CNN Prima News chirurgie

chirurgie

Výpis příspěvků ke štítku „chirurgie“

Zázrak medicíny? Žena dostala prasečí orgány a umělé srdce. Hazard s pandemií, varují experti

Během série unikátních zákroků se lékařům z New Yorku podařilo do těla pacientky nejdříve vložit srdeční pumpu a několik dnů poté i geneticky modifikovanou prasečí ledvinu s brzlíkem. Transplantace geneticky modifikovaných zvířecích orgánů do lidského těla dává naději tisícům lidem, kteří by jinak marně čekali na vhodného dárce. Odborníci ale varují i před možnými riziky. Píše o tom americká CNN.

Populární lékař: Covid tu s námi bude dlouho, česká medicína je ale skvělá

Česká medicína je skvělá, pandemie ale odhalila vyčerpanost zdravotnických pracovníků i další dlouhodobé bolístky českého zdravotnictví. V době po covidu bude třeba přehodnotit i způsob financování, míní Tomáš Šebek, chirurg z pražské Nemocnice na Františku, který se proslavil hlavně jako spolupracovník Lékařů bez hranic. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS také doplnil, že podle něj pokulhává celková organizace i motivace mladých zdravotníků.

Dříve jsme léčili zlomeniny z hor, teď úrazy z věšení záclon, popsal traumatolog

„V tomto počasí bychom dříve řešili úrazy z hor, poranění končetin, zlomeniny nohou, páteře, ale teď o něco častěji vidíme domácí úrazy při banálních činnostech, jako je věšení záclon a další,“ uvedl v Novém dni televize CNN Prima NEWS primář chirurgie Karlovarské krajské nemocnice a traumatolog Josef März. V pořadu také mluvil o tom, co je nejdůležitější při první pomoci a jak se lidé mají chránit například při pádu.