona Muska, navazuje na starty raket Richarda Bensona a Jeffa Bezose. Jejím cílem je inspirovat lidi a vybrat peníze na léčbu rakoviny.

reklama

Třídenní expedice je první misí, které se nebude účastnit žádný profesionální astronaut. Čtveřice soukromníků odstartovala na nízkou oběžnou dráhu Země z Kennedyho vesmírného střediska v kosmické lodi Crew Dragon.

Návrat posádky je naplánovaný na 19. září a kosmická loď by měla přistát v Atlantském oceánu. Loď dosáhne výšky 575 kilometrů, což je asi o 150 kilometrů výše, než se nachází Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). Posádka bude trávit čas experimentováním a pozorováním Země skrz velkou skleněnou kopuli. Ta byla namontována místo mechanismu, který obvykle slouží k propojení s ISS.

Posádku tvoří amatéři

Mezi čtveřicí účastníků není žádný profesionální astronaut. Vedoucím letu je miliardář Jared Isaacman, zakladatel a generální ředitel společnosti Shift4 Payments, který celou misi také zaplatil. Zdravotníkem posádky je Hayley Arceneauxová, zaměstnankyně dětské výzkumné nemocnice St. Jude, která přežila rakovinu kostí. Zároveň se stala prvním člověkem ve vesmíru s protetickou částí těla.

Pilotkou je Sian Proctorová, geoložka a specialistka na vědeckou komunikaci. Proctorová představuje zároveň první černošku pilotující vesmírnou loď. Čtvrtým členem posádky je letový specialista Christopher Sembroski, který sloužil u amerického letectva.

Isaacman dal každému místu v lodi speciální jméno, aby představil vlastnosti, jež má mise reprezentovat. Vedení, které je pro něj, naděje pro Arceneauxovou, velkorysost pro Sembroskiho a prosperita pro Proctorovou.

Podle odborného pracovníka z Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jana Spratka je raketa společnosti SpaceX ve srovnání s raketami Richarda Bensona i Jeffa Bezose unikátní svým doletem.

„Jde o jediný let, který by mě na oběžnou dráhu dostal. S Bezosem či Bensonem, kteří podnikli cesty na hranici kosmického prostoru, bych neletěl. Nechci se jich dotknout, ale pro mě začíná vesmír až skutečně v oběžné dráze. Raketa SpaceX musela vyvinout o 24 tisíc kilometrů za hodinu větší rychlost,“ řekl Spratek ve vysílání CNN Prima NEWS.

Cílem mise je inspirovat

Na cíl mise odkazuje i její název – Inspiration4. Posádka totiž doufá, že svým dobrodružstvím inspiruje ostatní a získá peníze na léčbu dětské rakoviny. Charitativním příjemcem je nemocnice St. Jude. „Naším cílem je získat 200 milionů dolarů pro děti s rakovinou a jinými život ohrožujícími chorobami na počest této mise,“ uvádí nemocnice na svých webových stránkách.

Velitel mise Isaacman je vděčný za takovou příležitost. „Od začátku jsem si velmi dobře vědom, jaké máme štěstí, že můžeme být součástí historie, kterou SpaceX právě teď vytváří,“ řekl v úterý na brífinku před letem a dodal, že orbitální výstup je navržen tak, aby inspiroval lidi. „Až bude mise dokončena, lidé se za ní ohlédnou a řeknou: Bylo to poprvé, co se běžní lidé mohli vydat do vesmíru,“ dodal Isaacman.

Posádka údajně absolvovala stejný výcvik jako jakýkoliv jiný astronaut NASA. „Myslím, že jsme více než připraveni letět do vesmíru,“ řekl pro web nytimes.com Sembroski.

Tagy:
vesmír ISS Mezinárodní vesmírná stanice NASA Země Elon Musk SpaceX Jeff Bezos inspiration4 Jared Isaacman Sian Proctorová Hayley Arceneauxová Christopher Sembroski

Hlavní zprávy

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí
Koronavirus

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

Emotivní slova Davidové: Jsem na dně. Nejsme stroje, lidé nám ale dávají vše sežrat

Lidi nás často berou jako stroje. Ale my jsme taky lidi a také máme své osobní problémy. To jsou nedávná slova největší české biatlonové hvězdy Markéty Davidové. V dokumentu pro společnost Red Bull se rozpovídala o tom, jak je těžké dělat nyní v Česku nadmíru populární sport. Zejména v případě, kdy se jí na krku nehoupe medaile a závod se zkrátka nepovede.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama