Přijdete na testovací místo, vystojíte frontu, vyplníte dotazník, medici vás píchnou do bříška prstu a do půl hodiny víte, jestli máte protilátky proti infekci COVID-19. Zhruba takhle bude probíhat plošné testování populace, které v Česku odstartuje ve čtvrtek.
„Musíme zjistit, jak velká část populace se s infekcí setkala a má vybudovanou imunitu,“ řekl v úterý na tiskové konferenci šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.
Do testovacích stanů mohou lidé dorazit dobrovolně. „Testy budou probíhat na bázi vzorků, které bude založeny na dobrovolnících. Lidé budou přicházet, jak je napadne a jak budou chtít,“ přiblížil pro CNN Prima News náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.
Kde a jak se bude testovat
Plošné testování bude probíhat od čtvrtka na několika místech v Praze a v Brně, od pátku v Olomouci, Litovli, Uničově a Litoměřicích. Jedná se o veřejná prostranství, například v Praze bude několik odběrových stanů na Náměstí Míru či v Kateřinské zahradě.
V Brně se budou vzorky odebírat na Moravském náměstí a v Bohunicích před kampusem Masarykovy univerzity, v Olomouci před hypermarketem Globus, v Litovli před supermarketem Billa.
Na testovacích místech budou medici a lékaři, kteří s lidmi vyplní dotazník. Adepti na testy budou odpovídat například na to, zda kouří, v jakém odvětví pracují, jestli byli během roku 2020 v cizině či jestli měli v poslední době nějaké zdravotní potíže. Poté jim bude z bříška prstu odebrán vzorek krve a rychlotest během 10 až 25 minut ukáže výsledek. Ten by se lidé měli dozvědět hned na místě.
Pokud bude negativní, mohou testovaní odejít. Když bude výsledek pozitivní, budou následovat stěry a případně laboratorní vyšetření. Pokud i to prokáže pozitivitu na COVID-19, případ si převezme krajská hygienická stanice.
„Bude se jednat o vyšetření až 27 tisíc osob, studie je obsáhlá a reprezentativní,“ zdůraznil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Promořenost bude zřejmě nízká
Prymula v úterý na tiskové konferenci řekl, že promořenost infekcí COVID-19 může být jen v řádech promile až procent. Dříve přitom Prymula hovořil o tom, že populace může být promořena z 10 až 40 procent.
Studie, za kterou stojí 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, podle Vojtěcha umožní pochopit, ve které fázi pandemie se Česko nachází a může díky tomu přizpůsobit plán rozvolňování opatření.
„Bude to vodítko, abychom mohli vymodelovat ten následující vývoj. Pokud bude promořenost nízká, budeme muset zvažovat plán rozvolňování,“ řekl k tomu Vojtěch.
Někteří kritici poukazují na to, že rychlotesty nejsou stoprocentně spolehlivé. „Na světě neexistuje žádný spolehlivý test. Test byl vybrán po velmi důkladném zkoumání a má velmi kvalitní parametry. V těch polních podmínkách to bude o něco horší než v laboratoři. Budeme-li ale mít dostatečné vzorky ve velkém objemu, tak bychom se s tím měli vypořádat,“ reagoval na kritiku Dušek.