reklama

Chorvatsko zpřísňuje opatření. Roušky budou povinné v obchodech a restauracích

Do Chorvatska jedině s rouškou. V zemi zaznamenali rekordní nárůst nakažených od začátku pandemie – 190 za posledních osmačtyřicet hodin. Země tak od pondělí zpřísňuje pravidla. Povinné bude nošení roušek v obchodech a v restauracích. V Chorvatsku je přitom momentálně na půl milionu turistů. Nejvíc z Německa, Česka nebo Maďarska. Řada Čechů už měla své dovolené v Chorvatsku naplánované. Někteří z nich je kvůli koronavirové situaci ruší, někteří do země stejně odjedou.

reklama

„Roušky máme s sebou, vzali jsme si je, co vím, tak na chorvatské straně je povinnost nosit roušky v supermarketech, tak to určitě budeme dodržovat a co se týče dezinfekce, tak tu určitě s sebou máme,“ tvrdí Nikola Medřická, která se rozhodla s rodinou vyrazit do chorvatského Ninu teprve před týdnem.

Přestože země hlásí vyšší počty nakažených, odcestovat se nebála. „Zjišťovali jsme si to všechno na ministerstvu. Takže všechna potřebná potvrzení a ohlášení, co je potřeba, máme,“ řekla redakci CNN Prima NEWS.

Před cestou je nutné vyplnit formulář, kam a na jak dlouho turista míří. Dá se vyplnit i on-line na stránkách chorvatského ministerstva turismu, a to i v češtině. Podle Čechů, kteří do země přijeli v posledních dnech, zatím na hranicích žádné zdržení nebylo.

K tématu

„Na hranicích, tam to bylo v pohodě, nechtěli vidět ani občanky. Ani ty papíry, co jsme měli s sebou, nechtěli vidět. A tady to vypadá v pohodě. Nikdo roušky nenosí zatím nikde, lidi si užívají. Řekla bych, není to tady tak přeplněné,“ uvedla Michaela Smrčková, turistka v Trogiru. To potvrzují i cestovní kanceláře, letos je podle nich o autobusovou dopravu menší zájem.

Chorvatsko o uzavření neuvažuje

Chorvatský ministr zdravotnictví turisty uklidňuje, že jeho vláda o znovuuzavření země rozhodně neuvažuje. Poukázal jen na možnost zákazu shromažďování více než stovky lidí ve vnitřních prostorách. O zpřísnění hygienických opatření uvažují také další země.

Už v pátek chorvatští hygienici ohlásili rekord. 116 nově nemocných. V sobotu pak oznámili dalších 140. Za dnešek je jich zatím 50. Kvůli nepříznivému vývoji chorvatský krizový štáb potvrdil návrat k některým preventivním opatřením. Od zítra budou muset všichni povinně nosit roušky v obchodech. Roušky musí nosit i obsluha restaurací. V autobusech, vlacích a tramvajích jsou roušky povinností už několik týdnů.

K tématu

Chorvatský ministerský předseda Zoran Milanovič v polovině týdne ujišťoval turisty, že jeho země je rozhodně bezpečná a že se turisté nemusí bát přijet strávit dovolenou k Jadranu.

„Můžu jen zopakovat to, čemu věřím, a je to také cíl mé mise: Chorvatsko je otevřené, velmi bezpečné vzhledem k situaci v Evropě a ve světě. A lidé jsou u nás, zejména nyní, vítáni,“ uvedl Milanovič.

Klesá zájem o Řecko a další jihoevropské státy

Mnoho turistů přesto své zájezdy do Chorvatska stornuje. „Bohužel, prostě ze strachu z té nemoci se hodně lidí bojí vycestovat. Oni se nebojí tolik té nemoci, jako spíše komplikací spojených s cestou,“ řekla Lenka Podrabská, jednatelka cestovní kanceláře TRAVEL SPORT.

„Není tolik klientů, kteří by měli zájem o autobusovou dopravu, aby byl celý autobus klientů z jedné cestovní kanceláře. Velká část těch opatření už v minulých týdnech byla v Chorvatsku jako doporučení, takže i ti klienti, kteří najížděli včera, už tyto informace měli,“ sdělila Lucie Frnochová, mluvčí cestovní kanceláře FIRO-tour.

„Zákazníky informujeme o tom, jaké jsou ty nové podmínky, co je na té dovolené čeká, že ta situace bude jiná, že je nutné dodržovat určité bezpečnostní a hygienické předpisy,“ řekl Petr Šatný, marketingový ředitel CK Alexandria.

Cestovní kanceláře nehlásí jen pokles zájmu o Chrovatsko, ale i o jiné destinace – třeba Řecko i další jihoevropské státy.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V Česku v pátek přibylo 323 potvrzených případů koronaviru, nejvíce od 3. dubna. Denní přírůstek vyšší než 300 zaznamenaly laboratoře od začátku března, kdy epidemie v zemi vypukla, popáté, naposledy to bylo 28. června. Onemocnění covid-19 se od začátku epidemie potvrdilo u 18 060 lidí, z nich 12 749 se z nemoci vyléčilo a 389 zemřelo. Aktuálně se tak s nemocí potýká 4922 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Vyhazov? Prasárna, na kterou nezapomenu, říká motocyklista Abraham. Teď bude fandit Rossimu
D-manóza: účinná péče o močové cesty a prevence infekcí
Babičku lidé kupují dodnes. Číst by ji měli až v dospělosti, říká kastelán z Ratibořic
reklama
reklama
Na sever Čech přivezli lidé koronavirus z Chorvatska i Slovenska

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Progresivní daně? Schizofrenie i trestání schopných, hodnotí návrh odborníci a opozice
Další články
reklama
reklama