reklama

Chlapec, který zažil nenávist na internetu, daruje plazmu pacientovi postiženému koronavirem

Liberecká nemocnice zkouší v Česku zatím ojedinělý způsob léčby nemoci COVID-19. Pacientovi ve vážném stavu v pátek lékaři podali krevní plazmu od dárce, který se z nákazy novým typem koronaviru vyléčil. Právě krev vyléčených obsahuje protilátky, které by mohly pomoci oslabeným pacientům v boji proti infekci.

reklama

Jonáš Jirout si nákazu přivezl z cesty do Brazílie. Déle než týden strávil v horečkách, jeho mladý organismus si však nakonec s koronavirem poradil. Teď je chlapec nadějí pro další nemocné, v krvi má totiž protilátky, které by mohly pomoci s léčbou pacientů ve vážném stavu.

V pátek ráno se mladík dostavil na libereckou transfúzní stanici. Tamní lékaři mají od hygieniků informace o dárcích, kteří nemoc prodělali. Teď je začínají oslovovat. Jonáš byl první, další by měli záhy následovat. „Oslovujeme dárce aktivně, ale hlásí se nám i sami. Celé se to právě rozebíhá, protože podle dosavadních poznatků je ideální odebírat plazmu s protilátkami v období mezi čtvrtým a desátým týdnem po vyléčení," říká Renata Procházková, primářka transfúzního centra Krajské nemocnice Liberec.

K tématu

Aktuálně potřebuje plazmu pacient, který leží na oddělení ARO liberecké nemocnice. Je ve velmi vážném stavu, který se nelepší. Jeho krevní oběh je vyveden mimo tělo do speciálního přístroje, který dokáže jeho krev okysličit a současně zbavit oxidu uhličitého. Nahrazuje tak koronavirem těžce zasažené plíce.

Jestli plazma s protilátkami zabere, nikdo nedokáže odhadnout. Zkušenosti z tuzemských i zahraničních nemocnic jsou zatím velmi malé. Nemoc COVID-19 je pro lékaře velkou neznámou, nezbývá tedy než experimentovat. „Byl bych velmi opatrný s prognózami, faktem ale je, že podání plazmy s protilátkami se už osvědčilo při jiných druzích infekčních chorob," říká Dušan Morman, primář oddělení ARO liberecké nemocnice.

Jonáš Jirout je jedním z nejznámějších českých pacientů, který koronavirovou infekci prodělal. Po návratu z cest ho lidé na sociálních sítích osočili, že nedodržuje karanténu. On posléze natočil emotivní video, ve kterém lživá tvrzení vyvracel.

Další hlavní zprávy

360°

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Vévodkyni ze Sussexu nazval publicista Alexander Tomský ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové hloupou husou. „Nic neuměla a nic nevěděla. Mohla mluvit jen o multikulturní společnosti a komplexech rasismu, které jsou ale typicky americké. Navíc bych ji neustále nesrovnával s Dianou,“ upozorňuje Tomský. Zástupkyně šéfredaktora Expres.cz Barbora Koukalová by ale Meghan husou nenazývala: „Hloupá není. Jejím největším úspěchem však je, že si vzala bohatého muže.“

Přibližně deset procent zaměstnanců povinné testování odmítá. I přes hrozbu pokuty
Výrok o poplácaní ženy po zadku je hrubé nedorozumění, hájí se sexuolog Uzel
Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený
reklama
reklama
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
Další články
reklama
reklama