Musk vyslal na oběžnou dráhu čtyři amatéry i ženu s protetickou nohou (zdroj: SpaceX)
Raketa společnosti SpaceX se čtyřmi amatérskými astronauty vzlétla ve čtvrtek v brzkých ranních hodinách do vesmíru. Jedná se o nejnovější let, který pomůže zpřístupnit vesmír tomu, kdo zaplatí. Mise Inspiration4, za kterou stojí společnost Elona Muska, navazuje na starty raket Richarda Bensona a Jeffa Bezose. Jejím cílem je inspirovat lidi a vybrat peníze na léčbu rakoviny.
Třídenní expedice je první misí, které se nebude účastnit žádný profesionální astronaut. Čtveřice soukromníků odstartovala na nízkou oběžnou dráhu Země z Kennedyho vesmírného střediska v kosmické lodi Crew Dragon.
Návrat posádky je naplánovaný na 19. září a kosmická loď by měla přistát v Atlantském oceánu. Loď dosáhne výšky 575 kilometrů, což je asi o 150 kilometrů výše, než se nachází Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). Posádka bude trávit čas experimentováním a pozorováním Země skrz velkou skleněnou kopuli. Ta byla namontována místo mechanismu, který obvykle slouží k propojení s ISS.
Posádku tvoří amatéři
Mezi čtveřicí účastníků není žádný profesionální astronaut. Vedoucím letu je miliardář Jared Isaacman, zakladatel a generální ředitel společnosti Shift4 Payments, který celou misi také zaplatil. Zdravotníkem posádky je Hayley Arceneauxová, zaměstnankyně dětské výzkumné nemocnice St. Jude, která přežila rakovinu kostí. Zároveň se stala prvním člověkem ve vesmíru s protetickou částí těla.
Pilotkou je Sian Proctorová, geoložka a specialistka na vědeckou komunikaci. Proctorová představuje zároveň první černošku pilotující vesmírnou loď. Čtvrtým členem posádky je letový specialista Christopher Sembroski, který sloužil u amerického letectva.
Dragon’s first all-civilian crew https://t.co/bJFjLCilmc pic.twitter.com/BefnuerQa2
— SpaceX (@SpaceX) September 14, 2021
Isaacman dal každému místu v lodi speciální jméno, aby představil vlastnosti, jež má mise reprezentovat. Vedení, které je pro něj, naděje pro Arceneauxovou, velkorysost pro Sembroskiho a prosperita pro Proctorovou.
Podle odborného pracovníka z Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jana Spratka je raketa společnosti SpaceX ve srovnání s raketami Richarda Bensona i Jeffa Bezose unikátní svým doletem.
„Jde o jediný let, který by mě na oběžnou dráhu dostal. S Bezosem či Bensonem, kteří podnikli cesty na hranici kosmického prostoru, bych neletěl. Nechci se jich dotknout, ale pro mě začíná vesmír až skutečně v oběžné dráze. Raketa SpaceX musela vyvinout o 24 tisíc kilometrů za hodinu větší rychlost,“ řekl Spratek ve vysílání CNN Prima NEWS.
Cílem mise je inspirovat
Na cíl mise odkazuje i její název – Inspiration4. Posádka totiž doufá, že svým dobrodružstvím inspiruje ostatní a získá peníze na léčbu dětské rakoviny. Charitativním příjemcem je nemocnice St. Jude. „Naším cílem je získat 200 milionů dolarů pro děti s rakovinou a jinými život ohrožujícími chorobami na počest této mise,“ uvádí nemocnice na svých webových stránkách.
Velitel mise Isaacman je vděčný za takovou příležitost. „Od začátku jsem si velmi dobře vědom, jaké máme štěstí, že můžeme být součástí historie, kterou SpaceX právě teď vytváří,“ řekl v úterý na brífinku před letem a dodal, že orbitální výstup je navržen tak, aby inspiroval lidi. „Až bude mise dokončena, lidé se za ní ohlédnou a řeknou: Bylo to poprvé, co se běžní lidé mohli vydat do vesmíru,“ dodal Isaacman.
Posádka údajně absolvovala stejný výcvik jako jakýkoliv jiný astronaut NASA. „Myslím, že jsme více než připraveni letět do vesmíru,“ řekl pro web nytimes.com Sembroski.