
Porodnice se perou o těhotné ženy. Dětí se rodí málo, a tak lákají na luxus a individuální péči
Policie stále neuzavřela prověřování březnového výbuchu v poličských strojírnách. Nově se objevily spekulace o možných příčinách události. Ostraha totiž několik dní před explozí údajně viděla v bezletové zóně nad průmyslovým areálem létat několik dronů.
Měsíc co měsíc přistávaly na účtech dávky určené potřebným. Jenže místo skutečných uprchlíků z nich těžili vychytralí podvodníci. Brněnská hospodářská kriminálka si na ně došlápla. Podle policistů se škoda vyšplhala až na 11 milionů korun.
V případě nehody cisteren u Hustopečí nad Bečvou jde o největší únik benzenu na světě, zdůraznil na tiskové konferenci k havárii ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Situaci označil za velmi vážnou. Krizový štáb ministerstva doporučil kraji vyhlásit stav nebezpečí, hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) však tuto možnost odmítl s tím, že z pohledu legislativy a kompetencí jde nehoda v tomto případě za státem. Hladík jeho postoj nechápe a hodlá proto s hejtmanem ještě jednat. Pokud ke shodě nedospějí ve čtvrtek, stát zřejmě připraví jiný model, řekl Hladík.
Zatímco vytopené domácnosti dostaly od státu okamžitý finanční příspěvek, živnostníci ostrouhali. „Do dnešního dne jsme žádnou pomoc nezaznamenali, stát se na nás vykašlal,“ bilancuje šest měsíců po ničivé záplavě majitel ostravského stolařství Tomáš Cibulka. Téměř dvoumetrová povodňová vlna jeho firmu zničila v pondělí 16. září 2024. Každá vytopená domácnost přitom mohla získat přes úřady práce státní pomoc až do výše 73 tisíc korun a posléze i další nevratnou dávku 40 tisíc korun. „Živnostníci nic. Stát vlastně pomohl jen tím, že nám půjčil vězně, kteří nám ulehčili nejhorší fázi úklidu,“ líčí Cibulka. Reportér CNN Prima NEWS příběh stolařství sleduje od chvíle, kdy opadla voda, ale zajímají ho i osudy dalších postižených živností, například utopené opravny autosoučástek.
Statisíce od dárců z celé republiky i desítky dobrovolníků, kteří oblékli rukavice a montérky. Lidé pomáhají oblíbenému dětskému centru Motyčkovic klika z Liberce, jehož prostory téměř kompletně zničil rozsáhlý požár. Škoda je podle vedoucí centra nevyčíslitelná. „Oheň zničil ohromné množství práce, času a energie, kterou jsme tomu věnovali. Ale nevzdáme to,“ chceme fungovat dál, prohlásila odhodlaně vedoucí centra Věra Motyčková.
Od vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu uběhly tři roky. Putinova armáda za tu dobu napáchala na území svého západního souseda nepřeberné množství zločinů. Jenom škody na obytných budovách, dalších stavbách a dopravní či energetické infrastruktuře dosahují astronomických 170 miliard dolarů. Velmi znepokojivé jsou také zprávy o zabitých civilistech či ukrajinských městech, která Rusové prakticky vymazali z mapy. Padlé a zraněné vojáky analytici počítají ve vyšších stovkách tisíc.
Kozy před utopením zachránil, když je zahnal na půdu, u sousedů ale utonul přivázaný kůň. Na záplavy z poloviny září 2024 vzpomíná 60letý chovatel Jan Jelínek z Jeseníku velmi nerad. Příliš mu změnily život. I celému slezskému městu, v němž žije. Z oken svého domu měl třeba výhled na staleté vesnické usedlosti, povodeň je pobořila a ruiny posléze rozsápaly lžíce bagrů. „Sousedé zmizeli, to je smutné. Třeba s Kamilem jsme byli kamarádi odmalička,“ ukazuje přes silnici na pustou a sněhem pocukrovanou pláň, kde stál barák Kamila Böhma.
Rozkousané kabely v autě, zničená izolace střechy a nepříjemný noční hluk – to vše může mít na svědomí kuna. Tyto malé šelmy se totiž rády stěhují do našich domovů, zahrad nebo dokonce pod kapoty vozidel. Jak se šetrně, ale účinně tohoto záškodníka zbavit?
Sportovní kluby v povodněmi postižených oblastech se jen těžko vzpamatovávají z pohromy, kterou loni v září způsobila velká voda. Například SK Řetězárna v České Vsi na Jesenicku vyčíslil škody na majetku na 20 milionů korun. Olomoucký kraj trápí i ceny řemeslníků, které si příspěvkové organizace obcí nemohou dovolit.
Letošní lesní požáry v Kalifornii spálily tisíce domů a jejich majitelé teď řeší, co bude dál. Mnohým dochází, že obnovovat bydlení ve státě, kde k podobným katastrofám dochází prakticky každý rok, možná nedává smysl. Napsala o tom i Kaliforňanka a komentátorka listu LA Times Mary McNamaraová.
Více než dvě desítky obětí, řada pohřešovaných a přes dvanáct tisíc zničených objektů. To je dosavadní výčet následků lesních požárů v Los Angeles a okolí. Za necelý týden ohnivý živel vyhnal z domovů statisíce občanů, přičemž jim nejčastěji pomáhali ti nejpovolanější: hasiči a policisté. Sami přitom mnohdy ve službě přišli o střechu nad hlavou. Obdobně za hrdiny lidé označují ty, kteří jim v nejkritičtější chvíli nabídli pomocnou ruku. Příběhy hrdinství z ohnivého inferna přinesla redakce CNN.
V neděli odpoledne se bytový dům v poklidné části Frýdku-Místku proměnil v dějiště dramatického boje s ohněm. Před šestnáctou hodinou odpoledne volali na tísňovou linku lidé s tím, že hoří v bytě ve druhém nadzemním podlaží. Na místo okamžitě vyrazilo pět jednotek hasičů – profesionálové z Frýdku-Místku a Nošovic, podpoření dobrovolníky z Frýdku a Lískovce.