reklama

Chorvatsko zasáhlo třetí zemětřesení, další může ještě přijít

Třetí den za sebou zasáhlo střední Chorvatsko zemětřesení. Poslední otřesy se objevily ve středu před půl sedmou ráno. Nejsilnější měl magnitudu 4,8, informovala chorvatská seismologická služba. Postižena byla města Petrinja a Sisak, která poškodilo už úterní zemětřesení. Ačkoliv středeční otřesy byly slabší než ty předchozí, řada domů je ovšem už výrazně poškozena, proto pravděpodobně způsobí škody i lehčí otřesy. Mezi lidmi proto vyvolávají strach.

reklama

Podle chorvatské seizmologické služby byly ve středu zaznamenány otřesy v 6:15, 6:26 a 6:29. První o síle 4,7, další 4,78 a poslední 3,9. Šéfka služby Ines Ivančičová uvedla v chorvatském rozhlasu, že epicentrum bylo u Petrinje v hloubce deseti kilometrů, stejně jako v úterý. Varovala, že by mohly přijít ještě další otřesy.

K tématu

„Nemůžeme říci: ‚Dobré ráno,‘ protože nám není dobře. Ráno v 6:15 nás zasáhl třetí a pak i čtvrtý otřes. Krátké, ale silné,“ řekl starosta Petrinje Darinko Dumobović, který telefonoval z parku. Jeho kancelář se totiž proměnila v suť.

Lidé se bojí, spali v autech

Právě kvůli obavě z dalšího zemětřesení mnoho obyvatel postižené oblasti, která se nachází kolem 50 kilometrů jihovýchodně od Záhřebu, strávilo noc mimo domovy. Starostka Sisaku Kristina Iličová Baničeková chorvatské televizi HRT řekla, že hodně lidí spalo v autech nebo ve stanech a další úřady umístily do bezpečných sálů.

Někteří ale ulehli ke spánku vedle svých zničených obydlí. „Většina lidí, kteří bydlí v Petrinji nebo Sisaku, strávili noc ve sportovní hale. Nejedná se ale jen o města, ale také o okolní vesnice. Situace je tam také špatná, ale lidé často nechtěli nebo nemohli odejít, třeba kvůli dobytku, a tak spali na dvorech,“ řekla CNN Prima NEWS tajemnice České besedy v Záhřebu a učitelka v české škole Maja Burgerová.

K tématu

Nemalé škody zemětřesení způsobilo i v hlavním městě Záhřebu. Média informovala o poškození budovy ministerstva obrany, ale i o postižení dalších objektů. Patří mezi ně například barokní kostel svaté Kateřiny. V kostele svatého Marka ve staré části města se zřítila část klenby a škody utrpěl i jižní portál, napsal Večernji list.

Podle médií pět ze sedmi obětí zemětřesení zemřelo v obci Majske Poljane u města Gliny. Patří mezi ně dvacetiletý mladík, na kterého spadla střecha rodinného domu. V sousedním domě zahynuli pod troskami otec se synem. V rozvalinách svého domu našel smrt i starší muž, jehož ženu se záchranářům podařilo dostat ven živou. První oznámenou obětí byla dvanáctiletá dívka, kterou na ulici v Petrinji zabily padající trosky. Vážné zraněných je prozatím dvacet.

Jako po válce

Oblast Petrinje zasáhlo velké množství otřesů, nějaký se objeví skoro každou minutu, a 25 až 30 z nich mělo větší magnitudu než tři. Potvrdila to i tajemnice České besedy v Záhřebu a učitelka v české škole Maja Burgerová. „Celou noc i celý den byla další zemětřesení, ráno před půl sedmou nás i v Záhřebu vzbudilo silné zemětřesení,“ řekla CNN Prima NEWS o otřesech ze středečního rána. „Už zničené budovy se ničí dál a vypadá to jako po válce,“ dodala.

V úterý večer se v Petrinji podařilo obnovit dodávky elektrického proudu, což umožnilo odklízet trosky. Specialisté pro výškové práce odstraňovali poničené komíny a hasiči procházeli domy a hledali případné oběti Starosta Dumobović již dříve řekl, že ve městě je chaos, protože lidé pátrají po svých blízkých.

Na žádost Chorvatska o humanitární pomoc zareagovala Česká republika s tím, že pošle vybavení jako stany či osvětlovací techniku v celkové hodnotě pět milionů korun. Na svém Twitteru to uvedl ministr vnitra Jan Hamáček.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

S příchodem vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou budou moci využívat také praktičtí lékaři, by se mohlo očkování českého obyvatelstva značně urychlit. Očkovací strategie totiž počítá s tím, že by proočkovali až deset pacientů denně, tedy přibližně 50 tisíc dohromady. Zapojení praktických lékařů, kteří si budou sami obvolávat své pacienty, však nebrání tomu, aby se lidé přihlašovali do centrálního rezervačního systému, jelikož si svoji rezervaci budou moci kdykoliv zrušit.

Sněmovna

ŽIVĚ: Sněmovna debatuje o očkování. Poslanci na to mají jen tři hodiny

ŽIVĚ: Sněmovna debatuje o očkování. Poslanci na to mají jen tři hodiny

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) selhává, systém očkování nefunguje, zlobí se opozice. Na úterní jednání Sněmovny chce zařadit mimořádný bod, ve kterém má kabinet vysvětlit, jak bude probíhat distribuce vakcín a kdy budou naočkovány rizikové skupiny. Vládní hnutí ANO s tím souhlasí, debata má ale trvat maximálně tři hodiny.

Komentář: Loprais a spol. by zasloužili sexistické prasátečko. Kamenování ale ne
ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek
reklama
reklama
Piráti jako hlavní Babišův rival. Hádky, osočování a výpady jsou stále častější

Politika

Domácí zpravodajství

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás
Ani do konce února nenaočkujeme všechny rizikové. Nemáme čím, říká hejtmanka Pecková
Další články
reklama
reklama