„Měli bychom podpořit ekonomiku tím, že zůstaneme na dovolenou v Česku,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Uvedl však, že zatím nejsou signály, že by oblíbené turistické destinace měly k Česku změnit přístup, jako to před pár dny udělalo Slovinsko.
Premiér Andrej Babiš vzkázal lidem, aby trávili dovolenou v Česku. Co byste doporučil vy? Dovolená v zahraničí, nebo u nás?
V Česku je spousta skvělých míst. Doporučil bych podpořit naši ekonomiku tím, že zůstaneme v Česku. Já sám chci strávit velkou část dovolené tady. Ale možnost cestovat i k moři je, snažíme se, aby to bylo bez problémů. Je pravda, že ta situace stále není za námi a tu a tam se vyskytne epicentrum nákazy a jsou jistá rizika, mohou nastat neočekávané komplikace, jako teď v případě Slovinska.
Byl jste překvapený, že nás Slovinsko vyřadilo ze seznamu bezpečných zemí. Může se stát, že se to stane znovu třeba s Chorvatskem?
Teď nemáme žádné signály, že by hlavní turistické destinace přehodnocovaly přístup k České republice. Jsme průběžně v kontaktu a žádal jsem naše ambasády, aby ověřily, jestli se něco podobného nemůže stát nejen v Chorvatsku, ale i u našich sousedů.
Pravidla pro cestování do Slovinska se uvolňují, kromě Moravskoslezského kraje. Jak se to bude kontrolovat? Když někdo pojede do Slovinska, tak se ho tam budou ptát, jestli přijel z Karviné?
Doposud nemáme přesné informace, jak slovinské úřady budou tohle omezení kontrolovat. Týká se to občanů, kteří trávili posledních 14 dní na území Moravskoslezského kraje. Dá se to prokázat přes čestné prohlášení. Jeho vzor je na stránkách našeho zastupitelského úřadu v Lublani. Je potřeba počítat s tím, že mohou být nějaké namátkové kontroly.
V neděli jste připustil, že vláda situaci na Karvinsku podcenila. Jak se podle vás mělo postupovat?
Nejsem epidemiolog, to je otázka na odborníky. Měl by to řešit ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s krajskou hygienou. Je pravda, že jsme to měli možná řešit dříve. Rozhodně to není vina horníků. Měli bychom se podívat, jestli vedení firmy (OKD, pozn. red.) postupovalo odpovědně. Vycházeli jsme z toho, že situaci musí vyhodnocovat odborníci. Z mého pohledu je důležité, aby Slovinsko na základě pozitivního vývoje umožnilo i občanům Moravskoslezského kraje cestovat bez omezení.
Nastane podle vás někdy doba, kdy se bude cestovat jako před koronavirem? Nebo si budeme muset zvyknout na nějaká omezení?
Myslím, že v následujících měsících nebo letech se s tím budeme potýkat. Mohou vzniknout nepředvídatelné okolnosti, které omezí cestování nebo budou mít dopad na fungování dopravy nebo služeb. S tím se musíme naučit žít. Lidé by si měli uvědomit, že je větší riziko, že mohou být zrušeny lety, protože se kvůli koronaviru uzavře nějaká destinace. Doporučujeme lidem, aby se proti tomu připojistili, i na léčebné výlohy na COVID-19. Cestování do budoucna se asi promění, budeme se muset víc informovat o tom, jaká je v dané zemi situace.
Jak jako místopředseda ČSSD vnímáte situaci před krajskými volbami? Podle průzkumů to pro vás nevypadá úplně dobře...
Ty průzkumy mě samozřejmě netěší. Odvedli jsme kus práce a doufám, že to lidé ocení. Máme silné kandidátky i program. Budeme bojovat a představíme, co chceme v následujících čtyřech letech v krajích změnit. Nebál bych se toho, máme dobré a zkušené kandidáty a naši lidé vědí, co je potřeba v krajích udělat.
Já šéfem ČSSD? Nepřemýšlím o tom.
Existuje v ČSSD nějaký plán, co se stane, když volby nedopadnou dobře?
Teď se soustředíme na senátní a krajské volby a nechci ztrácet energii přemýšlením, co bude potom.
Dokážete si představit, že byste jednou vystřídal Jana Hamáčka v čele ČSSD?
Nepřemýšlím o tom. Pro mě je teď zásadní pomoct Praze. Sociální demokracie v Praze neprožívá úplně nejlepší období. Máme tři kvalitní kandidáty do Senátu a chci se víc věnovat pražským tématům a oslovit pražské voliče.
Jaká témata?
Jedno z hlavních témat je bydlení. Máme na stole nový návrh na zajištění dostupného bydlení. Další věc je otázka městského prostoru, v Praze je aktuální i kultura, která byla významně krizí poznamenána. Praha financuje kulturu méně než jiné kraje, přitom kulturu potřebujeme, jak komunální, tak mezinárodní.
Všimla jsem si, že vaše žena začala být aktivní na sociálních sítích, založila si vlastní facebookovou stránku. Z jakého důvodu?
Moje manželka se dlouhodobě věnuje řadě aktivit, které souvisí s mojí prací. Pomáhá partnerům diplomatů v Praze, iniciovala návštěvu diplomatického sboru v Litomyšli, kde bylo víc než padesát diplomatů. Začala se věnovat sociálním sítím, protože chce upozornit na témata, která se v diplomacii dějí.
S Tomášem jsme se seznámili na FSV UK. Já byla v prváku, on ve třeťáku. V říjnu jsem nastoupila, v listopadu jsme šli na...
Posted by Iva Petříčková on Thursday, June 25, 2020