reklama

Chlapec, který zažil nenávist na internetu, daruje plazmu pacientovi postiženému koronavirem

Liberecká nemocnice zkouší v Česku zatím ojedinělý způsob léčby nemoci COVID-19. Pacientovi ve vážném stavu v pátek lékaři podali krevní plazmu od dárce, který se z nákazy novým typem koronaviru vyléčil. Právě krev vyléčených obsahuje protilátky, které by mohly pomoci oslabeným pacientům v boji proti infekci.

reklama

Jonáš Jirout si nákazu přivezl z cesty do Brazílie. Déle než týden strávil v horečkách, jeho mladý organismus si však nakonec s koronavirem poradil. Teď je chlapec nadějí pro další nemocné, v krvi má totiž protilátky, které by mohly pomoci s léčbou pacientů ve vážném stavu.

V pátek ráno se mladík dostavil na libereckou transfúzní stanici. Tamní lékaři mají od hygieniků informace o dárcích, kteří nemoc prodělali. Teď je začínají oslovovat. Jonáš byl první, další by měli záhy následovat. „Oslovujeme dárce aktivně, ale hlásí se nám i sami. Celé se to právě rozebíhá, protože podle dosavadních poznatků je ideální odebírat plazmu s protilátkami v období mezi čtvrtým a desátým týdnem po vyléčení," říká Renata Procházková, primářka transfúzního centra Krajské nemocnice Liberec.

Aktuálně potřebuje plazmu pacient, který leží na oddělení ARO liberecké nemocnice. Je ve velmi vážném stavu, který se nelepší. Jeho krevní oběh je vyveden mimo tělo do speciálního přístroje, který dokáže jeho krev okysličit a současně zbavit oxidu uhličitého. Nahrazuje tak koronavirem těžce zasažené plíce.

Jestli plazma s protilátkami zabere, nikdo nedokáže odhadnout. Zkušenosti z tuzemských i zahraničních nemocnic jsou zatím velmi malé. Nemoc COVID-19 je pro lékaře velkou neznámou, nezbývá tedy než experimentovat. „Byl bych velmi opatrný s prognózami, faktem ale je, že podání plazmy s protilátkami se už osvědčilo při jiných druzích infekčních chorob," říká Dušan Morman, primář oddělení ARO liberecké nemocnice.

Jonáš Jirout je jedním z nejznámějších českých pacientů, který koronavirovou infekci prodělal. Po návratu z cest ho lidé na sociálních sítích osočili, že nedodržuje karanténu. On posléze natočil emotivní video, ve kterém lživá tvrzení vyvracel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent
Partie

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

Burka, nikáb, burkiny, čádor či hidžáb. Jak poznat rozdíly v oděvech muslimek?

Odívání muslimských žen prošlo nejen v evropském prostředí sérií bouřlivých diskuzí. Nyní se téma vrátilo na stůl především v souvislosti s děním v Afghánistánu. Společně s tím se nicméně vrátil také zmatek v pojmech. V muslimském světě totiž existuje hned několik forem zahalování, které se v evropském prostředí navzájem zaměňují. Jak poznat rozdíly mezi burkou, nikábem, čádorem a hidžábem?

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice

Češi mají druhá nejdražší mobilní data v Evropské unii, ta se proto znovu před volbami stávají zásadním politickým tématem. Premiér Andrej Babiš již mnohokrát řekl, že levnější data jsou pro jeho vládu prioritou, v minulosti kvůli nim například odvolal ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Aktuálně se chlubí, že se skutečně dosáhlo nižších cen. Opozice však upozorňuje, že data nadále zůstávají nejen mezi nejdražšími v Evropě, ale také na celém světě.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku za sobotu přibylo 301 případů covidu. Počet hospitalizovaných klesl

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 více než před týdnem. Více pozitivních testů za víkendový den evidovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy 22. května. V nemocnicích bylo v sobotu 146 lidí s onemocněním COVID-19, oproti pátku jejich počet klesl o 23. Ve vážném stavu je v posledních dnech kolem 30 lidí. Tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stagnuje třetím dnem na 28 případech. Reprodukční číslo kleslo na 1,11.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Chřipka bude letos řádit jako před covidem, varuje lékař. Češi podceňují důsledky

Zatímco v loňském roce chřipka prakticky vymizela, někteří odborníci předvídají, že letos se může objevit stejně jako v předchozích letech. Podobně jako u covidu je nejlepší ochranou před nákazou očkování. Které skupiny obyvatel by se měly nechat proti chřipce naočkovat, kdy je na to nejvhodnější doba a má to vůbec smysl? Na otázky CNN Prima NEWS odpovídá praktický lékař Michal Holásek.

reklama