reklama

Chorvatsko zasáhlo třetí zemětřesení, další může ještě přijít

Třetí den za sebou zasáhlo střední Chorvatsko zemětřesení. Poslední otřesy se objevily ve středu před půl sedmou ráno. Nejsilnější měl magnitudu 4,8, informovala chorvatská seismologická služba. Postižena byla města Petrinja a Sisak, která poškodilo už úterní zemětřesení. Ačkoliv středeční otřesy byly slabší než ty předchozí, řada domů je ovšem už výrazně poškozena, proto pravděpodobně způsobí škody i lehčí otřesy. Mezi lidmi proto vyvolávají strach.

reklama

Podle chorvatské seizmologické služby byly ve středu zaznamenány otřesy v 6:15, 6:26 a 6:29. První o síle 4,7, další 4,78 a poslední 3,9. Šéfka služby Ines Ivančičová uvedla v chorvatském rozhlasu, že epicentrum bylo u Petrinje v hloubce deseti kilometrů, stejně jako v úterý. Varovala, že by mohly přijít ještě další otřesy.

„Nemůžeme říci: ‚Dobré ráno,‘ protože nám není dobře. Ráno v 6:15 nás zasáhl třetí a pak i čtvrtý otřes. Krátké, ale silné,“ řekl starosta Petrinje Darinko Dumobović, který telefonoval z parku. Jeho kancelář se totiž proměnila v suť.

Lidé se bojí, spali v autech

Právě kvůli obavě z dalšího zemětřesení mnoho obyvatel postižené oblasti, která se nachází kolem 50 kilometrů jihovýchodně od Záhřebu, strávilo noc mimo domovy. Starostka Sisaku Kristina Iličová Baničeková chorvatské televizi HRT řekla, že hodně lidí spalo v autech nebo ve stanech a další úřady umístily do bezpečných sálů.

Někteří ale ulehli ke spánku vedle svých zničených obydlí. „Většina lidí, kteří bydlí v Petrinji nebo Sisaku, strávili noc ve sportovní hale. Nejedná se ale jen o města, ale také o okolní vesnice. Situace je tam také špatná, ale lidé často nechtěli nebo nemohli odejít, třeba kvůli dobytku, a tak spali na dvorech,“ řekla CNN Prima NEWS tajemnice České besedy v Záhřebu a učitelka v české škole Maja Burgerová.

Nemalé škody zemětřesení způsobilo i v hlavním městě Záhřebu. Média informovala o poškození budovy ministerstva obrany, ale i o postižení dalších objektů. Patří mezi ně například barokní kostel svaté Kateřiny. V kostele svatého Marka ve staré části města se zřítila část klenby a škody utrpěl i jižní portál, napsal Večernji list.

Podle médií pět ze sedmi obětí zemětřesení zemřelo v obci Majske Poljane u města Gliny. Patří mezi ně dvacetiletý mladík, na kterého spadla střecha rodinného domu. V sousedním domě zahynuli pod troskami otec se synem. V rozvalinách svého domu našel smrt i starší muž, jehož ženu se záchranářům podařilo dostat ven živou. První oznámenou obětí byla dvanáctiletá dívka, kterou na ulici v Petrinji zabily padající trosky. Vážné zraněných je prozatím dvacet.

Jako po válce

Oblast Petrinje zasáhlo velké množství otřesů, nějaký se objeví skoro každou minutu, a 25 až 30 z nich mělo větší magnitudu než tři. Potvrdila to i tajemnice České besedy v Záhřebu a učitelka v české škole Maja Burgerová. „Celou noc i celý den byla další zemětřesení, ráno před půl sedmou nás i v Záhřebu vzbudilo silné zemětřesení,“ řekla CNN Prima NEWS o otřesech ze středečního rána. „Už zničené budovy se ničí dál a vypadá to jako po válce,“ dodala.

V úterý večer se v Petrinji podařilo obnovit dodávky elektrického proudu, což umožnilo odklízet trosky. Specialisté pro výškové práce odstraňovali poničené komíny a hasiči procházeli domy a hledali případné oběti Starosta Dumobović již dříve řekl, že ve městě je chaos, protože lidé pátrají po svých blízkých.

Na žádost Chorvatska o humanitární pomoc zareagovala Česká republika s tím, že pošle vybavení jako stany či osvětlovací techniku v celkové hodnotě pět milionů korun. Na svém Twitteru to uvedl ministr vnitra Jan Hamáček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Dobudeme Francii zpět, hlásá Zemmour. Mítink prezidentského kandidáta provázely násilnosti

Změňme běh dějin a vydejme se znovu dobýt Francii. Tak zní výzva dnes už oficiálního prezidentského kandidáta Érica Zemmoura, kterou vyslal směrem k Francouzům na svém prvním volebním shromáždění. Na pařížském předměstí se v obří výstavní hale sešlo na 15 000 Zemmourových příznivců. Bouřlivý mítink se nakonec neobešel bez výtržností a násilností, když se jeho fanoušci střetli s aktivisty, kteří přišli proti pravicovému politikovi protestovat.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama