reklama

Chorvatsko zasáhlo třetí zemětřesení, další může ještě přijít

Třetí den za sebou zasáhlo střední Chorvatsko zemětřesení. Poslední otřesy se objevily ve středu před půl sedmou ráno. Nejsilnější měl magnitudu 4,8, informovala chorvatská seismologická služba. Postižena byla města Petrinja a Sisak, která poškodilo už úterní zemětřesení. Ačkoliv středeční otřesy byly slabší než ty předchozí, řada domů je ovšem už výrazně poškozena, proto pravděpodobně způsobí škody i lehčí otřesy. Mezi lidmi proto vyvolávají strach.

reklama

Podle chorvatské seizmologické služby byly ve středu zaznamenány otřesy v 6:15, 6:26 a 6:29. První o síle 4,7, další 4,78 a poslední 3,9. Šéfka služby Ines Ivančičová uvedla v chorvatském rozhlasu, že epicentrum bylo u Petrinje v hloubce deseti kilometrů, stejně jako v úterý. Varovala, že by mohly přijít ještě další otřesy.

„Nemůžeme říci: ‚Dobré ráno,‘ protože nám není dobře. Ráno v 6:15 nás zasáhl třetí a pak i čtvrtý otřes. Krátké, ale silné,“ řekl starosta Petrinje Darinko Dumobović, který telefonoval z parku. Jeho kancelář se totiž proměnila v suť.

Lidé se bojí, spali v autech

Právě kvůli obavě z dalšího zemětřesení mnoho obyvatel postižené oblasti, která se nachází kolem 50 kilometrů jihovýchodně od Záhřebu, strávilo noc mimo domovy. Starostka Sisaku Kristina Iličová Baničeková chorvatské televizi HRT řekla, že hodně lidí spalo v autech nebo ve stanech a další úřady umístily do bezpečných sálů.

Někteří ale ulehli ke spánku vedle svých zničených obydlí. „Většina lidí, kteří bydlí v Petrinji nebo Sisaku, strávili noc ve sportovní hale. Nejedná se ale jen o města, ale také o okolní vesnice. Situace je tam také špatná, ale lidé často nechtěli nebo nemohli odejít, třeba kvůli dobytku, a tak spali na dvorech,“ řekla CNN Prima NEWS tajemnice České besedy v Záhřebu a učitelka v české škole Maja Burgerová.

Nemalé škody zemětřesení způsobilo i v hlavním městě Záhřebu. Média informovala o poškození budovy ministerstva obrany, ale i o postižení dalších objektů. Patří mezi ně například barokní kostel svaté Kateřiny. V kostele svatého Marka ve staré části města se zřítila část klenby a škody utrpěl i jižní portál, napsal Večernji list.

Podle médií pět ze sedmi obětí zemětřesení zemřelo v obci Majske Poljane u města Gliny. Patří mezi ně dvacetiletý mladík, na kterého spadla střecha rodinného domu. V sousedním domě zahynuli pod troskami otec se synem. V rozvalinách svého domu našel smrt i starší muž, jehož ženu se záchranářům podařilo dostat ven živou. První oznámenou obětí byla dvanáctiletá dívka, kterou na ulici v Petrinji zabily padající trosky. Vážné zraněných je prozatím dvacet.

Jako po válce

Oblast Petrinje zasáhlo velké množství otřesů, nějaký se objeví skoro každou minutu, a 25 až 30 z nich mělo větší magnitudu než tři. Potvrdila to i tajemnice České besedy v Záhřebu a učitelka v české škole Maja Burgerová. „Celou noc i celý den byla další zemětřesení, ráno před půl sedmou nás i v Záhřebu vzbudilo silné zemětřesení,“ řekla CNN Prima NEWS o otřesech ze středečního rána. „Už zničené budovy se ničí dál a vypadá to jako po válce,“ dodala.

V úterý večer se v Petrinji podařilo obnovit dodávky elektrického proudu, což umožnilo odklízet trosky. Specialisté pro výškové práce odstraňovali poničené komíny a hasiči procházeli domy a hledali případné oběti Starosta Dumobović již dříve řekl, že ve městě je chaos, protože lidé pátrají po svých blízkých.

Na žádost Chorvatska o humanitární pomoc zareagovala Česká republika s tím, že pošle vybavení jako stany či osvětlovací techniku v celkové hodnotě pět milionů korun. Na svém Twitteru to uvedl ministr vnitra Jan Hamáček.

Tagy:
Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti
Zdravotnictví

Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti

Praktičtí lékaři by rádi měli ve svých ordinacích ultrazvuky. S jejich pomocí by prý mohli zrychlit a zpřesnit diagnózu a tím urychlit léčbu pacientů. Takovému rozšíření vybavení ale brání pojišťovny, které vyšetření ultrazvukem praktickým lékařům neproplácí. Výhrady k masivnímu rozšíření takových přístrojů mají i ambulantní specialisté.

Neděláme politiku podle toho, co je výhodné, brání Bartoš zdražení MHD v Praze
Praha

Neděláme politiku podle toho, co je výhodné, brání Bartoš zdražení MHD v Praze

Srpnové zdražení jízdného v Praze by se mohlo Pirátům před volbami krutě vymstít. Hned se do nich kvůli tomu totiž pustil premiér Andrej Babiš. Šéf strany Ivan Bartoš mu ale vzkázal, že Piráti nedělají politiku podle toho, co je v danou chvíli výhodné, ale podle toho, co je důležité. „Odmítám optiku, že je něco netaktické a jsou volby,“ řekl CNN Prima NEWS.

Dvacet cestujících po srážce vlaků odešlo. Všichni zranění jsou mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, informovali mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé – dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily.

Ani očkování nezaručí bezinfekčnost, řekl Prymula a zkritizoval WHO za třetí dávku vakcíny

Ani po očkování není zaručena bezinfekčnost. Absence vyšší hladiny protilátek ale také nutně neznamená, že jsou daní lidé zcela bezbranní, řekl epidemiolog a vakcinolog Roman Prymula v pořadu Nový den. Podle něj se zapomíná na buněčnou imunitu, která je přesnějším ukazatelem toho, jak moc se dokáže organismus bránit. Její testování je ale nákladné, dodal na CNN Prima NEWS.

Policie zatkla armádního veterána za squatting. Senior žil v lese téměř 30 let

Policie v americkém státě New Hampshire zatkla muže, který žil téměř tři desetiletí uprostřed lesů. Jednaosmdesátiletý David Lidstone si postavil malou chatu, kterou vybavil solárními panely, ovocnou a zeleninovou zahradou či kurníkem pro kuřata. Ukázalo se ale, že 27 let obýval soukromý pozemek a nyní čelí obvinění z nelegálního squattingu. O jeho případu dnes informovala agentura AP.

Počet nakažených stále klesá. Česko je ale čtvrtou nejhorší zemí v počtu úmrtí na covid

Laboratoře ve středu potvrdily v Česku 205 nových případů nemoci COVID-19, o 11 více než před týdnem. V poslední době počty v mezitýdenním srovnání většinou klesají, naposledy stouply minulý čtvrtek. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, mírně vzrostlo na 0,95. Vyplynulo to z údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví. Tuzemsko je ale čtvrtou nejhorší zemí světa, co se týká počtu úmrtí na covid.

reklama

Domácí zpravodajství

Známý český učitel a básník zemřel na postcovidový syndrom. Lékaři varují před příznaky

V důsledku postcovidového syndromu předminulý týden zemřel montessori pedagog Radek Glabazňa. Zprávu o náhlém úmrtí zveřejnila Asociace Montessori ČR, která o něm mluví jako o velmi schopném kolegovi i skvělém kamarádovi. Zanechal po sobě ženu a čtyři dcery. Postcovidový syndrom se vyznačuje depresí, úzkostí nebo třeba roztěkaností. Experti varují před tím, že ho lidé nemusí přežít nebo budou mít trvalé následky.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

reklama