INTERVIEW, Tomáš Šebek - 30.6. v 17:30
Česká medicína je skvělá, pandemie ale odhalila vyčerpanost zdravotnických pracovníků i další dlouhodobé bolístky českého zdravotnictví. V době po covidu bude třeba přehodnotit i způsob financování, míní Tomáš Šebek, chirurg z pražské Nemocnice na Františku, který se proslavil hlavně jako spolupracovník Lékařů bez hranic. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS také doplnil, že podle něj pokulhává celková organizace i motivace mladých zdravotníků.
Pandemie koronaviru Šebka nijak nesemlela, alespoň v porovnání s jinými kolegy z medicínské sféry. Sám se přihlásil do druhé vlny dobrovolníků, kteří nabídli pomocnou ruku na covidových odděleních. „Únava mezi zdravotníky obecně je významná, byla tady ještě před covidem. Ten byl takovou poslední tečkou. Myslím, že je namístě se nad tím velmi hluboce zamyslet,“ řekl chirurg v pořadu Interview.
Singapur nebude počítat nakažené. Lidé se mají učit žít s covidem jako s chřipkou
Jedna z nejbohatších zemí světa Singapur hodlá jako první nastavit uvolněnou dlouhodobou taktiku boje s covidem. Městský stát chce přestat počítat nakažené, nepřetěžovat nemocnice a hygieny infikovanými s lehkým průběhem nemoci a dokonce se ani nebude snažit, aby nákaza úplně zmizela. Podle tamní vlády se lidé musejí naučit žít s covidem jako s chřipkou.
Podle Šebka tak během pandemie vypluly na povrch dlouhodobé bolístky českého zdravotnictví. Po medicínské stránce je přitom Česká republika skvělá a úspěšná. „Vždy bych se chtěl nechat léčit hlavně v ČR, ale po organizační stránce je to špatné,“ rozvedl dále na CNN Prima NEWS.
Stejně tak už před pandemií měly nemocnice problém s dostatkem kvalifikovaného personálu. Proto je podle chirurga důležité, aby na další budoucí hrozby bylo české zdravotnictví v mnohem lepší kondici než v současnosti. Ačkoliv je produkce českých lékařských fakult vysoká a kvalitní, mnozí absolventi ani nezůstanou v oboru.
I to je důvod, proč se Šebek snaží popularizovat medicínu nejen k veřejnosti, ale také ke svým kolegům. „Myslím, že to, co děláme v rámci Lékařů bez hranic, je zajímavé a motivující. Mám na kontě desítky studentů, kteří se přihlásili kvůli tomu, že si přečetli nějakou z mých knih. To je na jednu stranu fajn, na druhou stranu zavazující – šli do toho kvůli mně, a teď kdoví, jaké to zdravotnictví je. Aby je to nezklamalo,“ dodal Šebek na CNN Prima NEWS.
Covid tady s námi bude ještě dlouho, můžeme mít další problém.
Stojí si za názorem, že doba po covidu ukáže ve všech rovinách, nakolik zdravotnictví potřebuje změnu i třeba na úrovni financování. Peníze totiž do budoucna budou nejspíše chybět. „Fondy, které měly zdravotní pojišťovny před covidem, jsou vyčerpané. Dlouhodobě se neinvestuje ani do lidského potenciálu, v systému jsme braní jako přístroj,“ vyjádřil znepokojení nad současnou podobou českého zdravotnictví, kterému podle něj chybí vize.
V počátcích pandemie přistupoval ke covidu relativně opatrně, odmítá ale, že by nebezpečí jakkoliv zlehčoval. „Nebyl jsem a nejsem na straně strašičů, na druhou stranu jsem se rozhodně nepřidal ke skupině těch, kteří to bagatelizovali. Většinou si věci rád rozmyslím, pracuju s fakty. To mě dnes taky vede k tomu, že pokud se nebudeme očkovat v dostatečné míře, a ta v ČR ještě není, můžeme mít další problém. Covid tady s námi bude ještě dlouho,“ vysvětlil svůj pohled Šebek.
Tomáš Šebek, chirurg a dlouhodobý spolupracovník Lékařů bez hranic Zdroj: CNN Prima NEWS
„Právě teď měním misi pracovní za misi rodinnou. Dva nejmladší kluky chci vidět taky jako táta, ne se s nimi pořád dokola jen loučit. Práce neuteče a jako chirurg jsem nahraditelný. Jako táta nahraditelný nejsem. A o dětech se obecně ví, že rostou jako z vody. Rád bych byl u toho,“ napsal známý chirurg a také knižní autor na Facebook ke konci května.
Nyní si od chirurgie dal pauzu a „užívá“ si rodičovské dovolené. V Interview nicméně přiznal, že v jeho případě nejde moc o odpočinkovou pauzu – naopak být doma a starat se o děti je podle něj jedna z nejtěžších misí.
„První generace dětí kolem mě proběhla, a protože se se ženou cítím relativně mlád, tak jsme si řekli, že uděláme druhou generaci dětí a budeme se jí věnovat trochu víc. Není to tak, že bych byl unavený nebo se chtěl někde zašít, to ne,“ uzavřel populární lékař.